En Çok Konuşulan Samsung Galaxy S4 (I9500) Problemleri

Samsung-GALAXY-S4-b

Samsung Galaxy S4 bir önceki başarılı satış rakamları elde eden S3 modelinden sonra satışları ile Samsung’un yüzünü güldüren ve amiral gemi sıfatını Galaxy S3‘den sonra devralan bir model. Bilindiği gibi üst seviye akıllı telefon piyasasında haklı olarak kalitesi ve özellikleriyle önemli bir yer edinmiştir. Ancak tabiki hiç bir telefon mükemmel değildir ve bazı ufak tefek sorun veya şikayetler S4 modelinde de mevcuttur. Tabiki hemen panik yapmayın, bunlar öldürücü hata veya sıkıntı değil, bazı önlemlerle çoğu bertaraf edilebilmektedir.

Piyasaya çıktığından günümüze kadar en çok şikayet alan konuları şu şekilde özetlemeye çalışalım;

Pilin hızlı bitmesi:

Problem:

Aslında pilin hızlı bitmesi gibi bir durum her akıllı telefonun makus talihi olarak görülmektedir. Benim akıllı telefonun pili çok uzun gidiyor çok memnunum diyen birini görmedim şu ana kadar. Aslında iyi bir seviye olan 2600 mAh olan kapasitesi bazı Galaxy S4 kullanıcıları tarafından beklentilerinde altında bir pil performansı şikayetine neden olmaktadır. Buna gerekçe olarak kullanılmadığı zamanda bile çok pil harcandığı bildirilmiştir.

Aslında telefon kullanılmasa bile bilindiği gibi arka planda çalışan bir sürü uygulama olmaktadır. Eğer wifi, mobil data (3G), bluetooth, push email gibi fonksiyonları açık bırakılması tabiki telefona hiç dokunmasanız bile pil konusunda cömert bir harcama yapacaklardır. Hatta bulunduğunuz yerde az çeken bir GSM hattı da buna neden olur. Veya LTE açıksa, Chrome yüklü ise benzer bir pil harcama olayı meydana gelmektedir. Bunların yanısıra telefona yüklü gelen ve root yapmadan kaldırmanız mümkün olmayan, kullanmadığınız ama kendiliğinden çalışan uygulamaları da sayarsak pile çok yüklenmiş oluyoruz. Peki yapacak bir şey yok mu? Elbette bu duruma müdahale edebiliriz.

Çözüm:

