Samsung Galaxy Note II (GT-N7100) Android 4.3 Firmware Sızdırıldı

Sammobile internet sitesinin haberine göre, Galaxy Note II modeli için Android 4.3 Jelly Bean güncellemesi henüz resmi olarak piyasaya çıkmadan sızdırıldı. Bu esnada Samsung’un bu sızıntı firmware güncellemesini denemek isteyenler bu makaleye göz atabilir.

samsung-android-4.3-jelly-bean-240713

Aşağıda belirtilen yükseltme işleminin doğru yapılmaması cihazınız için ciddi riskler doğurabilir. Bu anlamda bu blog kapsamında anlatılanların cihazınız özelindeki uygulamalarından doğabilecek sıkıntıların sorumluluğunun size ait olduğunu göz önünde bulundurduktan sonra aşağıdaki adımları uygulayınız. Oluşabilecek sorunlardan dolayı Androiddunya.com sitesi ve ilgili makale yazarları tüzel ve/veya özel olarak bu bağlamda sorumlu tutulamaz.
Bu resmi olmayan ROM’u yüklemeden önce telefonunuzun Nandroid (tüm sistemin) yedeğini almanızı önemle tavsiye ediyoruz. Özellikle EFS yedeği önemlidir. (EFS yedeği nasıl alınır detay için buraya tıklayın). Yedekleme herhangi bir sorunda eski haline dönmenize olanak sağlayacaktır.

Bu şekilde manuel ROM yükleme durumunda telefonunuz üzerinden OTA güncellemesi veya KIES ile yazılım yükseltme bazı uzman müdahalesi olmadan yapamayabilirsiniz. Bu nedenle bu manuel yükseltme işlemini ROM yükleme konusunda uzman olmayan kişilerin uygulamamasını öneririz.

 

20 Kasım Tarihli Yeni 4.3 Firmware Detayları:

Model GT-N7100
Region TUR
OS Jelly Bean
Version 4.3
Release date 15.01.2014
PDA N7100XXUENA1
CSC N7100OJVENA1
Phone N7100XXUENA3

Note II N7100  Android 4.3 güncellemesini indirmek için buraya tıklayın

İndir “Odin v3” Odin3_v3.13.1.zip – 77908 defa indirildi – 3 MB

Yüklemek için aşağıdaki adımları takip edin:

Makale veya konuyu beğendiyseniz ve işinize yaradıysa, bana bir kahve ısmarlamak için aşağıdaki BTC, ETH veya ETC hesaplarımıza biraz bozuk para atabilirsiniz 🙂

BTC: 1BQa1dQVzGySnNTLVvn3AZrPkQSJXDbZxi
ETH: 0x5a2d7ec259ec49c1e962c1c456e4b41f574c86ba
ETC: 0x16e58a9477aedc56a742c503b90dd40d2ae5cfaf

Alternatif olarak, bu blog sitesini çalışır halde tutmak için ihtiyaçlarınızı satın almak için aşağıdaki affiliate linkler üzerinden giriş yapabilirsiniz. Bize bir kaç kuruş komisyon göndereceklerdir. Sizin cebinizden ek bir şey çıkmaz.Patreon Destek!

Adım 1:- Telefonunuzun full yedeğini almayı unutmayın (Rehber, SMS, vs). Yeni firmware nedeniyle oluşabilecek veri kaybı, yanlış bir işlem nedeniyle telefonun zarar görmesi riskini göze alarak devam edin.

Adım 2- Samsung telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayara bağladığınızda Windows’un telefonunuzu sorunsuz gördüğünden emin olunuz. Eğer Windows sürücü yüklemek için uyarı veriyorsa kabloyu çıkartıp buraya tıklayıp gerekli Samsung sürücüleri bilgisayarınıza indirip çalıştırın. Veya orijinal Samsung Kies yazılımını yükleyin.

Telefonunuzun en az %50 oranında şarjı olduğuna emin olunuz.  USB kablo taklı ise şimdi kabloyu çıkartın.

Telefonunuzda Ayarlar -> Geliştirici seçenekleri bölümünden USB hata ayıklamayı seçili işaretleyin.

galaxy-s3-root-ayarlar

Adım 3- İndirdiğiniz TUR-N7100XXUENA1-20140305103323.ZIP dosyayı bir kılasör içinde açın.

ZIP dosyayı açtığınızda .tar.md5 ile sonu biten bir firmware dosya göreceksiniz.

Aynı şekilde Odin309.zip dosyasını da aynı kılasör içine açınız

Adım 4- Telefonunuzu kapatınız. Kapalı iken Alt ses düğmesi + Home tuşu + Güç düğmesine aynı anda bir kaç saniye aşağıdaki resimde görünen Samsung yazılım yükleme ekran uyarısı gelinceye kadar basın. Gelmedi ise tuşlardan birine eksik basmış olabilirsiniz. İşlemi baştan yapın.

warning_recovery

Bu ekranı görünce Üst Ses düğmesine basın. Android logo ile beraber “Downloading…” yazısı bulunan yazılım yükleme ekranı gelecektir. Alt ses düğmesi ise telefonu yeniden başlatır. Ona basmayın.

Adım 5- Telefonunuzu USB kablo ile bilgisayara bağlayın. Bilgisayarda sürücü yükleme işlemi devam edebilir, bitmesini bekleyin.

Adım 6- ZIP dosyayı açtığınız kılasöre gidiniz ve kılasördeki ODIN uygulamasını çalıştırın. Aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Odin3-10

Bu ekranda sol üstte ID:COM bölümünde 0:[COM:XX] göreceksiniz. XX bilgisayarınızın COM bağlantı numarasına bağlı değişen bir rakamdır.

Seçeneklerden Re-Partition işaretli olmadığına emin olun. Sadece Auto Reboot ve F.Reset Time seçili olacaktır. Ayarlar yukarıdaki gibi olacaktır.

AP butona basıp sonu .tar.md5 ile biten dosyayı seçin

Son olarak “Start” butonuna basın ve yükleme işleminin bitmesini bekleyin. İşlem bittiğinde telefonunuz otomatik olarak kapatılıp açılacaktır.

Telefonunuz açıldığında Ayarlar > Diğer > Cihaz hakkında menüsünden Android 4.3 olup olmadığını kontrol edin.

Eğer telefonunuz tekrar açılırken boot ekranında takılı kalıyorsa, telefonu tekrar kapatın ve Üst Ses Açma + Home + Açma Kapama düğmelerine beraber basılı tutarak Recovery ekranında açın. Recovery ekranında Wipe data/Factory Reset ve Wipe Cache Partition işlemleri yapıp tekrar reboot edin.
Samsung Android 4.3 içeren yeni güncellemelerinde KNOX güvenlik sistemini adapte ettiğinden cihazını root etmek isteyenler sorunla karşılaşabilirler. 4.3 sürüm ROM kullananlar için yeni bir root kılavuzu hazırladık. http://www.androiddunya.com/samsung-galaxy-note-ii-n7100-nasil-root-yapilir/ makalesinde 4.3 bölümünü takip edebilirsiniz.
Wifi sorunu yaşıyorsanız buradaki makalemize göz atınız.

Buna da göz atın

Samsung Galaxy Note II (N7100) Nasıl Root Yapılır?

Öncelikle bir Android cihazı root etmenin ne olduğu, faydaları ve sakıncalarının ne olduğunu anlamak açısından …

Samsung Galaxy S3 ve Note II Android 4.2.2 ve 4.3 Güncellemesi

Sammobile (@Sammobile) tarafından atılan bir twitte Samsung Galaxy S3 ve Note 2 modelleri için şu …