FreeBitcoin
Banner

Samsung Galaxy Note II (GT-N7100) Android 4.3 Firmware Sızdırıldı

Sammobile internet sitesinin haberine göre, Galaxy Note II modeli için Android 4.3 Jelly Bean güncellemesi henüz resmi olarak piyasaya çıkmadan sızdırıldı. Bu esnada Samsung’un bu sızıntı firmware güncellemesini denemek isteyenler bu makaleye göz atabilir.

samsung-android-4.3-jelly-bean-240713

Aşağıda belirtilen yükseltme işleminin doğru yapılmaması cihazınız için ciddi riskler doğurabilir. Bu anlamda bu blog kapsamında anlatılanların cihazınız özelindeki uygulamalarından doğabilecek sıkıntıların sorumluluğunun size ait olduğunu göz önünde bulundurduktan sonra aşağıdaki adımları uygulayınız. Oluşabilecek sorunlardan dolayı Androiddunya.com sitesi ve ilgili makale yazarları tüzel ve/veya özel olarak bu bağlamda sorumlu tutulamaz.
Bu resmi olmayan ROM’u yüklemeden önce telefonunuzun Nandroid (tüm sistemin) yedeğini almanızı önemle tavsiye ediyoruz. Özellikle EFS yedeği önemlidir. (EFS yedeği nasıl alınır detay için buraya tıklayın). Yedekleme herhangi bir sorunda eski haline dönmenize olanak sağlayacaktır.

Bu şekilde manuel ROM yükleme durumunda telefonunuz üzerinden OTA güncellemesi veya KIES ile yazılım yükseltme bazı uzman müdahalesi olmadan yapamayabilirsiniz. Bu nedenle bu manuel yükseltme işlemini ROM yükleme konusunda uzman olmayan kişilerin uygulamamasını öneririz.

 

20 Kasım Tarihli Yeni 4.3 Firmware Detayları:

Model GT-N7100
Region TUR
OS Jelly Bean
Version 4.3
Release date 15.01.2014
PDA N7100XXUENA1
CSC N7100OJVENA1
Phone N7100XXUENA3

Note II N7100  Android 4.3 güncellemesini indirmek için buraya tıklayın

İndir “Odin v3” Odin3_v3.12.5.zip – 49538 defa indirildi – 1 MB

Yüklemek için aşağıdaki adımları takip edin:

Adım 1:- Telefonunuzun full yedeğini almayı unutmayın (Rehber, SMS, vs). Yeni firmware nedeniyle oluşabilecek veri kaybı, yanlış bir işlem nedeniyle telefonun zarar görmesi riskini göze alarak devam edin.

Adım 2- Samsung telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayara bağladığınızda Windows’un telefonunuzu sorunsuz gördüğünden emin olunuz. Eğer Windows sürücü yüklemek için uyarı veriyorsa kabloyu çıkartıp buraya tıklayıp gerekli Samsung sürücüleri bilgisayarınıza indirip çalıştırın. Veya orijinal Samsung Kies yazılımını yükleyin.

Telefonunuzun en az %50 oranında şarjı olduğuna emin olunuz.  USB kablo taklı ise şimdi kabloyu çıkartın.

Telefonunuzda Ayarlar -> Geliştirici seçenekleri bölümünden USB hata ayıklamayı seçili işaretleyin.

galaxy-s3-root-ayarlar

Adım 3- İndirdiğiniz TUR-N7100XXUENA1-20140305103323.ZIP dosyayı bir kılasör içinde açın.

ZIP dosyayı açtığınızda .tar.md5 ile sonu biten bir firmware dosya göreceksiniz.

