HTC Telefonlar Nasıl Root Edilir?

Öncelikle bir Android cihazı root etmenin ne olduğu, faydaları ve sakıncalarının ne olduğunu anlamak açısından ilgili makalemize buraya tıklayarak göz atınız.

Aşağıda belirtilen Root işlemlerinin doğru yapılmaması cihazınız için ciddi riskler doğurabilir. Bu anlamda bu blog kapsamında anlatılanların cihazınız özelindeki uygulamalarından doğabilecek sıkıntıların sorumluluğunun size ait olduğunu göz önünde bulundurduktan sonra aşağıdaki adımları uygulayınız. Oluşabilecek sorunlardan dolayı Androiddunya.com sitesi ve ilgili makale yazarları tüzel ve/veya özel olarak bu bağlamda sorumlu tutulamaz.

HTC’nin Android tabanlı akıllı telefonları yaygın olarak tercih edilmekte. Tabiki bu tip telefonları root edilmiş halde kullanmak isteyen büyük bir kullanıcı kitlesi var. HTC her ne kadar HTC Developer sitesinde Bootloder’inin Unlock edilmesini resmi olarak sağlasa da biraz zahmetli bir iş olduğunu söylemek yanlış olmaz. XDA forumun tecrübeli üyelerinden hasoon2000 tarafından geliştirilen bir çok HTC telefona özel uygulama ile HTC modelleri birkaç adımda bootloader unlock edilip, root edilebilmektedir. Yani telefonu root edip, istediğiniz recovery image yüklemeye kadar size rehberlik yapmaktadır.

Bu uygulama aşağıdaki HTC model telefonları desteklemektedir.

Amaze
Desire C
Desire S
Desire V
Desire X
Droid DNA
Droid Incredible 4G LTE
Evo 4G LTE
Explorer
First
MyTouch 4G Slide
One (ATT)
One (M7)
One (Sprint/M7WLS)
One (T-Mobile)
One S
One V
One X (International Model/Tegra 3)
One X Plus
One X/Evita (ATT/Roger/Telstra)
Rezound
Sensation
Vivid
Wildfire S

Eğer telefon modeliniz yukarıdakilerden biri ise ilgili uygulamanın en son sürümünü http://d-h.st/users/hasoon2000/?fld_id=2808 adresinden indirin.

Telefonunuzda Ayarlar -> Geliştirici seçenekleri bölümünden USB hata ayıklamayı seçili işaretleyin.

galaxy-s3-root-ayarlar

Dosyayı indirip Rar dosyayı Winrar ile açınız. Kılasör ismini değiştirmeyiniz. Uygulamayı çalıştırın. Aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz.

HTC-One-Tool

HTC AIO uygulaması ile aşağıdaki işlemleri daha kolay yapabilirsiniz.

  • HTC sürücüsünü bilgisayara yükleyebilir (Zaten yüklü ise bu adımı atlayın)
  • HTC Dev sitesine üye olmak için gerekli siteyi otomatik açar (Zaten üyeliğiniz varsa üyelik sayfası değil, direk login sayfasından giriş yapın)
  • HTC Dev sitesinden bootloader unlock dosyası almak için gerekli Token ID yi oluşturmak için otomatik işlem yapar
  • Alınan Token ID ile giriş yapacaüınız HTC Dev sayfasını açar ve size unlock dosyasının gönderilmesi için kolaylık sağlar (Unlock_code.bin dosyasını Token ID girişi yaptıktan sonra email ile alacaksınız)
  • Son olarak Unlock_code.bin dosyasını kaydettiğiniz yeri göstererek işlemi sonuçlandıracaksınız.

Sol üstteki 1’den 5’e kadar olan adımları uygulayın.Telefonunuz root edilmiş olacaktır.

Daha sonra istediğiniz bir Recovery imajını da telefonunuza yükleyebilirsiniz. Bazı yeni sürümlerle beraber TWRP imajıda eklendi ve bunu yüklemenizi tavsiye ederim. Recovery ekranda dokunmatik ekran desteği sunmaktadır.