Samsung Galaxy J5 Nasıl Root Yapılır?

 

Öncelikle bir Android cihazı root etmenin ne olduğu, faydaları ve sakıncalarının ne olduğunu anlamak açısından ilgili makalemize buraya tıklayarak göz atınız.

Aşağıda belirtilen Root işlemlerinin doğru yapılmaması cihazınız için ciddi riskler doğurabilir. Bu anlamda bu blog kapsamında anlatılanların cihazınız özelindeki uygulamalarından doğabilecek sıkıntıların sorumluluğunun size ait olduğunu göz önünde bulundurduktan sonra aşağıdaki adımları uygulayınız. Oluşabilecek sorunlardan dolayı Androiddunya.com sitesi ve ilgili makale yazarları tüzel ve/veya özel olarak bu bağlamda sorumlu tutulamaz.
Bu işlem Samsung Galaxy J5 aşağıdaki listelenen varyantları modeli içindir. Farklı bir modele bu işlemi yaparsanız cihazınız kullanılamaz hale gelebilir. Türkiyede genelde J500F modeli satılmıştır.

  • Galaxy J5 SM-J500F
  • Galaxy J5 3G Duos SM-J500H
  • Galaxy J5 SM-J500M
  • Galaxy J5 2016 SM-J510K
  • Galaxy J5 2016 SM-J510L
  • Galaxy J5 2016 4G SM-J510S

Samsung Galaxy J5 modelini root yapmak için şu adımları takip ediniz.

Bu root işlemi Android 6.0.1 yüklü sistemde denenmiştir. Başka sürüm sistemlerde çalışmayabilir. 

Adım 1:

Samsung telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayara bağladığınızda Windows’un telefonunuzu sorunsuz gördüğünden emin olunuz. Eğer Windows sürücü yüklemek için uyarı veriyorsa kabloyu çıkartıp buraya tıklayıp gerekli Samsung sürücüleri bilgisayarınıza indirip çalıştırın. Veya orijinal Samsung Kies yazılımını yükleyin.

Telefonunuzun en az %50 oranında şarjı olduğuna emin olunuz.

Adım 2:

Telefonunuzun Hangi J5 modeli olduğuna Ayarlar ve Telefon hakkında bölümünden bakıp aşağıdaki modele göre uygun root dosyasını indirin.

İndirdiğiniz dosyayı masaüstünde açın. Aşağıdaki gibi dosyalar göreceksiniz.

Folder

 

Adım 3:

Telefonunuzda Ayarlar > Geliştirici seçenekleri bölümünden USB hata ayıklamayı ve varsa OEM Kilit Açma işaretleyin.

Geliştirici seçenekleri menüsünü göremiyorsanız Ayarlar > Hakkında > Yapım numarası üzerine 7 defa dokununuz (Detay için buraya tıklayın) Geliştirici seçeneklerinin açıldığını belirten bir mesaj göreceksiniz. Geri bir alt menüye dönerek USB hata ayıklama‘yı açın

galaxy-s3-root-ayarlar

Adım 4:

Telefonunuzu bilgisayara bağlayın. Eğer Samsung telefon tanınmasında bir sorun olduğuna dair bir uyarı alırsanız buraya tıklayarak sürücüleri yükleyin ve tekrar buradan devam edin.

Adım 5:

Telefonunuzu kapatınız ve bilgisayar bağlantısını kesin. Telefon kapalı iken Alt ses düğmesi + Home tuşu + Güç düğmesine aynı anda bir kaç saniye aşağıdaki resimde görünen Samsung yazılım yükleme ekran uyarısı gelinceye kadar basın. Gelmedi ise tuşlardan birine eksik basmış olabilirsiniz. İşlemi baştan yapın.

Bootloader

Bu ekranda üst ses düğmesine basarak devam ediyoruz. Telefonu tekrar USB kablo ile bilgisayara bağlayınız.

Adım 6:

İndirdiğiniz ve içeriğini açtığınız yerde Odin3 uygulamasını çalıştırın. Aşağıdaki ekran açılacaktır.

Odin3-10

Telefon ile bilgisayar bağlantısı doğru yapıldığında sol üst tarafta 0:[COM3] şeklinde bağlantı portu gösterilecektir (Sizde farklı bir COM numarası çıkabilir, önemli değil). Log bölümünde ise en sonda Added!! görmelisiniz. Bunları göremiyorsanız USB bağlantısını çıkartıp tekrar takın. Halen olmuyorsa tablet sürücüleri tam yüklenmemiş olabilir. Bu durumda Adım1 den driver yükleme işlemini yapınız.

Options bölümünde sakın Re-Partition işaretlemeyin.

AP butona tıklayıp indirdiğimiz CF-Auto-Root-j5lte-j5ltexx-smj500f.tar.md5 dosyasını seçin. Modele göre dosya ismi farlılık gösterebilir. Sonu .md5 ile biten dosya yüklenecek) Dosya ODIN‘e yüklendiğinde aşağıdaki gibi Checking MD5 finished Successfully.. yazısını görmelisiniz.

Start butona tıklayın ve root imaj dosyasının yüklenmesini bekleyin. Aşağıdaki şekilde sol üstte yeşil PASS! yazısını görünce işlem tamamdır. İşlem en fazla 5-10 saniye sürecektir.

Sonrasında telefon kapanıp açılacaktır ve root işleminin siyah bir ekranda başladığını göreceksiniz. Bunun tamamlanmasını bekleyin. Yükleme tamamlanınca telefon yeniden başlatılacaktır ama bu başlama işi biraz uzun sürecektir, panik yapmayın bekleyin.

Telefon açılınca uygulamalar kısmında SuperSU uygulamasının yüklü olup olmadığını kontrol edin. İşlem tamamlanmıştır.

Root durumunu test etmek için ücretsiz yükleyebileceğiz Root Check uygulaması ile teyit edebilirsiniz. Uygulama hakkında detay bilgi için tıklayınız.

Root Check
Root Check
Developer: JRummy Apps
Price: Free
Bundan sonraki ilk işiniz eminiz ki telefonunuzda hazır gelen ve kullanmadığınız sistem uygulamalarını kaldırmak olacaktır. Bunu yapmak için buradaki makalemize göz atabilirsiniz.