Aynı şekilde Odin309.zip dosyasını da aynı kılasör içine açınız

Adım 4- Telefonunuzu kapatınız. Kapalı iken Alt ses düğmesi + Home tuşu + Güç düğmesine aynı anda bir kaç saniye aşağıdaki resimde görünen Samsung yazılım yükleme ekran uyarısı gelinceye kadar basın. Gelmedi ise tuşlardan birine eksik basmış olabilirsiniz. İşlemi baştan yapın.

warning_recovery

Bu ekranı görünce Üst Ses düğmesine basın. Android logo ile beraber “Downloading…” yazısı bulunan yazılım yükleme ekranı gelecektir. Alt ses düğmesi ise telefonu yeniden başlatır. Ona basmayın.

Adım 5- Telefonunuzu USB kablo ile bilgisayara bağlayın. Bilgisayarda sürücü yükleme işlemi devam edebilir, bitmesini bekleyin.

Adım 6- ZIP dosyayı açtığınız kılasöre gidiniz ve kılasördeki ODIN uygulamasını çalıştırın. Aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Odin3-10

Bu ekranda sol üstte ID:COM bölümünde 0:[COM:XX] göreceksiniz. XX bilgisayarınızın COM bağlantı numarasına bağlı değişen bir rakamdır.

Seçeneklerden Re-Partition işaretli olmadığına emin olun. Sadece Auto Reboot ve F.Reset Time seçili olacaktır. Ayarlar yukarıdaki gibi olacaktır.

AP butona basıp sonu .tar.md5 ile biten dosyayı seçin

Son olarak “Start” butonuna basın ve yükleme işleminin bitmesini bekleyin. İşlem bittiğinde telefonunuz otomatik olarak kapatılıp açılacaktır.

Telefonunuz açıldığında Ayarlar > Diğer > Cihaz hakkında menüsünden Android 4.3 olup olmadığını kontrol edin.

Eğer telefonunuz tekrar açılırken boot ekranında takılı kalıyorsa, telefonu tekrar kapatın ve Üst Ses Açma + Home + Açma Kapama düğmelerine beraber basılı tutarak Recovery ekranında açın. Recovery ekranında Wipe data/Factory Reset ve Wipe Cache Partition işlemleri yapıp tekrar reboot edin.
Samsung Android 4.3 içeren yeni güncellemelerinde KNOX güvenlik sistemini adapte ettiğinden cihazını root etmek isteyenler sorunla karşılaşabilirler. 4.3 sürüm ROM kullananlar için yeni bir root kılavuzu hazırladık. http://www.androiddunya.com/samsung-galaxy-note-ii-n7100-nasil-root-yapilir/ makalesinde 4.3 bölümünü takip edebilirsiniz.
Wifi sorunu yaşıyorsanız buradaki makalemize göz atınız.

Buna da göz atın

Samsung Galaxy S3 ve Note II İçin 4.2.2 Güncellemesi Yerine Direk Android 4.3 mü Çıkaracak?

Bu durum resmi olarak bildirilmedi ancak yeni çıkan bir söylentiye göre Samsung beklenen Galaxy S3 …

Samsung Galaxy Note II (N7100) Nasıl Root Yapılır?

Öncelikle bir Android cihazı root etmenin ne olduğu, faydaları ve sakıncalarının ne olduğunu anlamak açısından …

 • mrcsbh

  merhaba acaba bu sürümü rootlanmış ve ojinali dışında imei kulanılan bir note 2 telefona uygularsak şebeke problemi yaşar mıyız yaşarsaknasıl çözw biliriz yardımcı olursanız sevinirim ilginiz için teşekürler

  • expert

   IMEI bilgisi kaybolma riskine karşı EFS yedek alın. Sorun olursa sadece efs bölümü restore edersiniz. TWRP recovery veya pc den efs yedeği almak mümkün

   • Nejat

    malesef efs dönüşü 4.3 için yok. tekrar 4.1.2 nandroid yedeğe dönerseniz sorun olmuyor tabii ki. fakat atmadığımız takla kalması 4.3 de imei geri yüklenemiyor. ( orjinal olmayan imeiler için)

