HTC One M7 Modelinin Bootloader’i Nasıl Unlock Edilir?

Unlock-HTC-One-bootloader

HTC One M7 modeli ile satılan ülkelerde büyük bir beğeni kazanmışa benziyor. Böyle güçlü özelliklere sahip bir telefonu daha performanslı kullanmak için Bootloader Unlock edilip, root yetkilerine sahip olmak gerekiyor. Bilindiği gibi root yapılında superuser (süper kullanıcı) yetkilerine sahip olup, farklı ROM’lar yükleyebilir, daha derin ayarlar yapabilirsiniz. Dahası da var, ama konumuz root etmenin faydaları değil.  Telefonda superuser yetkisi için öncelikli adım telefonu unlock etmektir. Bu yöntemi HTC nin tavsiye ettiği şekilde resmi bir şekilde yapacağız. Bu durumda telefonun garantisi etkilenmeyecek, HTC resmi güncellemelerinden yararlanmaya devam edebileceksiniz.

Bunun için HTC firması Dev Portal web sitesi kurarak bu tür işlemlerin yapılmasına yardımcı olmuştur.

Başlamadan önce şunu belirtmek isteriz ki yanlış bir işlemden dolayı telefonunuza gelebilecek zararlardan siz sorumlu olacaksınız. Öncelikle bu işlemin telefonunuzu tamamen sıfırladığından tüm bilgilerinizi yedek alınız.

 • Telefonunuzun şarjının yeterli olduğundan emin olun (%50 ve fazlası iyidir)
 • Orjinal HTC USB kablosu kullanın
 • HTC Sync Manager bilgisayarınızda yüklü olmalıdır. Değilse buradan yükleyin
 • Windows için fastboot sürücüler gereklidir. Ayrıca Android SDK yüklenmesi de gerekli. Bu ADB için gerekli.

Yukarıdakileri tamamladıktan sonra;

 • htcdev.com/bootloader sitesine gidin ve üye olun. Üyelik işleminden sonra giriş yapın
 • Unlock Bootloader sayfasından  HTC One modelini seçin.HTC-One-bootloader-unlock
 • Telefonunuzu bootlader moduna alın. Bunun için bilgisayara bağlı ise bağlantıyı kesin, tamamen kapatın (Power off) ve Ses azaltma + Açma düğmesine beraber bir süre basılı tutun. Telefon bootloader konumunda açılacaktır.
 • Ses düğmeleri ile menüden Fastboot seçeneğinin üzerine gelin ve açma kapama düğmesine basarak seçin.
 • Telefonunuzu USB kablo ile bilgisayara bağlayın
 • Bilgisayarınızda “fastboot” kılasörüne gidip “Shift” tuşuna basılı iken mouse göstergesini ekranın boş bir yerdinde sağ tuşuna basın ve “Komut penceresini burada aç” seçin
 • Eski bildiğimiz DOS ekranındaki komut penceresi açılacaktır. Komut satırında fastboot devices yazın ve enter basın. Eğer bağlantılar doğru yapılmışsa HTC One modelini çıkan sonuçta görmeniz gereklidir. Görmedi iseniz HTC Sync manager’i tekrar kurup, bilgisayarı yeniden başlatın.
 • Tekrar HTC Dev sitesine dönelim ve 3. sayfada “Proceed to Step 8” ‘e tıklayın. Buradan Step-10’a kadar olan işlemleri tamamlayın ve “Submit”‘e tıklayın. Sonrasında HTC size unlock anahtarını email adresinize gönderecektir. Emailinizi kontrol edin ve unlock anahtarınızı fastboot kılasörü içine download edin. Dosyanın ismi “Unlock_code.bin” şeklindedir.
 • Tekrar komut satırı ekranına geçin ve şunu yazın fastboot flash unlocktoken Unlock_code.bin  ve Enter tuşuna basın
 • Telefonunuzda Unlock edip etmeyeceğinizi soran bir mesaj çıkacaktır. Ses tuşları ile seçimi yapıp güç düğmesi ile onaylayın. Sonrasında telefonunuz yeniden başlatılacaktır ve unlock edilmiş olacaktır.

Bu işlemler size karmaşık geldiyse bu adımları kolaylaştıran bir uygulama geliştirilmiştir. Bu uygulama ile bu işlemleri yapmak isterseniz http://www.androiddunya.com/htc-one-nasil-root-edilir deki makaleyi inceleyiniz.

Kaynak: http://www.redmondpie.com

Buna da göz atın

HTC One M7 2013 Yılının En İyi Telefonu Seçildi

2013 yılı akıllı telefonlar için son derece parlak bir yıl oldu. Android cephesine baktığımızda  özellikle Xperia Z1, Galayx Note …

HTC One M7 Nasıl Root Edilir?

Telefonlarını root edilmiş halde kullanmak isteyen büyük bir kullanıcı kitlesi var. HTC her ne kadar …