En Çok Konuşulan Samsung Galaxy S3 Problemleri

samsung-galaxy-s3-featured

Samsung Galaxy S3 Mayıs 2012 de çıktığından beri satışları ile Samsung’un yüzünü güldüren ve amiral gemi sıfatını hakeden bir model oldu. Piyasaya çıktıktan sonra ilk 100 günde 20 milyon satarak büyük bir rekor kırmıştır. Daha sonrasında da bu yüksek satış grafiğini korumuştur ve 2012 yılını yaklaşık 50 milyon satışla kapatmıştır. Ancak tabiki hiç bir telefon mükemmel değildir ve bazı ufak tefek sorun veya şikayetler S3 modelinde de zamanla ortaya çıkmıştır. Tabiki hemen panik yapmayın, bunlar öldürücü hata veya sıkıntı değil, bazı önlemlerle çoğu bertaraf edilebilmektedir.

Piyasaya çıktığından günümüze kadar en çok şikayet alan konuları şu şekilde özetlemeye çalışalım;

Aniden telefonun ölmesi

Problem: Ölmesi diyoruz çünkü aniden telefon kapanıp bir daha açılmıyor. Böyle bir durum çeşitli ülkelerde rapor edilmiş ve bu durumun ilk kullanımdan sonra 200 gün içinde oluştuğu gözlemlenmiştir. Bu durumun S3 yazılımından (firmware) kaynaklandığı ve anakartı kullanılamaz hale getirmesinden kaynaklandığı söylenmektedir. Bu durumu Samsung resmi olarak doğrulamamaktadır ancak bu gibi bir durumla karşılaşıldığında telefon orjinal yazılımlı olsun, başka ROM yüklü olsun Samsung tarafından sorgusuz sualsiz telefon veya anakart değişikliği ücretsiz yapılmaktadır.

Çözüm: Eğer böyle bir durumda kalmışsanız hemen servise başvurun. servisler muhtemelen bu durumdan haberdar olup fazla sorgu sual etmeden size yardımcı olacaklardır. Ama yine de burası Türkiye ve buradaki servislerin davranışları konusunda bu şekilde davranırlar diye garanti veremem. Ancak yine resmi olarak bu sorun Samsung tarafından dile getirilmediği için yeni çıkan telefon yazılımında (4.1.2 firmware güncelleme) bu sorun çözüldü dememiştir ancak resmi olmayan kaynaklara göre bu yazılım hatası giderilmiştir. Bu nedenle henüz 4.1.2 yükseltmesini yapmamışsanız bir an önce bunu yapın. Bu yeni yazılımla zaten bir çok yenilikde gelmiştir.

Pilin hızlı bitmesi:

Problem:

Aslında pilin hızlı bitmesi gibi bir durum her akıllı telefonun makus talihi olarak görülmektedir. Benim akıllı telefonun pili çok uzun gidiyor çok memnunum diyen birini görmedim şu ana kadar. Ancak bazı Galaxy S3 kullanıcıları beklentilerinde altında bir pil performansı şikayeti yapmaktadırlar. Buna gerekçe olarak kullanılmadığı zamanda bile çok pil harcandığı bildirilmiştir. Bu durum daha çok uluslararası satılan modelde görülmekte ve pil durumunu hesaplayan algoritmadaki hesap bozukluğu neden olduğu bildirilmektedir. Aslında pil fiziken bitmemekte, yazılım bitmiş gibi hesaplayıp öyle bilgi vermektedir. Aslında telefon kullanılmasa bile bilindiği gibi arka planda çalışan bir sürü uygulama olmaktadır. Eğer wifi, mobil data (3G), bluetooth, push email gibi fonksiyonları açık bırakılması tabiki telefona hiç dokunmasanız bile pil konusunda cömert bir harcama yapacaklardır. Hatta bulunduğunuz yerde az çeken bir GSM hattı da buna neden olur. Veya LTE açıksa, Chrome yüklü ise benzer bir pil harcama olayı meydana gelmektedir. Bunların yanısıra telefona yüklü gelen ve root yapmadan kaldırmanız mümkün olmayan, kullanmadığınız ama kendiliğinden çalışan uygulamaları da sayarsak pile çok yüklenmiş oluyoruz. Peki yapacak bir şey yokmu. Elbette bu duruma müdahale edebiliriz.

