Android Telefon Belleğini (RAM) Nasıl Artırabilirsiniz?

Aynen bilgisayarlarda olduğu gibi Android cihazlarımızda da RAM (Random Access Memory) denilen bellek bulunur. Bu bellek sabit disk belleğinden farklı olarak her açılışta işletim sistemi başta olmak üzere, çalıştırdığımız uygulamalar buraya yüklenir ve aktif oldukları sürece bu belleği kullanıp çalışmaya devam ederler.

Increase-RAM

Günümüzde orta ve üst seviye telefonların 2GB veya daha fazla bellekle geldiğini görüyoruz ancak eski model veya ucuz modellerde bellek daha düşük ve telefonun çalışması zaman zaman aksamaktadır. Arkadaşım uygulama simgesine basıyor hemen açılıyor, benimkinde ise basıyorum bekliyor da bekliyor, sonra çalıştı diyelim, bazen donup kalıyor diyorsanız bu yazı tam size göre. Bu durum farklı nedenlerden dolayı da olabilir ancak genelde Android cihazınızda belleği dolması nedeniyle olmaktadır.

Öte yandan telefonumuzla hazır yüklü gelen, ancak pek kullanmadığımız bir sürü uygulama (bloatware) bulınmakta ve bunları normalde malesef telefonumuzdan silemiyoruz. Silmek için bilindiği gibi cihaza tam yetkili olarak ulaşmak için root etmemiz gerekmekte ve bu şekilde bu uygulamaları kaldırıp telefonu rahatlatabiliyoruz.

Bunun yanısıra telefonda boşta kalacak bellek miktarını artırmak için özel bir uygulamayı tanıtmak istiyoruz. Ancak bu uygulama telefona gerekli müdahaleyi yapabilmek için root yetkisi istemektedir. Yani telefonunuz root yapılmış olmalıdır. Root’lu değilse bu makaleye devam etmenize gerek yok.

Bir Android cihazı root etmek nedir, nasıl yapılır, root etmenin faydaları ve sakıncaları konusunda bilginiz yoksa bunu anlatan makalemize buradan ulaşıp inceleyebilirsiniz.

Cihazınız root edilmiş ise aşağıdaki adımları takip ediniz.

  • Play Store’dan Roehsoft Ram Expander uygulamasını aşağıdaki linkten indiriniz. Uygulama malesef ücretli. Ücretsiz olarak alternatif yolları deneyebilirsiniz.
ROEHSOFT RAMEXPANDER Ger/Engl.
ROEHSOFT RAMEXPANDER Ger/Engl.
Developer: ROEHSOFT
Price: ₺64,99
  • Uygulamayı yükleyip çalıştırın. Çalıştığında root erişim yetkisi isteyecektir. Onaylayıp devam edin.
  • Aşağıdaki ekranda cihaz belleği veya varsa takılı SD belleğe geçici (swap) bellek dosyası oluşturup sanal bellek oluşturma işlemi yapacağız. Optimal Value seçerek size önerilen miktarı seçebilir veya kendiniz swap dosya boyutunu değiştirebilirsiniz.

Increase-RAM-m2

Sonrasında swap dosyanın nerede oluşturulacağı sorulacak. SD bellek takılı ise onu tavsiye ederiz. Sonra Swap Active seçeneğini seçip işlemi onaylayın. Autorun seçeneği seçerseniz telefon her açılışta bu uygulama otomatik çalışıp işleri otomatik yapacaktır.