Banner
FreeBitcoin

Android Cihaz Yöneticisi İle Telefon Kaybetmeye Son

Apple iPhone cihazlarda bulunan Find My Phone uygulamasının bir benzeri Android cihazlarda da kullanılabilmektedir. Android kullanıcılarının kaybolan ya da çalınan cihazlarının uzaktan kontrolünü sağlamak için çıkartılan bu uygulamanın adı Android Aygıt Yöneticisi (Android Device Manager) olarak belirlenmiştir. Üçüncü parti firmaların benzer çok başarılı uygulamaları halihazırda Play Store mağazasında mevcut ancak işletim sisteminin bir parçası olarak böyle bir özelliğe kavuşmak kuşkusuz daha tercih edilebilir.

Bu uygulama sayesinde kullanıcılar cihazın konumunu tespit edebiliyor. Bu sayede çalınan ya da kaybolan Android cihazın bulunması daha basit bir hal alıyor.

Android Aygıt Yöneticisi, cihazın çalınma durumlarında cihazda yer alan verilerin yanlış kişiler tarafından elde edilmesinin önüne geçerek, cihazda yer alan tüm bilgileri silebiliyor. Bunun yanı sıra telefon sessiz modda dahi olsa, kullanıcı telefonu uzaktan yüksek zil sesi seviyesinde çaldırabilecek. En önemli özellik ise cihazı Google Maps haritası üzerinde yerini tesbit etmek.

Uygulamadan yararlanabilmek için öncelikle Android cihazınızda Ayarlar > Güvenlik > Cihaz Yöneticileri sekmesini aktif hale getirmeniz gerekiyor. Sekmeye tıkladığınızda gelen uyarıyı kabul edin.

(Bazı 2.3.x sürüm cihazlarda Konum ve Güvenlik menüsü altındadır)

adm

Eğer Cihaz Yöneticileri menüsü altında Android Cihaz Yöneticisi‘ni göremezseniz aşağıdaki linkten uygulamayı indirip, kurunuz.

Find My Device
Find My Device
Developer: Google LLC
Price: Free

Yukarıdaki işlemi bir defa yaptıktan sonra yapmanız gereken aşağıdaki linki tıklayıp Android cihazınızda kayıtlı Google hesabınız ile giriş yapmak olacaktır.

https://www.google.com/android/devicemanager

O linke tıkladığınızda aşağıdaki gibi cihazının lokasyonunu gösteren harita ve kumanda paneli çıkıyor.

androiddevicemng

Cihazınızın konumu belirlendiğinde yaklaşık konumu harita üzerinde mavi bir daireyle gösterilir. Cihaz yöneticisi ayrıca cihazın konumunun bulunduğu yerin adını, bulunduğu saati ve en son ne zaman kullanıldığını da gösterir.

Yukarıdaki ekranda şu seçenekleri belirleyebilirsiniz:

 • Telefonu Çaldır. Telefonunuz sessizde veya titreşimde de olsa zilini 5 dakika boyunca en yüksek ses seviyesinde çaldırır.
 • Cihazı Sil. Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi gerçekleştirerek tüm verilerinizi kalıcı olarak silin.

Cihazınız kapalı veya çevrimdışıysa Android Cihaz Yöneticisi mobil veri veya Kablosuz ağ bağlantısı kurulana kadar cihazınızın zilini çaldıramaz veya verilerini silemez. Bu durumda, cihazın bağlantı kurmasını beklemeden Cihazı Sil‘i seçin; cihazınız tekrar çevrimiçi olduğunda verileri silinir.

Android Cihaz Yöneticisi aktif olduğunda isterseniz Google Konum Geçmişi servisi ile günlük olarak harita üzerinde nerelere gittiğinizin takibini yapabilirsiniz. Servise https://maps.google.com/locationhistory adresinden kaydolabilirsiniz. Kaydolurken Android Cihaz Yöneticisi’nde kullandığınız gmail hesabı kullanmanız tavsiye edilir

google-konum

 

728x90
 • emine

  sistemde iki adet tel var sadece birinin geçmişini gösteriyor diğerine nasıl bakacağım?

  • androiddunya

   Her iki telefonda ayarladığınız gmail adresler farklı olmalıdır. Farklı ise her bir gmail adres için ayrı ayrı giriş yapılır geçmiş gösterme sitesine.

   Veya göstermeyenin ayarları yapılmamış olabilir.

   • kadir

    benimm turkcell t50 telefonum kayıp oldu ama device manager kurulu deildi ben şimdi başka bi android telefon yardımı ile o telefonu bulabilirmiyim

 • metinkemer

  Merhaba arkadaşlar bir konuda fikrinizi ögrenmek istiyorum.galaxy s3 telefonum var dı bir zamanlar.ben telefonu bir yerde unuttum ormanlık bi alandı 1 kaç saat sonra gittigimde telefon orda yoktu.sonuç olarak birisi bulmuş ve almış.Aradıgımda kapalıydı.asıl sorum telefonumda internet yoktu.o telefonu bulan yada o an kullanan kişi hattını taktıgında telefon açıldıgında yada internet bagladıgında android konum bulmayla yada ımei numarasıyla bir şekilde polis yada programlar aracılıgıyla ulaşılabilinirmi????

  Teşekkürler..

  • Android cihaz yöneticisini aktif yapmışsanız, bulan kişi telefonu sıfırlamamışsa internete bağlandığında telefonun yeri bulunabilirdi

 • rafet

  telefonu çalan adamın yapacağı ilk iş telefonu kapatmaktır. Eee sonra ne olacak ??

  • Cihazı fabrika ayarlarına döndürmeden kullanırsa yeri belli edilir

 • ali

  android cihaz yöneticisi silinen veriyi tekrar getirme oluyor mu?

 • emin atilla

  merhaba arkadaslar bende lg g3 caldırdım ve savcılıga verdım suan takibe alınma aşamasında gmail den aratırsam yerını bulabılırmıyım veya savcılıktan bır sıkıntı olurmu

  • Bir dene. Bulursan savcılığa yardımcı olursun. Bulduğun yeri bildirirsin

 • basıc

  aga telefon kapalı girdim bilgilerim görünmesin diye verileri sıl dedım sonrada kılıutle modunu kullandım ıse yaramısmıdır ?

 • emirhan

  benim tabletim kayboldu tabletimde kapalıydı ne yapabilirim?

 • Ulderon Horde

  bu hizmeti kullanabilmek için internetin sürekli açık olmasımı gerekiyor internet kullanmıyorsa bulamıyormuyuz

  • Evet malesef internet açık olması gerekiyor