Apple Cihazların Halen Güvenli Olduğu Düşünülüyor mu?

Kullanıcı gizliliği ve güvenliği söz konusu olunca bugüne kadar Android‘e edilmeyen laf kalmadı. Güvenli olmayan uygulamalardan tutunda, telefona hem yazılımsal hemde donanımsal olarak daha fazla müdahale etme imkanı tanıması nedeniyle eleştirilmiştir. Tabi ki bu karşılaştırmayı daha çok iOS fanları yapmaktalar. Onlara göre iOS cihazlar (iPhone, iPad) daha az kullanıcı müdahalesine izin verdiğinden daha güvenli bulunmuşlardır!!

Ancak bu güvenlik meselesi ve kişisel gizlilik meselesi uzmanlar tarafından her zaman böyle olmadığı yönünde görüşler bildirilse de iOS fanları bunları her zaman göz ardı edip kendi cihazlarını övmüşlerdir.

Ancak geçen hafta sonu ortaya çıkan bir durum tüm ezberleri bir kez daha bozdu. Popüler ünlü kişilerin (celebrity) (Jennifer Lawrence, Kate Upton, Kim Kardashian, Rihanna, Kirsten Dunst, Selena Gomez ve birçok diğer kişiçıplak resimleri web sitelerinde yayınlanmaya başladı. 100’den fazla ünlünün uygunsuz çekim resimleri nasıl bir anda ortaya çıktı diye düşünülürken bu durumun geneli iPhone, iPad kullanan bu ünlülerin çektikleri resimleri otomatik olarak iCloud sistemine göndermeleri ve yüzde yüz bu bilgi teyit edilmemesine rağmen hackerların iCloud daki olası bir güvenlik zaafiyetini kullanıp bu kişilerin hesaplarına girip tüm resim ve diğer dosyalarına ulaşması neticesinde olduğu düşünülmektedir. Resimlerin metadata bilgisi çekimlerin iOS cihazlardan yapıldığı yönünde bilgiler gelmektedir.

iCloud

Uzmanlar bu durumun zayıf seçilmiş şifreler veya Apple servislerinden birinde güvenlik zaafiyetinden kaynaklandığını düşünmektedirler. Veya bu kişilerin bir şekilde iCloud bağlantılı email adreslerinden şifre kurtarma seçeneği (gizli soruya cevap, vs) ile hesapların hacker tarafından ele geçirilmiş olabileceği bir başka akla gelen yöntem. Neticede ünlü kişilerin ayarladıkları sorular ve çoğunun cevabı genelde bilinmektedir veya tahmin edilebilir.

Tabi bunların hepsi birer varsayım. Neticede bu ünlü kişilerin resimleri tek tek telefonlarından veya bilgisayarlarından alınmasının mümkün olmayacağı düşünülürse, bu resimlerin iCloud servisinden alındığı seçeneği ağırlık kazanmaktadır.

Bu durumu iPhone veya üreticisi Apple’a karşı, hatta iOS fanlarına karşı yorumladığımız düşünülmesin. Sadece burada dikkati çekmek istediğimiz nokta Android’e yapılan güvenlik zaafiyeti yönündeki yorumların tek muhatabının Android olmadığı yönünde olduğunu belirtmek.

Kaynak: Android Authority

 

Buna da göz atın

WSJ: FBI Uzaktan Android Cihazların Mikrofonunu Açabilir

The Wall Street Journal haberine göre FBI şüpheli listesinde bulunan kişileri izlemek için çeşitli hacker grupların …

APK-Info For Windows İle Android APK dosyalarını Yüklemeden Önce İnceleyin

Zaman zaman özellikle tecrübeli Android kullanıcıları Play Store harici kaynaklardan çeşitli Android uygulamalar yüklemekteler. Bilindiği …