Çözüm:

 1. Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri menüsüne girin ve Arkaplan işlemlerini sınırla bölümünden arkaplan işlemlerini azaltın veya tamamen kapatın. Veya ayarları deneyerek günden güne test ederek optimum modu seçin.
 2. Eğer yüklü ise Chrome tarayıcıyı çalıştırın Ayarlar > Geliştirici araçları menüsünden “Yatık Kaydırmayı etkinleştir” işaretli ise kaldırın. Bu biraz rahatlatacaktır.
 3. Bilindiği gibi 3G bağlantısı wifi kablosuz bağlantıya göre daha fazla güç tüketir. Eğer wifi bağlantıdaysanız veya hiç internet kullanma ihtiyacında değilseniz 3G data bağlantısını kapatın. Bu güç tüketimin önemli ölçüde azaltacaktır. Wifi kullanmıyorsanız onu da kapatın.
 4. Samsung telefonla hazır yüklü gelen bazı yazılımlarda arka planda çalışıp güç harcamaktadırlar. Eğer telefonu root yapmamışsanız bunları kaldıramazsınız. Bazı kullanıcıların bildirdiğine göre pekte kullanılmayan Samsung hesabı ve bazı Samsung yazılımları deaktif edildiğinde önemli ölçüde pil ömründe iyileşme olmaktadır. Bunları kapatmak için telefon üzerinden Ayarlar > Uygulama yöneticisi‘ne giriyoruz. Sonrasında iki defa ekranı sola kaydırarak “HEPSİ” tabına geçiyoruz. Oradaki listeden Samsung Backup, Samsung account, Samsung Cloud Data Relay gibi Samsung ile başlayan uygulamaların içine tek tek girip “Devre Dışı” butonuna basıp bunların çalışmasını durduruyoruz. Daha sonra isterseniz bunları yine aynı yerden tekrar aktif edebilirsiniz. Aktif olmayanlar listenin sonunda listelenir. Kullanmadığınız başka uygulamalar varsa kaldırın, kaldıramıyorsanız bu şekilde devre dışı bırakın.
 5. Canlı duvar  kağıtlarını (live wallpaper) kullanmayın. Evet bunlar gerçekten çok hoş ama bu hareketli duvar kağıtları ekranı devamlı canlı tuttuğundan fazlaca pil harcatırlar. Buna ek olarak bellekte de gereğinden fazla yer kaplarlar ve fazla kaynak tüketirler. Sıkıcı olmayacağını düşünüyorsanız arka planı siyah tutun.
 6. Ekran kapanma zaman aşımı süresini kısaltın. Bu süre eğer uzunsa ve telefonu kullanmayıp masaya veya çantanıza power düğmesinden kapatmadan koyduğunuzda belli bir sürezaman aşımı doluncaya kadar ekran haen açık kalacakır. Bu süreyi olabildiğince az tutun.
 7. Navigasyon yazılımı kullanıyorsanız GPS fonksiyonunu açmanız gerekiyor. Ancak navigasyonla işiniz bittiğinde GPS’i kapatmayı unutmayın. NFC kullanmıyorsanız onu da kapatın.
 8. Telefon çalınca hem melodi hemde titreşim beraber kullanıyorsanız titreşim fonksiyonunu kapatabilirsiniz. Çok aranan biri iseniz bu size ekstradan pil süresi kazandırır.

Rastgele donma olması:

Problem: 2012 yılında bazı S3 kullanıcıları zaman zaman ekranda donmalar olduğunu rapor etmişlerdir. 2013 yılında ise bu oran biraz daha artmış görünüyor. Bu durumun daha çok 4.1.2 güncellemesinden sonra arttığı görülmüştür.

