HTC One M9+ Modeliyle Yenilendi

HTC‘nin 2K (2560×1440) ekran çözünürlüğü ile gelen üst seviye yeni akıllı telefonu One M9+ ülkemizde satışa sunuluyor.

Son günlerde Asus‘a satılacağı yönünde söylentiler dolaşan HTC tarihinin en kötü günlerini yaşıyor. Tayvan menşeli firmanın en büyük beklentisi bu modelle birlikte tamamen baştan tasarlanan One serisinin ilk örneği olan One M7 ile eriştikleri başarıyı tekrarlayabilmek ve geçebilmek.

Bir önceki amiral gemisi One M9 ile umduğu satış adetlerinin epey bir gerisinde kalan HTC’nin bu başarısızlığının sebebi M8 ile M9 arasında kameradaki değişikliği ve diğer bir kaç ufak yeniliği saymazsak neredeyse hiçbir fark olmaması idi. İşte gördüğümüz kadarıyla bu hatasından ders çıkaran HTC, bu defa ekranı büyütmüş, çözünürlüğü geliştirmiş ve en önemlisi de kameraya ciddi bir makyaj yapmış.

HTC_One_M9-plus

Önemli göze çarpan farklılıklardan bir tanesi de dokunmatik ön panel alt kısımdaki parmak izi okuyabilen buton.

Ürünü ilk inceleyen ekiplerden olan Scroll ekibinin ilk izlenimleri aşağıdaki videoda:

Gördüğümüz gibi 5-inç’lik FHD ekranla tasarlanan One M9’a kıyasla biraz daha büyük bir ekran ve asıl önemlisi 2K çözünürlüğe sahip olan One M9+’ın yongaseti de 2K çözünürlüğünü rahatlıkla kaldırabilecek güçte. Beri yandan 2K’yı kaldırsa da ısınma sorunları olduğunu bildiğimiz Snapdragon 810’un kullanılmamış olması da bir diğer güzel tarafı. Keza yine selefinden farklı olarak modele parmak izi tarayıcısı da yerleştirmiş HTC. Tasarım konusunda zaten diyecek bir şey yok. Tabii zevkler ve renkler değişir ama bizce Android dünyasının (hatta tüm akıllı telefon dünyasının) en mükemmel tasarımı bu modelde.

Performans…

Yongaseti yukarıda da belirttiğimiz gibi 2K çözünürlükle rahatlıkla baş ediyor. Keza yer verilen PowerVR G6200 grafik ünitesi de her türlü oyunu tatmin edici bir akıcılıkla oynamamıza müsaade ediyor. Gerçi 4GB olsa tadından yenmezdi ama 3GB RAM miktarı da en azından ‘kararında’ olmuş.

32GB’lık dahili hafıza alanı özellikle 4K video çekim gibi durumlarda hızla tükenecek olsa da 128GB’a kadar microSD desteği bu aksak ayağı bir parça da olsa düzeltiyor. Tabii microSD için cebimizden ekstra para çıkacağını da atlamamak gerek. Açıkçası 128GB olmasa da keşke en azından 64GB yapsaymış HTC diye geçirmedik değil içimizden.

Bataryası ne çok iyi ne de kötü. Ortalama kullanımda 1.5 günlük süresi var. Yoğun kullanımda bir günü iyi kötü çıkarıyor. Bu arada aklınızda olsun, video izlemede yahut internet gezintisinde falan sorun yok ama eğer çok oyun oynarsanız bir günü de çıkaramayabilirsiniz. Gerçi bu HTC One M9+’a özgü değil. Tüm telefonların en zayıf karnı oyun çünkü.

Kamera

HTC M9+’ın en iddialı tarafı ise hiç kuşkusuz kamerası. Hatırlayacak olursak bundan 2 önceki amiral gemisi M8’te ultra piksel çift kameraya yer veren HTC, gelen olumsuz eleştiriler üzerine M9’da diğer firmalar gibi standart kameraya (20MP) dönmüş fakat bu defa da çift kamera özelliğini kaldırmıştı. İşte HTC, bu modelle birlikte son kullanıcıların asıl istediği şey olan yüksek çözünürlüklü çift arka kamera düzeneğini hayata geçirmiş ki açıkçası oldukça zor günler geçiren firma adına oldukça anlaşılabilir bir hamle bu.

Koyu gri (füme) ve altın-gümüş melezi olmak üzere iki farklı renk seçeneği ile satışa sunulan HTC ONE M9+’un fiyatı 3,000 TL olarak belirlenmiş durumda.

Kaynak: Yeni şafak & Scroll

Buna da göz atın

HTC One M9 Görücüye Çıkıyor, M8 ve M7 ile Karşılaştırma

1 Mart’taki MVC-mobil dünya fuarında görücüye çıkması beklenen yeni HTC One M9 sızıntı videosu ortaya …

HTC One M9 ve Akıllı Saat Mart’ta Görücüye mi Çıkacak?

Kod adı One M9 olan HTC‘nin yeni çıkacak amiral gemisinin 1 Mart’ta gerçekleşecek olan MWC 2015 ‘de geçtiğimiz …