LG G2 Genel Sorunlar ve Çözüm Yolları

Mobil 3G bağlantısı sık sık kesiliyor

Problem: Bazı G2 kullanıcılarının mobil data (3G) bağlantısının zaman zaman kesildiği konusunda şikayetleri olmaktadır. Bu durum genelde kablosuz (Wifi) ağının dışına çıkıldığında oluşmakta.

 • Uçak modunu kapatıp tekrar açmayı deneyin. Bunu kolayca yapmak için açma kapama düğmesine basılı tutun. Menü açıldığında “Uçak modu AÇIK” seçin. Sonra işlemi tekrar yapıp “Uçak modu KAPALI” seçin.
 • Telefonunuzun yazılımını kontrol edin. Temmuz 2014 itibariyle Türkiye’de 4.4.2 sürüm yüklenmiş olmalıdır. Daha eski bir sürüm ise yazılım güncellemeyi yapmalısınız.

Çok yavaş şarj oluyor

Problem: Bazı G2 kullanıcıları telefonlarının çok yavaş şarj olduğunu bildirmektedirler. Bazen tam şarj olması 8 saate kadar sürmektedir. Bu normal değildir.

 • Eğer telefonunuzla gelen orijinal sarj aleti ve kablosunu kullanmıyorsanız bu durum oluşur. Telefonunuzu orijinal şarj donanımı ile şarj edin. Orijinal şarj aletine ucuz satılan micro USB kablo takmanız durumunda da bu sorun oluşabilir.
 • Eğer orijinal şarj aleti ve kablo kullandığınız halde yavaş şarj oluyorsa şarj aleti veya kablo sorunlu olabilir. Günümüzde bir çok telefon üreticisi benzer şarj aleti ve kablosu kullanmaktadırlar. Başka bir şarj aleti ve/veya kablosu ile şarj etmeyi deneyin. Sorun giderse yeni şarj aleti veya kablo satın alın.
 • Telefonunuzun yazılımını kontrol edin. Temmuz 2014 itibariyle Türkiye’de 4.4.2 sürüm yüklenmiş olmalıdır. Daha eski bir sürüm ise yazılım güncellemeyi yapmalısınız.

Telefonumun pili çabuk bitiyor

Problem: Tam şarj olduktan sonra telefonun pilinin hızlı bitmesinin çeşitli nedenleri olabilir. Bu durum pilin kendisinin sorunlu olacağı gibi, pili hızlı bitiren bazı uygulamaların varlığı da olabilir.

 • Öncelikle pilin fiziksel olarak durumunu kontrol edelim.  Bunun için arama ekranında 3845#*802# tuşlayın. Bu sizi gizli bir menüye götürecektir. Bu açılan menüden Battery Test > Battery Information seçin. Pil sağlığı “iyi” yazıyorsa fiziksel bir sorun yok demektir. Değilse servise uğrayıp pili değiştirtmeniz lazım.
 • Sistem Ayarları > Genel > Pil menüsünden “Güç tasarrufu” modunu açın.
 • Bluetooth, GPS, 3G servislerinin devamlı açık olması pilin hızlı bitmesine katkıda bulunur. İhtiyacınız olmadığı zamanlar bu servisleri kapatın.
 • Sistem Ayarları > Genel > Pil menüsüne girip ekranda üstteki pil simgesine dokunun. Pil Kullanım Bilgileri bölümüne bakın ve en fazla pil tüketen uygulamalara göz atın. Çok pil tüketen kullanmadığınız uygulama varsa silin. Muhtemelen en üstte “Ekran” göreceksiniz. Elbette büyük ekran her zaman daha fazla pil tüketecektir ama ekran ışığını otomatik yaparak veya daha düşük seviyeye çekerek pil tüketimini azaltabilirsiniz.
 • Telefonunuzun yazılımını kontrol edin. Temmuz 2014 itibariyle Türkiye’de 4.4.2 sürüm yüklenmiş olmalıdır. Daha eski bir sürüm ise yazılım güncellemeyi yapmalısınız.

Ekran geçişleri çok yavaşladı

Problem: LG G2 çok güçlü donanımsal özelliklere sahip bir cihaz olmasına rağmen belli bir süre sonra ekran geçişleri veya programlar arası geçişler yavaşlıyor olabilir.

 • Telefonunuzda çok fazla Widget kurulu ise sık kullanmadıklarınızı kaldırmayı deneyin. Özellikle hava durumu ve widgeti fazla kaynak kullandığından bundan başlayabilirsiniz.
 • LG G2’nin kendi launcher‘i yerine alternatif launcher kullanaiblirsiniz. Nova Launcher alternatif olarak kullanılabilir.
 • Telefonunuzun yazılımını kontrol edin. Temmuz 2014 itibariyle Türkiye’de 4.4.2 sürüm yüklenmiş olmalıdır. Daha eski bir sürüm ise yazılım güncellemeyi yapmalısınız.

