HTC One M9 Root Yapma ve TWRP Recovery Yükleme Rehberi

HTC-One-M9-concept

HTC’nin yeni amiral gemisi telefonu olan One M9 kullanıcıları için root rehberi hazırladık. Her root edilen telefonun olmazsa olmazı Custom Recovery yüklemesi de bu işleme dahildir. Recovery olarak TWRP Recovery yükleyeceğiz.

Öncelikle bir Android cihazı root etmenin ne olduğu, faydaları ve sakıncalarının ne olduğunu anlamak açısından ilgili makalemize buraya tıklayarak göz atınız.

Aşağıda belirtilen Root işlemlerinin doğru yapılmaması cihazınız için ciddi riskler doğurabilir. Bu anlamda bu blog kapsamında anlatılanların cihazınız özelindeki uygulamalarından doğabilecek sıkıntıların sorumluluğunun size ait olduğunu göz önünde bulundurduktan sonra aşağıdaki adımları uygulayınız. Oluşabilecek sorunlardan dolayı Androiddunya.com sitesi ve ilgili makale yazarları tüzel ve/veya özel olarak bu bağlamda sorumlu tutulamaz.

Bilindiği gibi HTC telefonların root edilmesi diğer markalara göre biraz daha zahmetli. Çünkü HTC de bulunan bootlooderi önce açmak gereklidir. Neyseki HTC bunun açılması için geliştiriciler için bir site hazırlamıştır ve buna izin vermektedir. Yine de çeşitli aşamalardan oluşan bu root işlemi ortalama kullanıcılar için halen zordur.

XDA forum üyelerinden Squabbi tarafından yayınlanan bir toolkit ile root ve arkasından Custom Recovery yükleme işi daha basite indirgenmiştir.

Bu Toolkit 2MB civarındadır ve Windows’da kurulum gerektirmeden direk çalışabilmektedir.

HTC ONE M9 Toolkit indirmek için buraya tıklayınız. En alttaki en son sürümü indiriniz ve zip dosyayı bilgisayarınızda açınız.

(Download file with peer5 tıklayarak indirme yapabilirsiniz)

Çalıştırdığınızda ADB/Fastboot sürücüleri için size bir uyarı verecektir. Bununla beraber SuperSU ve TWRP Recovery dosyalarını da direk internetten otomatik kullanımınız için indirecektir. Anlaşılacağı üzere çalıştığınız bilgisayarın bu Toolkit kullanımı esnasında internete bağlı olması gereklidir.

Tüm dosya indirmeleri tamamlandığında turuncu renkli uygulamanın ekranı sizi karşılayacak.

HTC-m9-toolkit1

Ekrandaki adımları sırasıyla uygulamak gereklidir.

1. UNLOCK BOOTLOADER bölümünde öncelikle HTC den Token Code alıp Bootloader‘i açıyoruz. Butonlara basarak gerekli Token Code alıp ilerleyin.

2. FLASHING RECOVERY bölümünde ise meşhur TWRP Recovery yükleyeceğiz. Flash Recovery butona basarak recovery yükleyin.

3. FLASHING SUPERSU bölümünde ise cihazı root yapıyoruz. Root! butonuna tıklayıp root işlemini yapıyoruz.

Cihazı kapatıp açınca root edilmiş olarak göreceksiniz. Telefonunuz açıldığında SuperSU uygulamasını göreceksiniz. Root durumunu test etmek için ücretsiz yükleyebileceğiz Root Checker uygulaması ile teyit edebilirsiniz.

Root_Checker

Bunların yanısıra çeşitli ABD komutlarını kullanabileceğiniz bir ekran da bulunmaktadır.

HTC-m9-toolkit2

 

Kaynak: XDA Forum

Buna da göz atın

HTC One M9 Görücüye Çıkıyor, M8 ve M7 ile Karşılaştırma

1 Mart’taki MVC-mobil dünya fuarında görücüye çıkması beklenen yeni HTC One M9 sızıntı videosu ortaya …

HTC One M9 ve Akıllı Saat Mart’ta Görücüye mi Çıkacak?

Kod adı One M9 olan HTC‘nin yeni çıkacak amiral gemisinin 1 Mart’ta gerçekleşecek olan MWC 2015 ‘de geçtiğimiz …