Gerçekte Galaxy S6’da Ne Kadar Boş Disk Alanı Kalıyor

Bir çok Samsung hayranının piyasaya çıkmasını beklediği Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge modellerini ilk incelemesi esnasında 32GB, 64GB ve 128GB modellerin disk alanı hakkında bazı tesbitler elde edilmiştir. Bilindiği gibi Samsung bu yeni amiral gemisi modellerinde SD bellek ekleme özelliğini kaldırmış ve 3 ayrı disk alanında modeller çıkarmıştı.

galaxy-s6-ve-galaxy-s6-edge

Şunu bazı kullanıcılara açıklamak da fayda var. Gerçekte belirtilen bellek alanları vardır ancak Android işletim sistemi ve üreticiye özel uygulamaların yüklenmesinden sonra bu alanın azaldığını söylemek isteriz. Ama ne kadar?

Kutudan çıkarıldığında 32GB lık model 23GB lık boş alanla gelmektedir. Yani yaklaşık 9GB lık kısım Samsung firmware için ayrılmıştır. Detay vermek gerekirse 6.5GB lık kısım işletim sistemi ve 32.5GB lık kısım ise gerekli gereksiz uygulamalar için ayrılmıştır. Normalde bu uygulamaları deaktif edebilirsiniz ama kaldıramazsınız. (Root gereklidir)

64GB lık modelde ise 54GB kullanılabilir disk alanı kalmaktadır. 128GB lık da ise 118GB lık yer kalmaktadır.

Bu disk alanları içine yüklenen ek uygulama ve denetimler nedeniyle küçük farklılıklar gösterebilecektir. Almak istediğiniz modele karar vermeden önce bu boşta kalan disk alanının size yeterli olup olmayacağını dikkate almalısınız. Eğer fazlaca resim, video, MP3 ve videolarla haşır neşirseniz en 64GB lık modeli almanızı tavsiye ederiz.

Buna da göz atın

Samsung Galaxy S6 Sahte Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Günümüzde popüler telefonların birerbir benzer sahtelerine (replika) çok sık rastlamaya başladık. Bu tip replika telefonların …

Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge Gizli Özellikleri Aktif Etmek

Samsung‘un yeni amiral gemisi modelleri olan Galaxy S6 ve S6 Edge özellikleri ile sahiplerini büyülüyor. …