Lenovo A7000 Marshmallow Android 6.0 S225 Full Firmware Güncellemesi

lenovo-a7000

Aşağıda belirtilen Firmware güncelleme işlemlerinin doğru yapılmaması cihazınız için ciddi riskler doğurabilir. Bu anlamda bu blog kapsamında anlatılanların cihazınız özelindeki uygulamalarından doğabilecek sıkıntıların sorumluluğunun size ait olduğunu göz önünde bulundurduktan sonra aşağıdaki adımları uygulayınız. Oluşabilecek sorunlardan dolayı Androiddunya.com sitesi ve ilgili makale yazarları tüzel ve/veya özel olarak bu bağlamda sorumlu tutulamaz.

Bu işlem Lenovo A7000 modeli içindir. Farklı bir modele bu işlemi yaparsanız cihazınız kullanılamaz hale gelebilir. Bu işlemi yapmadan önce normal yollarla cihazınızın Android 6.0 güncellemesini yapmaya çalışın. Güncelleme yüklenmiyorsa aşağıda belirtilen yöntemle güncelleyebilirsiniz.

Lenovo A7000 modelini SP Flash Tool yazılımı ile firmware yüklemek için şu adımları takip ediniz.

Adım 1 – Cihazın hazırlanması:

  • Telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayara bağladığınızda Windows’un telefonunuzu sorunsuz gördüğünden emin olunuz. Eğer Windows sürücü yüklemek için uyarı veriyorsa buraya veya buraya tıklayıp gerekli Lenovo sürücüleri bilgisayarınıza indirip yükleyin.
  • Telefonunuzun en az %80 oranında şarjı olduğuna emin olunuz.
  • Cihazınızda önemli gördüğünüz tüm verileri yedekleyin.
  • Telefonunuzdan USB Hata Ayıklama (USB Debugging) özelliğini aktif yapın. Bunu yapmak için Ayarlar > Cihaz hakkında > Yapım numarası bölümüne 7 defa dokunun. Sonrasında Geliştirici seçenekleri aktif etmiş olacaksınız. Sonrasında Ayarlar > Geliştirici seçenekleri ekranında USB Hata Ayıklama seçeneğini göreceksiniz.

Adım 2 – Gerekli yazılımların indirilmesi:

 Buraya tıklayarak S225 Firmware dosyasını bilgisayarınıza indirin ve zip dosyayı açın. Firmware paketinde SP Flash Tool uygulaması ve gerekli sürücüler de bulunmaktadır.

Adım 3 –

Telefonunuz bilgisayar ile USB bağlantısı varsa kesin.

SP Flash Tool uygulamasını yönetici yetkileri ile çalıştırın (flash_tool.exe) ve Download bölümüne geçin.

SPTool-Download

Üstteki ekranda Scatter-loading butonu tıklayın ve zip dosyadan çıkan MT6752_Android_scatter.txt dosyasını seçin.

Yukarıdaki ekrandaki gibi “Download Only” seçili olduğunu kontrol edin. Alttaki tüm bölümler işaretli olacaktır.

Ana menüden Options bölümünden Download bölümünden DA DL All with Checksum bölümündekilerin işaretli olduğuna emin olun ve sonra o pencereyi kapatın. (Bkz. altta resim)

SP-Flash-Tool-checksum

Şimdi telefonunuz açık ise güç düğmesinden kapatın.

Ana ekranda üstteki Download butonuna tıklayın.

SP-Flash-Tool-downlaod

Telefonun pilini çıkartın ve 5sn kadar bekleyip pili tekrar takın ve USB kablo ile bilgisayara bağlayın. Flash yükleme işlemi başlayacaktır.

Yükleme tamamlandığında büyükçe bir yeşil onay işareti göreceksiniz. Şimdi telefonun bilgisayar bağlantısını kesebilirsiniz (USB kabloyu çıkartın). Böylece yeni firmware yüklenmiş olacaktır.