Android Cihazınızdan YouTube Video ve MP3 İndirme (Download)

Bilindiği gibi Google Youtube üzerindeki videoların indirilmesi (download) konusunda kimseye pek fazla yardımcı olmuyor ve bu tip uygulamaların Play Store mağazasında yayınlanmasına izin vermiyor. Her ne kadar mağazada bir çok downloader bulabilseniz de hiçbiri YouTube üzerinden doğru dürüst video indirme işi yapmıyor.

Günümüzde bir çok popüler video gösterme sitesi mevcut. Youtube, Dailymotion gibi. Buradaki videoları veya şarkıları indirmek için çeşitli yöntemler mevcut ancak bu indirme işini ortalama bilgisayar kullanıcıları malesef kolayca yapamamaktadır.

Bu türlü videoları video dosyası veya mp3 olarak indirmeyi kolaylaştırıcı bazı Android uygulamalarını tanıtmak istiyoruz.

  • VidMate  
  • YouTube Downloader 

VidMate Video/MP3 İndirme Uygulaması

Vidmate

Bu uygulamalardan ilki VidMate isimli uygulama. Bu uygulama aslında sadece Youtube değil, onlarca diğer video kaynağından video indirmek için dizayn edilmiştir.

Bu makaleyi yazdığımız günlerde 2.06 sürümü yayında olan bu uygulamanın ana giriş ekranı aşağıdaki gibidir. Aralık 2016 itibariyle 3.01 sürümü yayınlanmıştır.

vidmate-ana

Bu ekranda Youtube tıklarsanız Youtube ekranı açılacak ve Youtube üzerinden arama yapabileceksiniz. Arama sonucunda videolar listelenecektir.

https://youtu.be/JbC3My_9-Q8

Makale veya konuyu beğendiyseniz ve işinize yaradıysa, bana bir kahve ısmarlamak için aşağıdaki BTC, ETH veya ETC hesaplarımıza biraz bozuk para atabilirsiniz 🙂

BTC: 1BQa1dQVzGySnNTLVvn3AZrPkQSJXDbZxi
ETH: 0x5a2d7ec259ec49c1e962c1c456e4b41f574c86ba
ETC: 0x16e58a9477aedc56a742c503b90dd40d2ae5cfaf

Alternatif olarak, bu blog sitesini çalışır halde tutmak için ihtiyaçlarınızı satın almak için aşağıdaki affiliate linkler üzerinden giriş yapabilirsiniz. Bize bir kaç kuruş komisyon göndereceklerdir. Sizin cebinizden ek bir şey çıkmaz.Patreon Destek!

Listeden herhangi bir videoyu tıkladığınızda video gösterime girecek ve sağ altta bir ok işareti göreceksiniz. Buna bastığınızda indirme isteği gönderilecek ve bir süre sonra bu ok hareketlenecektir. Tekrar tıkladığınızda açılan pencerede hangi görüntü kalitesinde indireceğiniz sorulacaktır. Listede mp3 seçeneği de bulunmaktadır.

İndirdiğiniz video veya mp3 leri uygulama ekranı sağ üstteki indirme kutusu simgesine tıklayarak listesini görebilirsiniz.

VidMate uygulamasını indirmek için tıklayın

Uygulama sitesi http://www.vidmate.mobi/

İndirdiğiniz VidMate_webnew.apk isimli dosyayı çalıştırıp yükleyin. Yükleme uyarısı gelirse cihazınızın Ayarlar Güvenlik menüsünden Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğini işaretleyin.

YouTube Downloader

cropped-ic_launcher_ytdUygulamanın adı yaptığı işi net olarak anlatan “Youtube Downloader“. Şu ana kadar denediğim ve başarısı konusunda rahatlıkla önerebileceğimiz bir uygulama. Uygulama hem video hemde video indirdikten sonra bundan MP3 dosya oluşturabilmektedir. Yani bununla beraber MP3 indirmek için ayrı bir uygulamaya ihtiyacınız olmayacak. İsterseniz uygulama indirme işlemini direk bilgisayarınıza da yönlendirebilmektedir. Bunu SSH ile yapıyor ve ayarlaması biraz uzmanlık gerektiriyor. Normalde indirmeyi cihazın belleğine kaydediyor.

