IMEI Nedir? Telefonum Acaba Klonlanmış mı?

Türkiye’de her vatandaşın bir TC kimlik numarası olduğu gibi, dünya çapında her bir GSM cihazına üretim aşamasında IMEI numarası verilmektedir. IMEI numarası her bir cihazın kimlik numarası olup tek ve benzersizdir.

Uluslararası Mobil Cihaz Kodu (IMEI, İngilizce: International Mobile Equipment Identity)

Cep telefonda *#06* tuşlayarak telefonun IMEI numarası tespit edinebilir. Veya cihaz üzerinde genelde arka kapakta veya pili çıkıyorsa hemen altında yazar.

CheckIMEI

15 haneli bir sayı olan IMEI numarası, 2 haneli bir SV koduyla 17 hane de olabiliyor. Bu ek 2 hane, genelde yeni cihazlarda yer alıyor. IMEI’nin cihazları tanımaktan onları mobil sağlayıcı yoluyla engellemeye birçok amacı bulunmaktadır. Telefonunuz çalındığında hizmet sağlayıcınızı bu konuda bilgilendirdiğinizde, cihazın mobil ağlardan engellenmesini sağlayabilirsiniz. Polis, çalınan telefonları takip etmek için IMEI kodlarını kullanmaktadır. Telefonunuzun IMEI numarasını bir yere kaydetmeyi unutmayın.

Cihazda sabit olarak yer alan IMEI’nin SIM kartınızla herhangi bir ilgisi yoktur. Telefonunuz çalınsa, SIM kartı değiştirilse ve ayarları sıfırlansa dahi IMEI numaranız aynı kalır.

imei-number-of-mobile-phone

IMEI numarasının değiştirilmesi birçok ülkede yasadışı olsa da zaman zaman gerçekleşmektedir. Hırsızlar, bazen çaldıkları telefonların IMEI kodunu masum bir kullanıcının ki ile değiştirirler. Dolayısıyla IMEI numaranızı internette paylaşmamanızı öneriyoruz.Veya kaçak yolla gelmiş telefonları bazı açıkgöz satıcılar eski kullanılmayan bir telefonun IMEI numarası ile değiştirerek satabiliyorlar. Güvenilir bulmadığınız bir yerden veya piyasa fiyatının altında satılan bir telefon alırken şüphelenin ve *#06* ile çıkan IMEI numarasını telefonun üzerinde basılı yazan IMEI numarası ile karşılaştırın. Farklı ise almayın. Dediğimiz gibi klonlanan (kopyalanan) IMEI numaralı telefon kullanırsanız bu bir çok ülkede suç teşkil eder. Örneğin, İngiltere’de bu durum hapis cezasına kadar gidebilmektedir.

Telefonunuzun IMEI numarasını ve telefonuzun durumunu internetten kontrol edebilirsiniz:

1- Bilgi Teknolojiler ve İletişim Kurumu:  https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama

Bu siteye telefonunuzun IMEI numarasını yazarsanız (ilk 15 hane) telefonunuzun kayıtlı olup olmadığını ve hangi model altında kayıtlı olduğunu anlayabilirsiniz. Aşağıda örnek bir sorgu sonuç ekranı göreceksiniz. Durumu satırında kayıtlı yazması önemlidir. Eğer Üretici kısmında farklı bir telefon marka veya modeli  görürseniz telefonunuzun IMEI sinin klonlanmış olduğundan şüphelenmelisiniz. Ayrıca Kaynak satırında da yazan önemlidir. Tabiki İthalat yoluyla kaydedilen IMEI yazısı en güvenilir olandır.

btk-imei-sorgu

2- IMEI Info Sitesi http://www.imei.info 

Bu siteye telefonunuzun IMEI numarasını yazarsanız (ilk 15 hane) telefonunuzun kayıtlı olup olmadığını ve hangi model altında kayıtlı olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca telefonun resmi ve teknik bilgilerini de gösterir.

btk-imei-sorgu2