Android Cihazlarınız İçin Tavsiye Ettiğimiz WiFi Uygulamaları

Her Android cihazda kendi wifi ayarlar menüsünde kablosuz bağlantılara ulaşabileceğiniz seçenekler bulunmaktadır. Ancak bu kablosuz ayar ve seçeneklerde bağlanacağınız kablosuz ağın bazı temel nitelikleri belirtilir. Daha detaylı kablosuz ağ verileri için bazı uygulamalar bulunmaktadır. Örneğin kablosuz ağın sinyal seviyesi, hangi kanaldan yayın yapıldığı, ismi görünmeyen kablosuz ağrın gösterilebilmesi gibi durumları çeşitli uygulamalarla görebilmekteyiz. Sizlere burada bazı Wifi uygulamaları tanıtmaya çalışacağız.

1. WiFi Analyzer

Bu uygulama Android cihazınız tarafından tesbit edilen kablosuz ağların analizini yapmaktadır. Sonuçları çeşitli grafiklerle göstermektedir.

wifianalyser

Bu uygulama ile en güçlü sinyale sahip kablosuz ağı tesbit edebilir bağlanabilirsiniz. Öte yandan kendi kablosuz modem veya router cihazınızın yayın yaptığı kanalın diğer etraftaki kablosuz cihazların kanalları ile karışıp karışmadığını tesbit edebilir, modem üzerinden kablosuz yayın kanalı değiştirerek daha verimli bir kablosuz yayın yapabilirsiniz.

wifianalyser2 wifianalyser1

Wifi Analyzer
Wifi Analyzer
Developer: farproc
Price: Free

2. inSSIDer

Bu uygulama ile ismi gizlenmiş kablosuz ağları tesbit edip görebilirsiniz. Normalde Android cihazınız gizli ağları size göstermez. Bu özelliğinin yanısıra bu uygulama Wifi Analyzer’deki gibi kablosuz ağların karakteristiklerini grafik olarak zayıf olsa da gösterebilmektedir. Uygulama ücretlidir.

inssider1 inssider

inSSIDer
inSSIDer
Developer: MetaGeek
Price: ₺22,04

3. Fing

Evinizde, işyerinizde bağlı bulunduğunuz kablosuz ağda başka hangi cihazlar bağlı görmek ve yönetmek istiyorsanız bu uygulama bu işi iyi yapıyor. Uygulama bağlı cihazların IP adresini, ismini, MAC adresini gösterebiliyor. Bağlı cihazlara ping ve trace komutları gönderip ağ performansını ölçebilirsiniz.

fing

Fing - Network Tools
Fing - Network Tools
Developer: Fing Limited
Price: Free

4. WiFi Protector

Kamuya açık yerlerde internete bağlıyken aniden bağlantınız mı kesiliyor? Muhtemelen birisi Wifi Kill uygulaması ile tüm mobil cihazların wifi bağlantısını kesmeye çalışıyor.

wifi-protector-1 wifi-protector-2

Bu türlü saldırıların önüne geçmek için XDA editörlerinden gurkedev tarafından bu uygulama geliştirilmiştir. Uygulama root edilmiş cihazlarda daha etkili çalışmasına rağmen root olmayan cihazlarda da çalışmaktadır. Eğer cihazınız root edilmiş ise uygulama cihazınızın bu tip saldırılara karşı bağışıklık kazancak özellikler ekler. Root olmayanlar ise sadece uyarı ile yetinirler.

Uygulama hakkında daha detay bir yazımız burada bulunmaktadır.