Android Cihaz Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Android cihazlarımızda güvenlik nasıl sağlanır?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Android uygulama mağazası olan Google Play çok da temiz bir mağaza sayılmaz. Mobil Apps Survey firması tarafından üç büyük platformdaki toplam uygulama sayısı virüslü uygulama sayısı ve çöp uygulama sayısı belirtildi.

Android-virus

Buna göre Android platformunda toplamda 1 milyon 420 bin uygulama olup bunların 320 bin tanesi virüslü ve 525 bin tanesi ise çöp uygulama kategorisinde. iOS platformunda toplamda 950 bin uygulama olup bunlardan 210 bin tanesi virüslü ve 270 bin tanesi ise çöp uygulama kategorisinde. Windows Phone platformunda toplamda 310 bin uygulama olup bunlardan hiç birinde virüs bulunmamakla birlikte çöp uygulama sayısı ise 130 bin civarında.

Bu kadar virüslü uygulama içerisinde cihazınızın temiz kalması mümkün mü ?

Elbette mümkün. Bunun çok basit bir yolu var. Virüs programı indirdim telefonum artık güvende demeyin sakın. Bazı virüs programları bile bazen işe yaramıyor. Bunun yanında kendinizde manuel olarak bir şeyler yapmalısınız.

android-security
Anroid Cihaz Güvenliği

Yapmanız gereken telefonunuzun ; Ayarlar > Güvenlik > Bilinmeyen Kaynaklar kutucuğunu işaretli olmamasına dikkat etmek.

Makale veya konuyu beğendiyseniz ve işinize yaradıysa, bana bir kahve ısmarlamak için aşağıdaki BTC, ETH veya ETC hesaplarımıza biraz bozuk para atabilirsiniz 🙂

BTC: 1BQa1dQVzGySnNTLVvn3AZrPkQSJXDbZxi
ETH: 0x5a2d7ec259ec49c1e962c1c456e4b41f574c86ba
ETC: 0x16e58a9477aedc56a742c503b90dd40d2ae5cfaf

Alternatif olarak, bu blog sitesini çalışır halde tutmak için ihtiyaçlarınızı satın almak için aşağıdaki affiliate linkler üzerinden giriş yapabilirsiniz. Bize bir kaç kuruş komisyon göndereceklerdir. Sizin cebinizden ek bir şey çıkmaz.Patreon Destek!

Buna da göz atın

WSJ: FBI Uzaktan Android Cihazların Mikrofonunu Açabilir

The Wall Street Journal haberine göre FBI şüpheli listesinde bulunan kişileri izlemek için çeşitli hacker grupların …

APK-Info For Windows İle Android APK dosyalarını Yüklemeden Önce İnceleyin

Zaman zaman özellikle tecrübeli Android kullanıcıları Play Store harici kaynaklardan çeşitli Android uygulamalar yüklemekteler. Bilindiği …