Android Cihaz Yöneticisi İle Telefon Kaybetmeye Son

Apple iPhone cihazlarda bulunan Find My Phone uygulamasının bir benzeri Android cihazlarda da kullanılabilmektedir. Android kullanıcılarının kaybolan ya da çalınan cihazlarının uzaktan kontrolünü sağlamak için çıkartılan bu uygulamanın adı Android Aygıt Yöneticisi (Android Device Manager) olarak belirlenmiştir. Üçüncü parti firmaların benzer çok başarılı uygulamaları halihazırda Play Store mağazasında mevcut ancak işletim sisteminin bir parçası olarak böyle bir özelliğe kavuşmak kuşkusuz daha tercih edilebilir.

Bu uygulama sayesinde kullanıcılar cihazın konumunu tespit edebiliyor. Bu sayede çalınan ya da kaybolan Android cihazın bulunması daha basit bir hal alıyor.

Android Aygıt Yöneticisi, cihazın çalınma durumlarında cihazda yer alan verilerin yanlış kişiler tarafından elde edilmesinin önüne geçerek, cihazda yer alan tüm bilgileri silebiliyor. Bunun yanı sıra telefon sessiz modda dahi olsa, kullanıcı telefonu uzaktan yüksek zil sesi seviyesinde çaldırabilecek. En önemli özellik ise cihazı Google Maps haritası üzerinde yerini tesbit etmek.

Uygulamadan yararlanabilmek için öncelikle Android cihazınızda Ayarlar > Güvenlik > Cihaz Yöneticileri sekmesini aktif hale getirmeniz gerekiyor. Sekmeye tıkladığınızda gelen uyarıyı kabul edin.

(Bazı 2.3.x sürüm cihazlarda Konum ve Güvenlik menüsü altındadır)

adm

Eğer Cihaz Yöneticileri menüsü altında Android Cihaz Yöneticisi‘ni göremezseniz aşağıdaki linkten uygulamayı indirip, kurunuz.

Google Cihazımı Bul
Google Cihazımı Bul
Developer: Google LLC
Price: Free

Yukarıdaki işlemi bir defa yaptıktan sonra yapmanız gereken aşağıdaki linki tıklayıp Android cihazınızda kayıtlı Google hesabınız ile giriş yapmak olacaktır.

https://www.google.com/android/devicemanager

O linke tıkladığınızda aşağıdaki gibi cihazının lokasyonunu gösteren harita ve kumanda paneli çıkıyor.

androiddevicemng

Cihazınızın konumu belirlendiğinde yaklaşık konumu harita üzerinde mavi bir daireyle gösterilir. Cihaz yöneticisi ayrıca cihazın konumunun bulunduğu yerin adını, bulunduğu saati ve en son ne zaman kullanıldığını da gösterir.

Yukarıdaki ekranda şu seçenekleri belirleyebilirsiniz:

  • Telefonu Çaldır. Telefonunuz sessizde veya titreşimde de olsa zilini 5 dakika boyunca en yüksek ses seviyesinde çaldırır.
  • Cihazı Sil. Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi gerçekleştirerek tüm verilerinizi kalıcı olarak silin.

Cihazınız kapalı veya çevrimdışıysa Android Cihaz Yöneticisi mobil veri veya Kablosuz ağ bağlantısı kurulana kadar cihazınızın zilini çaldıramaz veya verilerini silemez. Bu durumda, cihazın bağlantı kurmasını beklemeden Cihazı Sil‘i seçin; cihazınız tekrar çevrimiçi olduğunda verileri silinir.

Android Cihaz Yöneticisi aktif olduğunda isterseniz Google Konum Geçmişi servisi ile günlük olarak harita üzerinde nerelere gittiğinizin takibini yapabilirsiniz. Servise https://maps.google.com/locationhistory adresinden kaydolabilirsiniz. Kaydolurken Android Cihaz Yöneticisi’nde kullandığınız gmail hesabı kullanmanız tavsiye edilir

google-konum