Uygulama açık kaynak kodlu olarak yayınlanmakta ve hiç bir reklam ve ticari beklenti içermemektedir. Ancak tek sıkıntı uygulama Android 4 ve üzeri çalışan Android cihazlarda çalışmaktadır. Android 2.x ile çalışan Android cihazlar bu uygulamadan yararlanamıyorlar.

Uygulamayı indirmek için tıklayınız

Uygulamayı cihazınızdan indirdiğinizde direk çalıştırıp kurun. Bilgisayardan indirdiyseniz Android cihazınıza .apk dosyayı transfer edip kurun.

Uygulama sitesi: http://dentex.github.io/apps/youtubedownloader/

Uygulamayı yükleyip çalıştırdığınızda ilk önce ayarlar ekranı gelecektir. İngilizce açılan ayarlar ekranında ilk yapmak isteyeceğiniz Türkçe seçmek olabilir. Bunu aşağıda göreceğiniz Language seçiminden yapacaksınız.

Screenshot_2013-11-17-13-42-20

Türkçe ayarladıktan sonra diğer ayarlara da göz atabiliriz. Tavsiye ettiğim seçenekler aşağıda işaretlenmiştir.

A bölümündeki seçeneği işaretlerseniz bir video indirdiğinizde otomatik olarak yanında MP3 dosyada oluşturmak içindir. Bunu sonra manuel olarak da video indirdikten sonra Dashboard liste ekranında yapabilirsiniz. Bunu işaretlediğimizde MP3 çevrimi için gerekli FFmpeg eklentisi indirilip kurulacaktır.

B bölümündeki seçenek ise dosya arkaplanda indirildikten sonra size nasıl haber verileceğini gösteriyor. Titreşim olarak ayarlı ama bunu değiştirebilirsiniz. Son olarakda indirilecek dosyaların yerini ayarlayabilirsiniz. Varsayılan “Download” kılasörüdür ama bunu “İndirme Kılasörü” ayarından değiştirebilirsiniz. Telefonunuzda varsa “Movies” olarak seçmenizi tavsiye ederim ama çok önemli değil.

Screenshot_2013-11-17-13-43-14

Not: en güncel sürümlerde yukarıdaki ayarlar akranı daha gelişmiştir. Ayrıca direk olarak uygulama içinden arama fonksiyonları eklenmiştir, veya kategorilerden ilgili videolara ulaşabiliyorsunuz.

Ayarlarımızı tamamladıktan sonra kapatıyoruz. Ayarlar ekranına uygulamayı her çalıştırdığınızda ulaşabilir veya Menü > Ayarlar‘dan girebilirsiniz.

Artık video indirmeye hazırız. Orijinal Youtube uygulamasını çalıştırıp videomuzu oynatıyoruz. Video üzerine dokununca üstte Paylaş simgesi görünecektir. Ona dokunuyoruz.

Screenshot_2013-11-17-10-34-25

Dokununca paylaşılacak uygulamaların listesi gelir. En altlarda Youtube Downloader seçin (Bkz. aşağıdaki ekran)

Screenshot_2013-11-17-13-44-27

Sonrasında indirilecek videonun formatı ve kayıt kalitesi sorulacaktır. Buradaki seçenekler videonun kayıt formatları ve kalitesine göre değişir. Cihazınızda bellek yeterince varsa ve güçlü ise en üst seviye kaliteyi seçebilirsiniz. Seçim yapınca açılan pencerede “Buraya İndir” seçin.

Screenshot_2013-11-17-13-44-43 Screenshot_2013-11-17-15-55-52

Seçtikten sonra otomatik olarak arkaplanda indirme başlayacak ve bu indirme durumunu yukarıdan açılan bildirim panelinde görebilirsiniz. Bitince ayarladığınız uyarı şekline göre bildirim yapacaktır.

İndirdiğiniz videoların listesi (Kontrol Paneli) ne girdiğinizde liste göreceksiniz. Eğer videoyu MP3 ses dosyası olarak da kaydetmek isterseniz üzerine dokunun ve aşağıdaki ekrandaki gibi “Sesi ayıkla ve MP3 olarak kaydet” seçeneğini seçin. MP3 dosyanız aynı yerde oluşturulacaktır.

Screenshot_2013-11-17-15-56-59

Alternatif olarak bilgisayarınızdan video ve mp3 dosyası şekilinde indirme yapmak için buradaki makalemize göz atabilirsiniz.