Root Edilmiş Cihazdan Gereksiz Sistem Uygulamalarını Kaldırmak

Telefonla gelen bazı hazır uygulamalar vardır ki bunların bir çoğuna aslında ihtiyacımız olmaz. Bunlar elbette Android cihazın belleğinde yer kaplar ve bazıları arka planda çalışarak hem belleği tüketirler, hemde telefonu yavaşlatabilirler. Ancak bu tip uygulamalar (bloatware diye bilinir) genelde telefon üreticisi tarafından sistem uygulaması olarak yüklenmiş gelir ve kaldıramazsınız. Zaten Android cihazı root etmenin en önemli sebeplerinden biri budur. Root edilmiş telefonda artık her şeyi serbestçe yapabildiğinizden bunları kaldırmak artık sorun olmaktan çıkmaktadır.

Söylediğimiz gibi bu tip uygulamalardan kurtulmanın yolu Android telefon veya tabletinizi root etmeniz gereklidir. Root etmek nedir faydası ve zararları ile ilgili makalemize göz atmak için buraya tıklayın.

Eğer cihazınız root edilmiş ise aşağıda tanıtacağımız uygulama ile kolayca istediğiniz uygulamaları kaldırabilirsiniz.

System App Remover (root needed)
System App Remover (root needed)

Telefonunuzdan Play Store’dan System App Remover diye aratıp da yükleyebilirsiniz. Benzer bir çok uygulama göreceksiniz ama yukarıdaki kırmızı çöp tenekeli olanı seçin.

Uygulama Türkçe destekli gelmektedir. Uygulamayı çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi ekran gelecektir. Üstte normalde silinemeyen Sistem Uygulamaları seçili gelecektir. Burada silmek istediğimiz uygulamaları seçip alttaki kırmızı şeritteki Kaldır seçeneğine basın. Uygulamalar kaldırılacaktır.

Bazı uygulamaların yanında Saklanmalı veya Anahtar Modül yazmaktadır. Onları kaldırmanızı tavsiye etmiyoruz.

İşlemi bitirdiğinizde telefonunuzu kapatıp tekrar açın.

Uygulama sistem uygulamalarını kaldırmanın yanısıra normal uygulamaları da kaldırabilemektedir. Ayrıca SD bellek varsa telefonunuz destekliyorsa uygulamaları SD belleğe atılması içinde yardımcı olmaktadır.

Uygulamaları kaldırdığınızda uygulama ön ayarlı şekilde kaldırılan uygulamaların otomatik yedeğini almaktadır. İsterseniz tekrar geri yüklemek için Dosya Yöneticisi ile /jumobile/backup/ kılasörüne girip manuel olarak .apk dosyaları kurabilirsiniz.