Lenovo A7000 Nasıl TWRP Recovery Yüklenip, Root Yapılır?

lenovo-a7000

Öncelikle bir Android cihazı root etmenin ne olduğu, faydaları ve sakıncalarının ne olduğunu anlamak açısından ilgili makalemize buraya tıklayarak göz atınız.

Aşağıda belirtilen Root işlemlerinin doğru yapılmaması cihazınız için ciddi riskler doğurabilir. Bu anlamda bu blog kapsamında anlatılanların cihazınız özelindeki uygulamalarından doğabilecek sıkıntıların sorumluluğunun size ait olduğunu göz önünde bulundurduktan sonra aşağıdaki adımları uygulayınız. Oluşabilecek sorunlardan dolayı Androiddunya.com sitesi ve ilgili makale yazarları tüzel ve/veya özel olarak bu bağlamda sorumlu tutulamaz.

Bu işlem Lenovo A7000 modeli içindir. Farklı bir modele bu işlemi yaparsanız cihazınız kullanılamaz hale gelebilir. Ayrıca Android 6.x Marshmallow güncellemesini yapmış olmanız gereklidir. Daha önceki android sürümlere yüklemeyiniz. Android 6.0 nasıl yüklenir buradaki makalemize göz atınız.

Lenovo A7000 modelini SP Flash Tool yazılımı ile root yapmak için şu adımları takip ediniz.

Adım 1 – Cihazın hazırlanması:

 • Telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayara bağladığınızda Windows’un telefonunuzu sorunsuz gördüğünden emin olunuz. Eğer Windows sürücü yüklemek için uyarı veriyorsa buraya veya buraya tıklayıp gerekli Lenovo sürücüleri bilgisayarınıza indirip yükleyin.
 • Telefonunuzun en az %50 oranında şarjı olduğuna emin olunuz.
 • Cihazınızda önemli gördüğünüz tüm verileri yedekleyin.
 • Telefonunuzdan USB Hata Ayıklama (USB Debugging) özelliğini aktif yapın. Bunu yapmak için Ayarlar > Cihaz hakkında > Yapım numarası bölümüne 7 defa dokunun. Sonrasında Geliştirici seçenekleri aktif etmiş olacaksınız. Sonrasında Ayarlar > Geliştirici seçenekleri ekranında USB Hata Ayıklama seçeneğini göreceksiniz.

Adım 2 – Gerekli yazılımların indirilmesi:

İndir “SP Flash Tool” SP_Flash_Tool_v5.1636.zip – 3069 defa indirildi – 45 MB

İndir “SuperSU” UPDATE-SuperSU-v2.71.zip – 12746 defa indirildi – 4 MB

 Buraya tıklayarak Lenovo-A7000-TWRP-3.0.2-1.zip paketini indirin ve zip dosyayı açın.

UPDATE-SuperSU-v2.xx.zip dosyasını zip olarak açmadan telefonunuzun belleğine kopyalayın.

Adım 3 – TWRP Recovery yükleme işlemi:

Telefonunuz bilgisayar ile USB bağlantısı varsa kesin.

SP Flash Tool uygulamasını yönetici yetkileri ile çalıştırın (flash_tool.exe) ve Download bölümüne geçin.

SPTool-Download

Üstteki ekranda Scatter-loading butonu tıklayın ve Lenovo-A7000-TWRP-3.0.2-1.zip den çıkan MT6752_Android_scatter.txt dosyasını seçin.

Yukarıdaki ekrandaki gibi “Download Only” ve “boot ve recovery” seçenekleri işaretli olduğunu kontrol edin.

Ana menüden Options bölümünden Download bölümünden DA DL All with Checksum bölümündekilerin işaretli olduğuna emin olun ve sonra o pencereyi kapatın. (Bkz. altta resim)

SP-Flash-Tool-checksum

Şimdi telefonunuz açık ise güç düğmesinden kapatın.

Ana ekranda üstteki Download butonuna tıklayın.

SP-Flash-Tool-downlaod

Telefonun pilini çıkartın ve 5sn kadar bekleyip pili tekrar takın ve USB kablo ile bilgisayara bağlayın. Flash yükleme işlemi başlayacaktır.

Yükleme tamamlandığında büyükçe bir yeşil onay işareti göreceksiniz. Şimdi telefonun bilgisayar bağlantısını kesebilirsiniz (USB kabloyu çıkartın). Böylece TWRP Recovery yüklenmiş olacaktır.