 • bahadır

  Merhaba arkadaşlar …
  Ben note2 ye yükledim herşey güzel ama wifi çok az çekiyor hatta modemin dibinden tek çubuk çekiyor ama önceki sürümde gayet başarılıydı. aynı sorunu yaşayan varmı varsa eğer Nasıl geri 4.2.1 sürümüne geçiş yapılır. yardımcı olanlara teşekkür ederim

  • expert

   Sammobile.com dan 4.1.2 firmware indirebilirsiniz

 • Atakan

  note 2 telefonumu 4.1 den 4.3 e yükselttim, herhangi bir problem yok. Gayet güzel oldu 🙂

 • Samet Yıldırım

  Teşekkür ederim fakat ingilizce nasıl türkçe yapacağım ??

  • xrxdude

   İlk yükleme sonunda başlangıçta dil seçenekleri sormuş olması lazım. Veya Ayarlar Cihazım bölümünden Dil ve Giriş den dil seçeneklerinden değiştirebilirsiniz.

   • latif sayık

    hiç bir şekilde dil seçeneğini bulamadım türkçe yok ayrıca telefon görüşmesi yapamıyorum ve kimse beni arayamıyor…

    • xrxdude

     Tekrar eski 4.1.2 yüklemeyi deneyin

  • androiddunya

   Yeni bir ROM çıkmıştır. Avrupa sürümüdür ve Türkçe dahil olduğunu düşüyorum. Yukarıda bilgiler güncellenmştir (15-Aralık)

 • sezer

  .tar.md5 diye bir dosya yok yardım edebilirmisiniz

  • xrxdude

   zip dosya içindedir

 • erdal

  rar şifresi nedir

  • xrxdude

   Adım-3 de verilmişti.
   Dosya açma şifresi: wagnervaz

 • anerika

  Alt ses düğmesi + Home tuşu + Güç düğmesine yapınca telefonumda ekran görüntüsü yerine japonca kelimeler yazıyor. ne yapmam gerekiyor.

 • Engin

  Android 4.3 oldu fakat dil ingilizce hala :S

  • androiddunya

   Uzakdoğu firmware lerde malesef Türkçe olmamaktadır. Avrupa taraflarından bir firmware geldiğinde Türkçe destekleyecektir.

 • ziya ertan

  Merhaba arkadaşlar. Bi konuda bilgi almak istiyorum. Buradaki işlemleri sırasıyla yaptım telefonum yaklaşık 2 saattir odın mode da beklıyor. ne pcde nede mobılde şlemin ne kadar süreceğine dair bi belirti yok. acaba bi yerde hatamı yaptım bosunamı beklıyorum diye düşünmeye başladım. yardımcı olursanız sevinirim.

 • Ziya Ertan

  Merhaba arkadaşlar. Bi konuda bilgi almak istiyorum. Burda yazan bütün işlemleri sırasıyla yaptım. Telefonum suan kapalı ve odın mode da çalışıyor. yaklaşık 2 saat oldu. Ancak işlemin ne zaman biteceğine dair bir belirti yok. Acaba biyerde hatamı yaptım bunca zamandır boşunamı bekliyorum diye düşünmeye başladım. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • androiddunya

   Yükleme 2-3 dakika içinde bitmesi lazım.
   Sanırım takıldı

   • Ziya Ertan

    18 dk önce yanıtlamışsınız ama hala aynı şekilde hiçbir değişme yok sanırım ben bi yerde hata yaptım ve boşuna beklıyorum :S

 • Lion

  Note II Android 4.3 romu Türkçe olmayanlara çözüm.

  1) 4.3 içeren Romu Odin ile yükleyin. (Forumlarda anlatımı var)

  2) Cihazı root yapın. (philz_touch_5.15.0-n7100.tar.md5 + cwm 6 tavsiye ederim)

  3) Android Marketten Super Su’yu güncelleyin. Cihazı yeniden başlatın.

  4) Yine Android Marketten Language Enabler yükleyin.

  5) İstediğiniz dili/dilleri seçin, menü tuşu SAVE ile kaydedin.

