Herhangi Bir Android Uygulamasının Eski Sürümünü Nasıl Yükleriz?

Android uygulamalar güncellendiğinde genelde pozitif yönde bir geliştirmeden söz edebiliriz. Ya fonksiyonellik geliştirilmiştir, ya kullanıcı arayüzü iyileştirilmiştir veya bazı hatalar giderilmiştir.

Ancak bu durum her zaman yukarıdaki gibi olmayabilir. Bazı uygulamalar güncellenirken geçmişte kullandığınız bazı özellikleri terkedilmiş olabiliyor. Örneğin her tip müzik ve video dosyasını açabilen meşhur MX Player uygulaması son güncellemelerinde AC3 tip müzik dosyalarını çalamaz hale geldi. Nedeni ise telif hakları. Bunun gibi durumlarda eski sürüme geri dönmek isteyebilirsiniz.

Normalde eğer apk dosya yedeği almamışsanız eski bir sürüme geri dönme ihtimaliniz pek kalmıyor, çünkü Play Store uygulama mağazasında sadece son sürüm uygulama bulunmakta. Bazı uygulamaların son sürümleri ülkemize hemen gelmeyebiliyor veya bazı uygulamalar ülkemiz dahil bir çok ülkede yayınlanmayabiliyor (Netflix mesela). Onları da son güncel halleriyle herkesten önce sahip olabilirsiniz.

Bu durumda Android Police blog ve haber sitesinin sahip olduğu APK Mirror sitesi yardıma yetişiyor.

APKMirror-logo-full

Aslında bu sitenin genel amacı en güncel sürümleri yayınlamak, ancak bunun yanında uygulamaların eski sürümlerini de aynı sayfada yayınlamakta. Örneğin aşağıdaki gibi WhatsApp uygulaması.

apk-mirror-screen

Sitedeki uygulamalar güvenli bir şekilde download edilebilir. Şu ana kadar indirdiğimiz hiç bir uygulamada aksi bir durumla karşılaşmadık.

İndirdiğiniz apk dosyayı bilgisayardan indirmişseniz Android cihazınıza transfer edip dosya yöneticisi ile üzerine tıklayarak manuel kurmanız gerekecek. İlk defa manuel apk dosya kuracaksanız Android cihazınız bilinmeyen kaynak uyarısı verecektir. Bunu onaylayıp yüklemeyi yapabilirsiniz.