HTC One M7 Nasıl Root Edilir?

HTC-one

Öncelikle bir Android cihazı root etmenin ne olduğu, faydaları ve sakıncalarının ne olduğunu anlamak açısından ilgili makalemize buraya tıklayarak göz atınız.

Aşağıda belirtilen Root işlemlerinin doğru yapılmaması cihazınız için ciddi riskler doğurabilir. Bu anlamda bu blog kapsamında anlatılanların cihazınız özelindeki uygulamalarından doğabilecek sıkıntıların sorumluluğunun size ait olduğunu göz önünde bulundurduktan sonra aşağıdaki adımları uygulayınız. Oluşabilecek sorunlardan dolayı Androiddunya.com sitesi ve ilgili makale yazarları tüzel ve/veya özel olarak bu bağlamda sorumlu tutulamaz.

Telefonlarını root edilmiş halde kullanmak isteyen büyük bir kullanıcı kitlesi var. HTC her ne kadar HTC Developer sitesinde Bootloder’inin Unlock edilmesini resmi olarak sağlasa da biraz zahmetli bir iş olduğunu söylemek yanlış olmaz. XDA forumun tecrübeli üyelerinden hasoon2000 tarafından geliştirilen bir uygulama ile HTC One modeli  birkaç adımda root edilebilmektedir. Yani telefonu root edip, istediğiniz recovery image yüklemeye kadar size rehberlik yapmaktadır.

Bu işlem HTC One M7 modeli içindir. Diğer modeller üzerinde denemeyiniz.

Bu uygulamanın en son sürümünü buraya tıklayarak indirin. Bu makaleyi güncellediğimiz esnada en son v3.1 sürümü bulunmaktadır.

Telefonunuzda Ayarlar -> Geliştirici seçenekleri bölümünden USB hata ayıklamayı seçili işaretleyin.

  • Dosyayı indirip Rar dosyayı Winrar ile açınız. Klasör ismini değiştirmeyiniz.
  • Klasör içine girip one.exe uygulamasını çalıştırınız.

htc_one-m7_aio

Bu uygulama ile aşağıdaki işlemleri daha kolay yapabilirsiniz.

  • HTC sürücüsünü bilgisayara yükleyebilir (Zaten yüklü ise bu adımı atlayın)
  • HTC Dev sitesine üye olmak için gerekli siteyi otomatik açar (Zaten üyeliğiniz varsa üyelik sayfası değil, direk login sayfasından giriş yapın)
  • HTC Dev sitesinden bootloader unlock dosyası almak için gerekli Token ID yi oluşturmak için otomatik işlem yapar
  • Alınan Token ID ile giriş yapacaüınız HTC Dev sayfasını açar ve size unlock dosyasının gönderilmesi için kolaylık sağlar (Unlock_code.bin dosyasını Token ID girişi yaptıktan sonra email ile alacaksınız)
  • Son olarak Unlock_code.bin dosyasını kaydettiğiniz yeri göstererek işlemi sonuçlandıracaksınız.

Daha sonra istediğiniz bir Recovery imajını da telefonunuza yükleyebilirsiniz. Yeni sürümle beraber TWRP imajıda eklendi ve bunu yüklemenizi tavsiye ederim. Recovery ekranda dokunmatik ekran desteği sunmaktadır.