GPS çalışmıyor veya çok tutarlı değil

Problem: Bazı LG G2 kullanıcıların GPS bağlantısının kurulamadığı yönünde veya çok geç kurulduğu, ve bazen tutarsız bağlantı gözlemlediklerini bildirmişlerdir.

 • Bu durum hava şartlarından ve bulunduğunuz lokasyondan kaynaklanıyor olabilir. Daha açık havada durumu tekrar test edin. GPS sinyal ve tutarlılığını daha yakından test etmek için GPS Status & Toolbox uygulamasını indirip kurun.
 • Telefonunuzun yazılımını kontrol edin. Temmuz 2014 itibariyle Türkiye’de 4.4.2 sürüm yüklenmiş olmalıdır. Daha eski bir sürüm ise yazılım güncellemeyi yapmalısınız. Halen sorun devam ederse yetkili servisinize danışınız.

Çağrılarda karşı taraf ses kalitesinin kötü olduğunu söylüyor

Problem: Bazı LG G2 kullanıcıları sesli çağrı esnasında karşı tarafa sesin cızırtılı, robotik, metalik ses tonuyla gittiği yönünde şikayetleri olmaktadır.

 • Sistem Ayarları > Çağrı ayarları > Ses iyileştirme seçeneği açıksa kapattıp deneyin.
 • Sistem Ayarları > Çağrı ayarları > Gizlilik sağlayıcı seçeneğini Kapat işaretleyip görüşme kalitesinde bir değişiklik olup olmadığını kontrol edin.
 • Telefonunuzun yazılımını kontrol edin. Temmuz 2014 itibariyle Türkiye’de 4.4.2 sürüm yüklenmiş olmalıdır. Daha eski bir sürüm ise yazılım güncellemeyi yapmalısınız. Halen sorun devam ederse yetkili servisinize danışınız.

Dokunmatik ekran kendi kendine basıyor

Problem: Bazı LG G2 kullanıcıları telefon ekranında kendi kendine dokunmalar olduğu yönünde şikayetler bildirmekteler. Bir kısım kullanıcı ise ekranın belli bir bölümünün dokunmalara tepkisiz kaldığını bildirmektedir.

 • Bazı kullanıcılar aşağıdaki videoda olduğu üzere ekranın genelde belli bir bölümünün tepkisiz kalması sorununu yaşamaktadırlar. Bu durum genelde güç düğmesinden ekranı kapatıp açmakla düzelmekte ancak sık sık tekrarlanmaktadır. Tam sorun çözümü için henüz bir bilgi yoktur. Bu durumda telefon garantide ise servise başvurmak gereklidir.

 • Buna benzer başka bir dokunmatik ekran sorunu da ekrana sanki görünmez bir elin dokunuşları. Kendi kendine dokunma (phantom touch) sorunu konusunda uzun bir süredir donanım arızası mı, yoksa yazılım hatası mı tartışmaları sürüp gitmektedir. Bazı kullanıcılar yeni sürüm firmware ile sorunun gittiğini belirtselerde bir kısım sorunun giderilmediğini bildirmektedirler. Aşağıdaki videoda bu sorunu gözlemleyebilirsiniz. Garantide bir telefonunuz varsa hemen servise danışın. Durum cihazın dokunmatiğinde sorunu göstermektedir.

Dokunmatik ekran hassasiyeti kayboldu

Problem: Bazı LG G2 kullanıcıları zamanla ekran hassasiyetinin kaybolduğunu rapor etmektedirler.

 • Öncelikle telefonunuzda yüklü uygulama sayısı yüksekse veya arka planda çalışan uygulamalar ekranla ilişkili ise buna yol açabilir. Bu nedenle bazı uygulamaları disable yapabilir veya kaldırarak durumu tekrar gözlemleyin.
 • Alternatif olarak arama ekranına girip 3845#*802# tuşlayarak gizli servis ekranına girin. O ekranda Settings bölümüne girin ve açılan alt menüden Update Touch Firmware seçin. Bir süre ekran tepkisiz kalacaktır. Daha sonra tekrar kullanıma açılacaktır. Telefonu kapatıp açıp tekrar ekran hassasiyetini test edin.

Buna da göz atın

LG G2 İçin Lollipop 5.1.1 Güncelleme mi Geliyor?

LG‘nin 2 nesil önceki amiral gemisi olan G2 modeli Android 5 Lollipop güncellemesi alması bile …

LG G2 Modeli İçin Duvarkağıtları

Özellikle LG G2 ekran boyutu için düzenlenmiş yüzlerce duvar kağıdı indirebileceğiniz bir siteyi tanıtmak istiyoruz. …