 1. Ayarlar > Diğer > Geliştirici Seçenekleri menüsüne girin ve Arkaplan işlemlerini sınırla bölümünden arkaplan işlemlerini azaltın veya tamamen kapatın. Veya ayarları deneyerek günden güne test ederek optimum modu seçin. Eğer Geliştirici Seçenekleri menüsünü göremiyorsanız Ayarlar > Diğer >Cihaz Hakkında bölümüne gidip en alttaki yapım numarasına seri bir şekilde 5-6 defa dokunun.
 2. Eğer yüklü ise Chrome tarayıcıyı çalıştırın Ayarlar > Geliştirici araçları menüsünden “Yatık Kaydırmayı etkinleştir” işaretli ise kaldırın. Bu biraz rahatlatacaktır.
 3. Bilindiği gibi 3G bağlantısı wifi kablosuz bağlantıya göre daha fazla güç tüketir. Eğer wifi bağlantıdaysanız veya hiç internet kullanma ihtiyacında değilseniz 3G data bağlantısını kapatın. Bu güç tüketimin önemli ölçüde azaltacaktır. Wifi kullanmıyorsanız onu da kapatın.
 4. Samsung telefonla hazır yüklü gelen bazı yazılımlarda arka planda çalışıp güç harcamaktadırlar. Eğer telefonu root yapmamışsanız bunları kaldıramazsınız. Bazı kullanıcıların bildirdiğine göre pekte kullanılmayan Samsung hesabı ve bazı Samsung yazılımları deaktif edildiğinde önemli ölçüde pil ömründe iyileşme olmaktadır. Bunları kapatmak için telefon üzerinden Ayarlar > Diğer > Uygulama yöneticisi‘ne giriyoruz. Sonrasında iki defa ekranı sola kaydırarak “HEPSİ” tabına geçiyoruz. Oradaki listeden Samsung Backup, Samsung account, Samsung Cloud Data Relay gibi Samsung ile başlayan uygulamaların içine tek tek girip “Devre Dışı” butonuna basıp bunların çalışmasını durduruyoruz. Daha sonra isterseniz bunları yine aynı yerden tekrar aktif edebilirsiniz. Aktif olmayanlar listenin sonunda listelenir. Kullanmadığınız başka uygulamalar varsa kaldırın, kaldıramıyorsanız bu şekilde devre dışı bırakın.
 5. Canlı duvar  kağıtlarını (live wallpaper) kullanmayın. Evet bunlar gerçekten çok hoş ama bu hareketli duvar kağıtları ekranı devamlı canlı tuttuğundan fazlaca pil harcatırlar. Buna ek olarak bellekte de gereğinden fazla yer kaplarlar ve fazla kaynak tüketirler. Sıkıcı olmayacağını düşünüyorsanız arka planı siyah tutun.
 6. Ekran kapanma zaman aşımı süresini kısaltın. Bu süre eğer uzunsa ve telefonu kullanmayıp masaya veya çantanıza power düğmesinden kapatmadan koyduğunuzda belli bir sürezaman aşımı doluncaya kadar ekran haen açık kalacaktır. Bu süreyi olabildiğince az tutun.
 7. Navigasyon yazılımı kullanıyorsanız GPS fonksiyonunu açmanız gerekiyor. Ancak navigasyonla işiniz bittiğinde GPS’i kapatmayı unutmayın. NFC kullanmıyorsanız onu da kapatın.
 8. Ayarlar > Cihazım > Güç tasarruf modu aktif yapın.
 9. Telefon çalınca hem melodi hemde titreşim beraber kullanıyorsanız titreşim fonksiyonunu kapatabilirsiniz. Çok aranan biri iseniz bu size ekstradan pil süresi kazandırır.
 10. Sizin için bazı işleri otomatik yapan bi uygulama kullanabilirsiniz. PowerMax bunlardan bir tanesidir. Bunu Google Play Store‘dan indirebilirsiniz.
PowerMax
PowerMax
Developer: eGuard Labs BV
Price: Free+

WiFi-Kablosuz Bağlantı Problemi:

Problem: Bazı S4 kullanıcıları WiFi bağlantı sorunu yaşadıklarını, bazıları çok yavaş bağlandığını veua bağlantının sık sık koptuğu sorununu rapor etmişlerdir.

Çözüm:

 1. Eğer bağlandığınız kablosuz cihaz D-Link marka ise D-Link kablosuz cihazınızı ve telefonunuzu yeniden başlatın. Bazı D-Link marka kablosuz cihazlarla Galaxy S4 WiFi bağlantısının bazı bu tip sorunlara yol açtığı görülmüştür.
 2. Ayarlar > Bağlantılar >Wi-Fi menüsüne girin ve Menü tuşuna basarak Gelişmiş seçin. Açılan yeni menüde Uykudayken Wi-Fi’yi açık tut seçeneğini “Daima” olarak değiştirin.Alternatif olarak benzer işlemi servis modunda da yapabilirsiniz. Telefon arama ekranında *#0011# yazarak servis moduna girin ve Menü tuşuna basıp oradan WiFi seçin. Açılan ekranda Wifi Information bilgileri çıkacak. Orada Açık yazan butona tıklayıp Kapalı hale getirin.Ancak bu işlemin daha fazla güç tüketimine neden olacağını göz önünde bulundurmalısınız.

Yetersiz depolama alanı

Problem: Eğer Galaxy S4 16GB modelini satın almışsanız, telefonu açtığınızda 9.15GB boş alan kaldığını göreceksiniz. Bunun nedeni telefon yazılımı ve ön yüklü gelen uygulamalardır. Samsung yeni bir güncelleme ile bu alanı biraz daha artırsa da geri kalan bu az depolama alanının az olması can sıkıcıdır.

