Candy Crush Saga – Şeker Oyunu

Aynı şekilde ve renkteki şekerleri yatay ve dikey olarak bir araya getirerek bölümleri geçildiği, bir başlandın mı başından kalkılamayan bir oyundur. Mobil telefonda oynanabildiği gibi direk Facebook üzerinden de oynanabilir, birbirine senkronize etmişseniz yani mobil telefondan oyun içerisinden Facebook bağlan yapmışsanız nerede olursanız olun kaldığınız yerden devam edersiniz. Facebook bağlantısı yapmışsanız aynı oyunu oynayan Facebook arkadaşlarınızdan yardım alabilir, onlara yardım gönderebilir, geçtiğiniz seviyeleri paylaşabilirsiniz.

candy_crush_saga2

Oyun yukarıdaki gibi bir trenle seyahat ediyormuş gibi ilerleyen çeşitli bölüm ve seviyelerden oluşmaktadır. İlk çıktığında yaklaşık 100 seviye bulunurken oyun geliştiricileri gün geçtikçe yeni seviyeler eklemektedirler. En son sürümde 500’e yakın seviye olduğunu görüyoruz.

candy-crush-saga-level

Yukarıda örnek gösterilen bir seviye ekranında görülebileceği üzere seviyeler ya jöle denilen gri kutuları bitirmeyle veya findık ve kiraz şekillerini aşağıya indirmekle sonuçlanmakta. Bazı bölümler ise süreye bağlı olarak belli bir puana ulaşınca tamamlanmaktadır.

Oyun basitçe aynı renk ve şekildeki şekerlerden 3 veya daha fazlasını tanesini yan yana veya üst üste getirmekle oynanıyor.

  • 3 tane şekeri yan yana veya altlı üstlü yapınca onlar eriyip yok oluyor.
  • 4 tane yapınca tüm yatay veya dikey sütundaki şekerleri ve jöleleri eriten bir şekle (stripped candy) bürünüyor. Hangi yöndekileri eriteceği şeklin üzerindeki çizgilerin yönünden anlaşılabilir.
  • Hem yatay hemde düşey yönde toplam 5 adet aynı renk şekeri birleştirirseniz farklı bir şeker tipi (wrapped candies) oluşacaktır. 5 adet şeker aşağıdaki gibi çapraz veya L şeklinde olabilir.  Bu oluşan şekeri patlattığınızda etrafındaki 8 şekeri de ayrıca patlatacaktır.
     
  • Renk bombası: Eğer 5 tane şekeri yatay veya düşeyde aşağıdaki şekildeki gibi yaparsanız patlayıcı bir şeker oluşmakta ve yanında bulunan her hangi bir renkteki şekerin üstüne bıraktığımızda ekrandaki o renk şekerlerin tümü gitmektedir. Eğer bu patlayının yanına 4 şekerden oluşturduğunuz yatay/düşey eriticiyi getirip birbiri üzerine bırakırsanız,  o renkteki tüm şekerler yatay/düşey eritici şekline dönüşmektedir. Buna benzer diğer şeker kombinasyonları ile farklı sonuçlar alabilirsiniz. Bu aslında daha yüksek puan almanın ve seviyeyi hızlı geçmenin önemli püf noktalarındandır. Özellikle 2 tane renk bombası oluşturup bunları yan yana getirip birbiri üzerine bıraktığınızda ekrandaki tüm şekerlerin eritileceğini unutmayın. Bu önemli bir hamledir.

Makale veya konuyu beğendiyseniz ve işinize yaradıysa, bana bir kahve ısmarlamak için aşağıdaki BTC, ETH veya ETC hesaplarımıza biraz bozuk para atabilirsiniz 🙂

BTC: 1BQa1dQVzGySnNTLVvn3AZrPkQSJXDbZxi
ETH: 0x5a2d7ec259ec49c1e962c1c456e4b41f574c86ba
ETC: 0x16e58a9477aedc56a742c503b90dd40d2ae5cfaf

Alternatif olarak, bu blog sitesini çalışır halde tutmak için ihtiyaçlarınızı satın almak için aşağıdaki affiliate linkler üzerinden giriş yapabilirsiniz. Bize bir kaç kuruş komisyon göndereceklerdir. Sizin cebinizden ek bir şey çıkmaz.Patreon Destek!

Ancak şunu belirtmeliyiz ki oyun 5 can sayısı ile başlıyor. Bitince belli bir süre oyuna devam etmek için beklemeniz gerekiyor malesef. Eğer oyun içinden Facebook ile bağlantı kurmuşsanız aynı oyunu oynayan Facebook arkadaşlarınızdan ek can talep edebiliyorsunuz. Ama ben bekleyemem derseniz uygulama içi parayla can veya hamle satın alabiliyorsunuz.

Candy Crush Saga
Candy Crush Saga
Developer: King
Price: Free

Bu oyununda tabiki çeşitli hileleri mevcuttur. Ektra can, kolay seviye geçmek isterseniz buradaki makalemize göz atın.