Android Cihazınızda SD Bellek Yok veya Daha Fazla Belleğe İhtiyacınız mı Var? OTG Bağlantısını Deneyin

Üst seviye Android telefonları olan kullanıcılar için bu konu pek önemli gelmeyebilir. Çünkü 16GB veya daha üst depolama belleğe sahip telefonlarda pek sıkıntı olmasa da daha az bellekle gelen telefonlarda, hele ki SD bellek yuvası olmayan cihazlarda yer darlığı büyük bir sıkıntıdır. Daha fazla bellek alanı için her defasında resimleri boşaltmak, videoları silmek gibi can sıkıcı işler bekler hep.

android-memory-usage-low-space

Aslına bakarsanız Android cihazımızda sabit duran resim, video, MP3 müzik dosyaları gibi fazla yer kaplayan şeyleri telefonda saklamak zorunda değiliz. Bir süredir bir çok kişinin keşfedip kullanmaya başladığı OTG kablosu tam da imdada yetişecek türden. On The Go kelimelerinin kısaltılmışı olan OTG kablosu Android cihazımızın USB girişinden bağlanan bir kablodur ve diğer ucuna ise USB taşınabilir bellek takılabiliyor.

OTG-cable

Yukarıda resimdeki gibi oldukça küçük ve çantada kolayca taşınabilen bu kablo ile USB belleği telefonunuza bağladığınızda ayrı bir bellek gibi tanınacak ve içindeki dosyaları görebileceksiniz. İsterseniz içindeki bellekten telefonunuza dosya kopyalayabilir veya tam tersini yapabilirsiniz. Özellikle telefondaki resimleri, videoları bununla USB belleğe aktarıp ya sonra oradan izlemek veya bilgisayara transferinde de kullanılabilir.

OTG bağlantısı sadece USB bellek bağlantısı için değildir. İsterseniz mouse veya klavye de bağlayabilir veya başka amaçlar için de kullanabilirsiniz.

Normalde bu kablo telefonla beraber ücretsiz gelmez ama temini kolaydır. Fiyatı 1-5 TL arasındadır. Telefon aksesuarcılarından veya Gittigidiyor.com (http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=Otg+kablosu) gibi sitelerden kolayca temin edilebilir.

Not: Bazı eski model Android cihazların OTG Kablo bağlantısını desteklemediği görülmüştür. Veya desteklemesi için telefonunun root edilmiş olması gereklidir. Satın almadan önce bu durumu araştırın.