Çözüm: Eğer telefonunuz yeni ise değiştirmek için aldığınız yere başvurun. Ancak bu donma sorunları aylar sonra ortaya çıkmış ise telefonunuzda donma durumu olmuşsa bunun için yapmanız gereken “Güç düşmesine” basılı tutup telefonu kapatmak veya yeniden başlatmak gerekli. Ancak bu o anlık donma sorununu halleder. Ancak pil çıkarıp takmak da işe yarar ama bunu tavsiye etmiyoruz. Yaklaşık 15 dakika beklemekde işe yarar. Yine de garanti içinde iseniz telefonunuzun donanımsal sorunu olup olmadığını anlamak için servise başvurun veya en güncel telefon yazılımı yükleyerek durumu test edin. En güncel sürümü http://www.sammobile.com/firmwares/1/?model=GT-I9300&pcode=TUR#firmware sitesinden indirebilir ve ODIN ile yükleyebilirsiniz. Sam Mobile sitesi üyelik ister ancak ücretsizdir. Üye olduktan sonra linki kopyala yapıştır yapınız. En üstteki en güncel sürümdür.

Kopyala / Yapıştır özelliğinin çalışmaması

Problem: Bu sorun çok az kişi tarafından rapor edilmiştir. Belli bir metni kopyala yaptığınızda bazen yapıştır fonksiyonu çalışmamaktadır, bazen de yapıştırma yapılmaya çalışıldığında uygulama çökmektedir.

Çözüm: Bu sorunun çözümü için yapılacaklar çok ideal bir yaklaşım değil ama telefonu fabrika ayarlarına döndürmek gerekiyor. Tabiki öncesinde önemli verilerinizin yedeğini almalısınız. Bir diğer çözüm ise telefonu root yaparak clipboard hafızasını temizlemek. Fabrika ayarlarına döndürmek sorunun tekrar oluşmayacağı anlamına gelmiyor. Samsung bu durumun farkında ve 4.1.2 yükseltmesi ile kalktığı söylenmekte. En güncel telefon Android sürümüne telefonunuzu yükseltmeniz tavsiye edilir.

Windows 8 64 Bit sürümde Samsung sürücü (driver) kurulamaması

Problem: Windows 8 ile Kies veya Samsung sürücü yüklendiğinde Samsung telefona ulaşılamaması

Çözüm: Bu 64 bit bağlantı sorunu Samsung sürücülerin XDA geliştiricilerinin yayınladığı 3.5.18 sürümü ile giderilmiştir. Bu sürücü güncel tüm Windows sürümlerle ve Samsung telefonlarla uyumludur. Sürücüye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ağda kayıtlı değil hatası ve/veya IMEI 004999010640000 problemi

Problem: Can sıkıcı hatalardan bir tanesi de budur. Daha çok yeni yazılım güncellemesi yapıldığında veya yeni ROM yüklendiğinde karşılaşılır.

Çözüm: Aşağıdaki çözümler bir çok kişinin sorununu çözmüştür. Sırasıyla deneyin.Farklı bir şekilde sorunu çözmüşseniz yorum alanında belirtebilirsiniz.

 1. Aşağıdaki yolu izleyin ve operatör taraması yapın daha sonra operatörünüzü seçin
  Ayarlar > Bağlantılar > Diğer ağlar > Mobil ağlar > Ağ operatörleri
 2. Güncelleme yapmadan önce EFS yedeği almışsanız onu geri yükleyin.
 3. Yeni (v2) bir baseband sürümü içeren ROM sürümünden (Örn: M2 veya M4) , eski tip v1 baseband içeren başka bir ROM’a geçmişseniz “Modem/Baseband” sürümündeki uyumsuzluk telefondaki EFS bölümünün okunmamasına neden olabilir. EFS bölümü okunamadığında ise IMEI ya boş yada 004999010640000 / 01  olarak gösterilebilir. Bu durumda buraya tıklayarak ilgili makalemize göz atabilirsiniz.

Sizinde burada belirtilmeyen yaşadığınız kronik sorununuz varsa yorum alanında belirtebilirsiniz.

Buna da göz atın

Samsung Galaxy S3 (i9300) Android 4.3 İle Nasıl Root Yapılır?

Not: Bu işlem Galaxy S3 GT-I9300 uluslararası modeli içindir. Diğer varyant S3 modelleri için uygun …

Samsung Galaxy S2 ve S3 Nasıl Güvenli Modda Çalıştırılır?

Bilgisayarlarımızdan biliyoruz, bazen işletim sistemi normal şekilde açılmıyorsa veya kontrol dışı kaldıysa bize Güvenli Modda …