  Settings -> Language kısmından Türkçe seçin.

  Tamamdır. Cihazınız artık Türkçe.

  Bende araştırarak internetten buldum bu bilgileri. Arkadaşımın telefonunda işe yaradı.

  Umarım sizin de işinize yarar.

  (Detaylı anlatmadım. Yukarıdaki anahtar kelimeler ile google dan aratıp adım adım kolayca yapabilirsiniz.)

  • kilinc

   4.3 te cihazi güvenlik yüzünden root yapamiyorum. counteri sifirlmak icin gerekli.. dün gece itibari ile alman DBT kodlu romu yükledim. ancak ne sanstir ki ilerleyen saatlerde avusturya güncellemesi de cikti:( yardim yada fikirde buluna bilirsen sevinirim simdiden tesekkürler

 • SELÇUK

  HOCAM LİNK ÖLMÜŞ

  • androiddunya

   Hotfile kapandığı için linki yeniledim. şimdi deneyin.

 • androiddunya

  Servis garanti dışı sayabilir. Tekrar Türkiye için orijinal yayınlanan ROM yüklenince ve ROM counter sıufırlanınca sorun kalmaz.

 • androiddunya

  Normalde bu sene sonu görünüyordu ama Mart Nisan gibi bekleniyor ama kesin değil.

 • aras altug

  Merhaba.note 2 telefonumu bu şekilde 4.3 e geçirttim.hiçbir şey yedeklemeden.geri getirmek için 4.1.2 ye ne yapmam gerekiyor.telefon ilk aldığım günkü gibi olsun istiyorum

 • Mahmut Sözen

  şimdi ben bunu yuklesem daha sorna orijinal türkiyeye gelince onu yuklesem garanti dışına cıkarmı (ROM counter ne)ve nasıl sıfırlanır

  • androiddunya

   Root yapıp Triangle Away uygulaması kurun ve ROM sayacını sıfırlayın. Sonra orijinal ROM yükleyin. Telefon orijinal hale döner

 • burak

  Merhaba bu guncelleme ile note 2 icin gear kullanabiliyormuyuz.?

 • ahmet arvas

  n7100xxuemk9 da Türkçe dil seçeneği mevcut mu

  • mahmut

   evet

 • Burak Poyraz

  Beyler buralarda artik uğraşmaya gerek yok cikti bugün 4.3 ;710 mb indirin kurun

 • Burak Poyraz

  Ben indirdim gayet hizli çalışıyor

 • muhammed

  yaaaaa şebeke gittiii acillll durummm lütfennnn detaylı bi anlatım :(((((

 • TC_Ne_Mutlu_Turkum_Diyene

  arkadaşlar bende 4.3’ü kurdum ama 4.1.2 ye ne yaptıysam downgrade yapamadım. forumlardaki herşeyi denedim kurdum vs. olmadı. Ne Supersu ne deTrangle Away çalışabiliyor. Bu konuda ne yapmam gerektiğini bilen var mı?

  • androiddunya

   Eğer KNOX güvenlik uygulaması olan bir ROM kurduysanız geri dönüş olmuyor sanırım. Önce KNOW’u kaldırmak işe yarayabilir. BU konu ile ilgili makalemiz var

 • Şeyhmus Kavak

  dediklerinizi yaptım ve telefon süper oldu çok teşekkür ederim…tereddüt edenler hiç tereddüt etmesinler yükleyince sizde göreceksiniz…

 • tamer

  Note 2 4.3 sorunsuz çalışıyor. 4.3 Güncellemesini kendiliğinden aldı. Ancak güncellemeden sonra root yetkileri silindi. Supersu da kayboldu. Birçok root yöntemi denedim ancak başaramadım. Sorun ne olabilir.

