“Black Desert Mobile” Oyunu İnceleme

Black Desert Mobile 24 Ekim 2019’da ön kayıta açılmıştı bunun üzerine yaklaşık 2 milyon ön kayıt yaptırılmıştı. Oyunu Ocak 2020 itibari ile oynamaya başladım yaklaşık 6 ay aralıksız oyunda zaman geçirdim ve sizlere bunca zaman boyunca yaşadığım tecrübeleri, artıları ve eksileri gelin bir masaya yatıralım.

Seneler önce PC ortamında bizlere sunulan Black Desert izleyen senelerde Xbox ve PS4 platformlarına da geçiş yapmıştı. Belkide oyunu güzel yapan özelliği başlangıçta sadece PC için çıkmasıydı Mount and Blade gibi. Zaten bir çok iyi yapım zamanında sadece PC için çıkış yapmıştır ama unutulmaması gereken bir detay var, sadece PC için ortaya bir oyun çıkarmak, bunu piyasaya sürerek satmaya çalışmak çok zordur. PC kopyası 500 bin satarken PS4 de 5 milyon gibi rakamlar konuşulmaktadır.

Black Desert Mobile

Black Desert Mobile tamamen ücretsiz bir oyun değil!

iOS ve Android için de oyunumuz tamamen ücretsiz değil, oyun kendi içinde “Pearl Shop” inci dükkanı bölümü var burada giysi silah görünümü yada oyun içerisindeki malzeme parçaları alabiliyorsunuz, dükkan da pek fazla bir çeşitlilik şu an mevcut değil yavaş yavaş çeşitliliklerin artacağını belirtelim. Dükkandan aldığınız eşya parçalarının size pek fazla bir artısının bulunmayacağını belirtmeliyiz.

Örnek olarak oyunda “Shakatu” adında bir goblinimiz var bu arkadaş da geçerli bir coin var bunları çeşitli canavarları yenerek elde ediyoruz yada inci dükkanından satın alıyorsunuz ve “Shakatudan” silah yada zırh kutusu açıyoruz. Bu kutulardan iyi bir eşya çıkması o kadar zor ki oyunda 6. ayımızda hala en iyi kırmızı eşyalardan elimizde yok. Çevremde oynayan oyuncular içinde 2-3 adet sahip olan insanlar var. Oyunumuzun mikro ödemelere bel bağlandığını buradan görebiliriz.

Bilindik bir oynanış tarzı var!

Her Android oyununda olduğu gibi otomatik ilerleme sistemini bu oyunda almış, ekranda bulunan görevlere tıklayınca kendisi bölüme ilerliyor ve otomatik olarak savaşmaya başlıyor. Tabi ki bu çok can sıkı bir hale geliyor ama isterseniz kendinizde savaşabilirsiniz, ayrıca oyun bölüm sonu canavarı özel canavarlar gibi durumlarda isterseniz oyunun da birinci olun kontrolü sizin elinize bırakıyor, kesinlikle otomatik herhangi bir durum söz konusu değil. Bu durumda o sıkıcı Android oyun sistemini bir nebze yıkmış oluyoruz.

Black Desert Mobile Screen

Oyunumuz bizlere nadir silah ve zırh sistemini gösteriyor. Evet oyunda eşya nadirliği var, beyaz, yeşil, mavi, mor, sarı, turuncu, kırmızı (en iyisi) ve bulduğunuz eşyalara artı basıyorsunuz en fazla +40 oluyor, eşyalarınıza büyü basıyorsunuz bunlar güçlenmeniz için çok önemli. Tabi ki takımlarda bu oyun için olmazsa olmaz takımlarımız yine enderlik değeri taşıyor tıpkı zırhlarımız gibi.

Oyunun hikayesi ana hikayeye bağlı kalmış ve her karakter için tam seslendirme yapılmış ama biz bu yazıyı yazarken Black Desert Mobile Türkçe dil desteğini hala sunmamış bulunmakta ne yazık ki.

Kamp sistemi?

Bu oyunda da bir çok mobil oyun gibi kamp sistemi bulunmaktadır, burada işçi çalıştırıp kaynak toplarsınız ve kendinize eşya yapar satarsınız yada kapınızı geliştirirsiniz seçenek bol.

Ayrıca bu oyun tıpkı PC versiyonu gibi 1 saat oynamak yetmiyor başarılı olabilmek için saatlerce oynamanız gerekmektedir. (Ben ilk 4.400 deyim bu 6 aylık bir çabadır.)

Görsel olarak bizi ne beklemektedir?

Black Desert, PC ve konsol tarafında kendi türüne göre kaliteli bir görsellik sunuyor. Black Desert Mobile de bunu sürdürmeye çalışıyor ama bence başarısız kalınıyor. Evet, bir mobil oyuna göre ortalama üstü grafiklere sahip bu yapıt ama ben mobilde kendisini bu kadar kasan görsellik görmekten hoşlanmıyorum. Mobil cihazlarımız bu tip görsellikleri vermeye çalışırken çok zorlanıyor ve sonucunda da zaten hiçbir zaman PC seviyesindeki gibi grafikler göremiyoruz.

BlackDesertMobile

Oyunu oynadığım telefon Huawei P20 Lite belki telefonum ortalama düzeyi kaldırmadığını düşündüm ama Honor 8x’de yaklaşık 3 hafta oyunu oynadım durum yine aynı galiba 2020 çıkışlı telefonlarda daha iyidir ama gördüklerim bunlar.

Ses ve müzikler bildiğimiz Black Desert dünyasından aşina olduğumuz müzikler ve sesler, seslere bir gerileme yapılmamış. Karakter kalitesi detayları yetenekler hepsi aşina olduğumuz, bildiğimiz görüntü ve sesler. Unutmamamız gerek bir şey var karşımızda; telefon için kendini zorlayan bir oyun var ama bu iyi niyetli bir zorlama unutmayalım. 😀

Sonuç?

Black Desert Mobile oynamanız tavsiye ettiğim bir türdür, özellikle bilgisayar ve konsol da deneyimleyemediyseniz yada Black Desert‘i seviyorsanız geçin oynayın ama PC ve konsol da imkanı bulunanlar ana oyunu oynamasını isterim.

OLUMLU YÖNLERİ ŞÖYLE

  • Detaylı ve kaliteli karakter oluşturma kısmı.
  • Mobil platformlara özel sistemler kullanışlı.
  • Sesler ve müzikler gayet ortalama üstü

OLUMSUZ YÖNLERİ İSE ŞÖYLE

  • Görsellik ve performans çok memnun edici değil.
  • Otomatik sistemlerin hemen açılmıyor olması.
  • Ana oyunlara göre pek derin olmaması

Genel olarak oyuna bir puan vermemi bekliyorsunuz. Oyuna vereceğim puan 10 üzerinde 7 olacaktır

Oyunu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Black Desert Mobile
Black Desert Mobile
Developer: PEARL ABYSS
Price: Free