Çözüm:

 1. Telefonunuza ek micro SD bellek takmayı düşünebilirsiniz. Ek 16 veya 32GB bellek işinizi görecektir. Samsung en son yazılım güncellemesi ile bazı uygulamaların SD belleğe kaydırılmasını sağlamıştır.
 2. Kullanmadığınız uygulamaları siliniz. Telefonla yüklü gelen bir çok uygulamayı root etmediğiniz sürece kaldıramayacağınız için onları “Pasif” hale getirebilirsiniz. Bunu yapmak için Ayarlar > Diğer > Uygulama yöneticisi menüsüne girip iki sağa kaydırıp HEPSİ bölümünden pasif yapacağınız uygulamaları tek tek üzerine tıklatıp “Devre dışı” yapın. Devre dışı butonu yerine “Kaldır” butonu varsa direk onunla kaldırın.

Windows 8 64 Bit sürümde Samsung sürücü (driver) kurulamaması

Problem: Windows 8 ile Kies veya Samsung sürücü yüklendiğinde Samsung telefona ulaşılamaması

Çözüm: Bu 64 bit bağlantı sorunu Samsung sürücülerin XDA geliştiricilerinin yayınladığı 3.5.18 sürümü ile giderilmiştir. Bu sürücü güncel tüm Windows sürümlerle ve Samsung telefonlarla uyumludur. Sürücüye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ağda kayıtlı değil hatası ve/veya IMEI 004999010640000 problemi

Problem: Can sıkıcı hatalardan bir tanesi de budur. Daha çok yeni yazılım güncellemesi yapıldığında veya yeni ROM yüklendiğinde karşılaşılır.

Çözüm: Aşağıdaki çözümler bir çok kişinin sorununu çözmüştür. Sırasıyla deneyin.Farklı bir şekilde sorunu çözmüşseniz yorum alanında belirtebilirsiniz.

 1. Aşağıdaki yolu izleyin ve operatör taraması yapın daha sonra operatörünüzü seçin
  Ayarlar > Bağlantılar > Diğer ağlar > Mobil ağlar > Ağ operatörleri
 2. Eski bir ROM sürümünden en güncele geçmişseniz “Radio” sürümündeki uyumsuzluk söz konusu olabilir. Veya telefonunuzun IMEI si 004999010640000 olarak değişmiş olabilir. Bu nedenle en güncel resmi ROM indirip önce onu deneyin. Şu an Türkiye için en son Nisan 2013 güncellemesi ile 4.2.2 sürümü bulunmaktadır. Bu güncel sürümü http://www.sammobile.com/firmwares/1/?model=GT-I9500&pcode=TUR#firmware sitesinden indirebilir ve ODIN ile yükleyebilirsiniz. Sam Mobile sitesi üyelik ister ancak ücretsizdir. Üye olduktan sonra linki kopyala yapıştır yapınız. En üstteki en güncel sürümdür.

Telefonun çok ısınması

Problem: Telefonun devamlı kullanımı veya şarj edilirken aşırı ısınması sorunu bir çok kullanıcı tarafından bildirilmiştir. Bu durumun belirtileri şu şekilde gözlemlenmiştir. Ekranda hafif kırmızı bir ton, elle dokunulduğunda aşırı ısı veya telefonda işlem yaparken aşırı gecikmeler.

Çözüm: Bu durum Samsung’un yeni çıkardığı yazılım güncellemesi ile giderilmiştir. Telefonunuzun yazılım sürümünün XXUBMG9 veya üzeri olup olmadığına bakınız.

Kasım-2013 itibariyle 4.3 dağıtımı başlayacaktır. O sürümü de bekleyebilirsiniz.

Bu bölümde yaşanan sorunlar ve çözümleri ile ilgili yazımız geliştirilecektir. Bu nedenle bu bölümü sık sık takip etmenizi öneriyoruz. Sizinde burada belirtilmeyen yaşadığınız kronik sorununuz varsa yorum alanında belirtebilirsiniz.

Buna da göz atın

Samsung Galaxy S4 Nasıl Güvenli Modda Çalıştırılır?

Bilgisayarlarımızdan biliyoruz, bazen işletim sistemi normal şekilde açılmıyorsa veya kontrol dışı kaldıysa bize Güvenli Modda …

Samsung Galaxy S4 (i9500) Nasıl Root Yapılır?

Öncelikle bir Android cihazı root etmenin ne olduğu, faydaları ve sakıncalarının ne olduğunu anlamak açısından …