 • Abdullah

  Merhaba Arakdaşlar,

  Telefona Rom yükledikten sonra şebeke sorunum oldu onu düzeltim derken wi-fi gitti filan en sonunda şu şekilde bir çözüm buldum.. Daha önceden bir kaç yerden 4.3 rom indirdim ve bu romların içindeki dosyaları birleştirdim şu şekilde ;

  AP_N7100XXUEMK4_2099172_REV04_user_low_ship.tar.md5
  BL_N7100XXUEMK4_2099172_REV04_user_low_ship.tar.md5
  CP_N7100XXUEMJ9_REV08_CL1423182.tar.md5
  CSC_OXX_N7100OXXEMK4_2174777_REV04_user_low_ship.tar.md5

  Bu dosyalardan oluşan bir rom yükledim, içinde TÜRKÇE de geldi sorunsuz.
  daha sonra rootladım ve cwmod yükledim SuperSu durduruldu hatası alırsanız playmarketten güncelleyin. ve son olarakda..

  Patched_N7100_MK4_KERNEL.zip
  Patched_N7100_XXUEMJ5_Modem.zip

  Dosyalarını cwmod üzerinden flashladım. system reboot yaparken enable recovery gibi birşey soruyor ona NO dedim, arkasından gelen fix root sorusuna da NO dedim. ve şu an ne şebeke ne de wifi sorunu kaldı..

  İsteyen olursa dosyaları pazartesi gdrive, yandex, dropbox, nereye istenirse upload edebilirim.

 • Aykut Demircioglu

  BL , CP , CSC butonları açılmadı sadece AP gözüküyor. ne yapmalıyım yardım ederseniz sevinirim?

 • androiddunya

  Burada insanlara yardımcı olmaya çalışıyoruz, hanfendi gelip birde üstelik fırça atıyor. Android 4.3 Samsung ROM larda Knox uygulaması olduğunu sağır sultan biliyor.

 • androiddunya

  N7100DDUEML4 kodlu PreRooted, DeOdexed, Zipaligned & KNOX Free firmware indirip kurmak isteyenler https://my.pcloud.com/#page=publink&code=XZLpnZdxykHDikSdHDEFOEJHEKgBLGyQNk deki 4.3 ROMu kurabilirler.

  • ayk

   hocam slm N7100XXUEMK9 roomunu yükledik root yaptık ama knox sayacı 1 yazıyor
   N7100DDUEML4 kadlu roomu yüklesek sayaç sıfırlanır mı veya kies te 4.2 ye dönüş yapılabiliniyor mu bu sayaç yüzünden garanti dışı kalıyor muş cihaz yani kısaca eski durumuna getirebiliyor muyuz

 • androiddunya

  http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=47573040&postcount=2 daki Wifi fix indirip ODIN ile kurun. Bootloder kilidini açacağı söyleniyor

 • Emre Şenol

  Merhaba, SamMobile sitesinden France (Orange) N7100XXUEMK9

  N7100FTMEML1 ROM kurdum. Fakat içinde Orange uygulamaları geldi. Rootlamama rağmen silemedim. Root işlemini geri aldım. Şimdi sizin yayınladığınız temiz ROM’u Odin’de “Re-Partition” seçerek komple temiz yüklesem olur mu? Telefonun garantisi bitti ROM sayacı benim için sıkıntı değil yeterki temiz makine olsun.
  Şimdiden teşekkürler.

  • androiddunya

   Re-partition yapmayın. Recovery ekrandan factory reset atın öncesinde. Custom recovery varsa (CWM veya TWRP) tüm herşeyi wipe yapın, sonra yükleyin ROM’u.

   • Emre Şenol

    Flash’dan wipe yaptıktan sonra hiç oturumu kurmadan mı? Bu işlemi yapmak sağlıklı olur yoksa wipe sonra cihazı oturum açıp yeniden başlatarak mı yapmak mantıklı olur? Yani derdim şu sonradan gelen custom uygulamaların tamamen silinmesi.

    Çok teşekkürler ilginiz için.

  • ayk

   custom romu kurabildiniz mi