Android Cihazlarda Geliştirici Seçenekleri Nasıl Aktif Edilir?

Bazı ileri seviye ayarlar yapmak veya root işlemleri için Android cihazınızda Geliştirici Seçenekleri‘nin aktif edilmesi gerekmektedir. Normalde bu seçenek Android 4.2 ve üzeri sistemlerde kapalı gelmektedir. Bunun nedeni tecrübesiz kullanıcıların cihazın çalışmasını etkileyen seçeneklere ulaşmasını engellemek olduğunu düşünüyoruz.

Geliştirici Seçenekleri’ni açmak için aşağıdaki işlemleri takip edin;

  1. Ayarlar menüsüne girelim. Ardından açılan menüde en altta bulunan Telefon hakkında (veya Cihaz hakkında) seçeneğine basalım. Samsung ve bazı diğer markalarda Telefon hakkında menüsü Genel altındadır.
  2. Bazı cihazlarda Telefon/Cihaz Bilgisi menüsü altında bir alt menü şeklinde Yazılım menüsü vardır. Öyle ise o menünün içine girin.
  3. Açılan pencerede Derleme numarası (Bazı modellerde Yapım Numarası) yazan yere üst üstü 7 kez dokunalım. Her dokunmamızda Geliştirici olmanıza 4 adım, kaldı 3 adım kaldı şeklinde bilgi çıkacaktır.

aa-Derleme_numarasi

7 kez dokunduktan sonra artık bir geliştiricisiniz uyarısını göreceksiniz. Geri tuşu ile bir önceki menüye dönün. Ayarlar menüsü altında Geliştirici Seçenekleri menüsü görülecektir.

aa-gelistirici-secenekleri