“Nokia 8” Android Telefon Sektörünün Yeni Kralı Olmaya Aday mı?

Microsoft ile olan 3 yıllık anlaşması sonucunda Nokia yine telefon arenasına dönüyor. İlk önce Nokia 6 modeli ile sadece Çin pazarında boy göstermeye başlayan Nokia, global pazarlarda yeni amiral gemisi Nokia 8 ile kendinden söz ettireceğe benziyor. Bu Nokia 8 ile ilgili söylenti 27 Şubat-2 Mart tarihleri arasında yapılacak MWC 2017 fuarı için göndermeye başladığı davetiyelerden anlaşılmaktadır.

Kesin olmamakla beraber sızdırılan özellikleri itibariyle Android 7 sürümü ile gelmesi beklenen Nokia 8 modeli bu sene piyasaya çıkması beklenen iPhone 8 ve Samsung Galaxy S8 modelleri ile yarışacak özelliklerde görünmektedir.

Bu konuda uzman olan GSM Arena sitesine göre Nokia 8 iki ayrı varyant olarak piyasaya sürülebilir.

Nokia 8 özellikleri şu şekilde beklenmektedir

Düşük modeli Snapdragon 821 işlemci ve 4 GB bellekle gelmesi bekleniyor. Kamera özellikleri henüz net değil.

Diğer varyant ise Snapdragon 835 işlemci ve 6 GB bellekli. Cihazın depolama kapasitesi 64/128 GB olarak seçimli olup, istenirse SD bellekle 256GB‘a kadar artırılabilir olacak. Cihazın ekran büyüklüğü 5.7 inç olarak belirtilmiş ve çözünürlük olarak ise oldukça iyi sayılan 2560×1440 çözünürlük ile gelecek. Kamera konusunda da yine kendinden söz ettireceğe benziyor. Carl Zeiss optik, OIS ve Super EIS desteğiyle 24MP arka kamera ve 12MP ön kamera özellikleri ile rakiplerini hayli zorlayacak görünüyor.

Snapdragon işlemciler nedeniyle ortaya çıkan söylenti Snapdragon tarafından yalanlandı ama Nokia tarafında herhangi bir yalanlama yapılmadı şu ana kadar.

Yine ortalarda dolaşan bir tanıtım videosunu da paylaşmak isteriz