Google Play Store Uygulama İndirme Sayısında App Store’u Geride Bıraktı

App Anie raporuna göre Google Play Store ilk defa Apple App Store‘daki uygulama indirme sayısını yaklaşık %10 geçti. Bu istatistik 2013 içinci çeyrek itibariyle ölçülmüştür.

BQkuRe-CcAAHPiF.jpg large

Bu yükselişte Brazilya ve Hindistan’ın başı çektiği görülmektedir. Ancak buna rağmen halen App Store gelirleri Play Store gelirlerinden 2.3 kat daha fazladır. Bu oran ilk çeyrek sonunda 2.6 kat idi. Hem indirme sayısı ve hemde gelir açısından ülkelerin sıralaması çok değişmezken en fazla hareketlilik gelişmekte olan pazarlarda görülmektedir.

Gelir açısından elbette oyunların payı yüksek, ancak bu pay %80’lere varan oranla Android Play Store tarafında daha da yüksektir.

Sosyal ağ ve müzik uygulamaları gelirlerinde artış App Store gelirlerine katkı sağlamaktadır. Play Store’da ise oyunların arkasından iletişim (communication) uygulamaları gelir getiren diğer bir kategori olmuştur. Ayrıca seyahat (Travel & Local) uygulamaları 2 basamak yükselerek Play Store’da en fazla gelir getiren 5. sıradaki kategori olmuştur.

Daha detaylı bilgi için http://blog.appannie.com/app-annie-index-market-q2-2013 adresindeki makaleyi takip edebilirsiniz.