MIT App Inventor İle Herkes Android Uygulama Geliştirebilecek

App Inventor, Google tarafından ortaya çıkarılan ve sonrasında MIT (Massachusetts Institute of Technology) tarafından geliştirilen özgür bir web uygulamasıdır.

MIT‘nin diğer projeleri Scratch ve StarLogo TNG gibi grafiksel bir arayüz kullanan uygulama, Android işletim sistemi üzerinde çalışan mobil uygulamaların yapımında satırlarca kod yazdırmak yerine görsel objeleri sürükle bırak özelliğini kullanıyor.

Google‘ın projeyi geliştirirken, önemli programlama araştırmaları ve kendi bünyesinde bulunan pek çok geliştirme ortamından yararlandığı App Inventor, güçlü fikirlerin ve aktif öğrenmenin bağ kurduğunda daha yararlı olduğunu savunan yorumlayıcı öğrenme felsefesini temel alıyor. Çocukların ve gençlerin yapboz parçalarını birleştirirmiş gibi kolaylıkla ve eğlenerek uygulama geliştirebildiği App Inventor, dünya üzerinde pek çok ülkede yoğun ilgi görüyor.

app_inventor_navegador

Sürükle bırak özellikleri ile web üzerinden uygulama dizayn edebiliyorsunuz. http://appinventor.mit.edu/explore/ adresine girdiğinizde sağ üstte bulunan turuncu “Create Apps!” butonuna tıklıyorsunuz. Sonrasında giriş yapmak üzere sizi google login ekranına yönlendiriyor. Yani bu uygulamayı kullanmak için bir gmail hesabınız olması gerekli.

Ekran dizaynını yaptıktan sonra programlama kısmı son zamanlarda popüler olmaya başlayan blok diyagram modeliyle yapılıyor.

virtual-pet-code-app-inventor

Uygulamayı ekranda dizayn ettikten sonra emulatörden test edebilir sonrasında Android apk uygulama dosyası oluşturabiliyorsunuz. Emülatör uygulamasını daha önceden bilgisayarınıza indirip kurmanız gerekli.

Kolayca nasıl kullanılır anlatan Turkcell Geleceği Yazanlar ekibi tarafından yayınlanan eğitim videoları eklemek istiyoruz. Aşağıda serinin ilk videosunu bulacaksınız. Youtube üzerinden video serisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.