Android Cihazlarda Kayıtlı WiFi Şifresini Bulma – Root Gereklidir

Bilindiği gibi Android cihazlarda kablosuz herhangi bir ağa bir kere girdikten sonra o ağın şifresi cihaza kaydedilir ve tekrar o ağa bağlanmak istersek otomatik şifre sormadan bağlanabiliriz. Tabiki “Unut” seçeneğini seçmemişsek. Halihazırda Android cihazdan bağlandığımız bir kablosuz ağa başka bir cihazdan bağlanmak istiyoruz veya bir arkadaşınız bağlanmak istiyor ama şifresi neydi unuttunuz.

Aşağıdaki yöntem Samsung (belki de diğer bazı markalarda) Android 5.0.1 öncesi cihazlarda geçerlidir. Sonrasında özellikle Samsung cihazlarda wifi kayıt dosyası kodlanmış olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin: psk=fce6c4f64304b00c5783199bbd2b1f91 şeklinde. Bu kodlanmış şifreler nasıl çözülür yöntem bulduğumuzda buraya ekleyeceğiz.

Eğer telefonunuz root edilmiş ise Android cihazınızda kayıtlı şifreleri öğrenmenin yolları var. Öncelikle manuel yöntemle başlayalım.

Hemen belirtmek isteriz ki bu işlem kablosuz ağ şifre kırma işlemi değildir. Zaten daha önce Android cihazımız ile girip cihazımıza kayıtlı olan bir wifi şifreyi göstermektir.

Adım 1:

Root özellikli dosya yöneticisi uygulamanız yoksa aşağıdakilerden birini indirip yükleyin.

Solid Explorer File Manager
Solid Explorer File Manager
Developer: NeatBytes
Price: Free

Sol üst köşeden menüye girip Storages altındaki root menüsüne girelim. Uygulama root erişimi isteyecektir. Çıkan ekranda root talebini onaylayıp uygulamayı root yetkisine sahip yapınız.

X-plore File Manager
X-plore File Manager
Developer: Lonely Cat Games
Price: Free

Adım 2:

Android cihazınızda root dosyaları gösterme özellikli dosya yönetici uygulaması ile /data/misc/wifi kılasörüne girin.

O klasör içinde wpa_supplicant.conf adlı dosyayı bulun ve açın (Açmak için önerilen herhangi bir text editör kullanılabilir)

O dosyayı açtığınızda Android cihazınızda kayıtlı bütün kablosuz ağları ve şifrelerini görebilirsiniz. Şifreler SSID nin altında ki satırda psk=”password” şeklinde yazar.

Örnek aşağıdaki ekran:

wpa_suplicant_edit

Bu kadar emek harcayamam bunları otomatik gösteren bir uygulama yok mu derseniz o da var tabi. Play Store’dan aşağıdaki uygulamalar işinizi görecektir. Bu uygulamar da root edilmiş bir Android cihaz gerektirir.

WiFi Passwords [ROOT]
WiFi Passwords [ROOT]
Developer: Laurențiu Onac
Price: Free