NOT: Henüz sakın telefonunuzu açmayın, kapalı kalsın. Aksi takdirde orijinal üreticinin recovery uygulaması tekrar aktif olacaktır.

Adım 4 – Root işlemi:

 • Önce ses açma ve kapama tuşlarına basıp, bırakmadan telefonu açma düğmesine de basıyoruz. Yani 3 düğme aynı anda basılı olması gereklidir.
 • Lenovo logosunu gördüğünüzde güç düğmesini bırakın ama diğer ikisine basılı tutun. Mavi ekranlı TWRP recovery giriş ekranı göründüğünde artık basmayı bırakabilirsiniz. Sonrasında aşağıdaki gibi recovery menü açılacaktır.

twrp

 • Bu menüden Install seçiyoruz. Sonrasında dosya seçim ekranı açılacak ve telefona kopyaladığımız SuperSU-v2.49.zip dosyasını seçiyoruz. Sonrasında gerekli sorulara olumlu cevap verip SuperSU uygulamasını yüklemiş oluyoruz.
 • Ana menüden Reboot seçeneği ile telefonu yeniden başlatıyoruz. Artık root edilmiş bir telefona sahipsiniz.
Telefonunuz açıldığında SuperSU uygulamasını göreceksiniz. Root durumunu test etmek için ücretsiz yükleyebileceğiz Root Check uygulaması ile teyit edebilirsiniz. Uygulama hakkında detay bilgi için tıklayınız.

RootCheckApp

Bundan sonraki ilk işiniz eminiz ki telefonunuzda hazır gelen ve kullanmadığınız bazı sistem uygulamalarını (bloadware) kaldırmak olacaktır. Bunu yapmak için buradaki makalemize göz atabilirsiniz.

 

 • ufuk

  merhaba rootlayıp daha sonra stock rom yüklersek garantiye girip garanti daha önce root atılmış oldugunu anlarmı lenovo 🙁

 • Ahmet

  SuperSU’yu hafıza kartına mı telefon belleğine mi atacağız ?

  • Farketmez. Yüklerken nerede olduğunu seçmeniz lazım

 • Mmtk

  Peki Ben bu twrp yı kurduktan sonra once isimi garantiye almak icin yedek alabilirmiyim rootsuz alabilirsem nasil alabilirim

 • micahit olgun

  lenovo a 7000 de usb takılıyken arka kapak çıkarılmadığını ve telefon kaldırıldığı anda bataryanın düştüğünü hesaba katarak bu işlemleri nasıl yapcaz

  • Kapağı açarken USB takılı olmaması gerekir. Pili çıkartın, takın ve kapağı kapatıp USB yi tekrar bağlayın

   • micahit olgun

    anladım teşekkürler

 • atakan

  merhaba, root işlemi yaptıktan sonra telefonun hafızası ve sd kart’ın içerisindekiler silinirmi ,yani yedekleme işlemi herhangi bir sorun olması durumunda verılerı kurtarmak içinmi ,yoksa hafıza root işleminden sonra sıfırlanacağı için midir ?

  • Başarılı Root işlemi sonucunda hafıza ve SD kart silinmez. Yedekleme herhangi bir şekilde işlem yaparken yanlış giden bir durum olursa diye.

   • atakan

    teşekkürler 🙂

 • zafer

  Çalışmalarınız ve paylaşımız için öncelikle teşekkür ederim. Lenovo A700 kullanıyorum. Telefonumda ki dahili hafıza dolduğu için yeni uygulamalar yükleyemiyrum. Telefonumun hafıza kartını dahili olarak biçimlendirdim ancak istediğim verimi alamadım yardımcı olur musunuz? Nasıl bir yol izlemem gerek

 • İrfan741

  Teşekkürler yararlı bir yazı olmuş

 • Doğukan

  Telefonu kapatıp twp yüklemek isterken aygıt sürücüsü yüklenemedi diyor PC de sorun nedir hocam

  • A7000 sürücüsünü yüklediniz mi?

 • pRoma CSGO And MORE

  Abi bu telefon kapalı olsa bile usb bağlandığı için ekranı açıp şarj olduğunu gösteriyor dakikalarca bekliyorum işlem olmuyor.

 • pRoma CSGO And MORE

  Abi telefon kapalıyken kablo takınca ekran geliyor şarj olduğunu gösteriyor telefonu açmadan ve dakikalarca bekliyorum işlem tamamlanmıyor nasıl olucak bu?