Samsung Galaxy S2 (i9100) Nasıl Root Yapılır?

Samsung-i9100-Galaxy-s2

Öncelikle bir Android cihazı root etmenin ne olduğu, faydaları ve sakıncalarının ne olduğunu anlamak açısından ilgili makalemize buraya tıklayarak göz atınız.

Aşağıda belirtilen Root işlemlerinin doğru yapılmaması cihazınız için ciddi riskler doğurabilir. Bu anlamda bu blog kapsamında anlatılanların cihazınız özelindeki uygulamalarından doğabilecek sıkıntıların sorumluluğunun size ait olduğunu göz önünde bulundurduktan sonra aşağıdaki adımları uygulayınız. Oluşabilecek sorunlardan dolayı Androiddunya.com sitesi ve ilgili makale yazarları tüzel ve/veya özel olarak bu bağlamda sorumlu tutulamaz.

Uyarı: Bu konu Galaxy SII (GT-i9100) modeli içindir.
Yeni model Galaxy SII Plus (GT-i9105) için  değildir. Ayrıca telefonunuzun yazılımın en az 4.0.4 ve üzeri olduğuna emin olunuz.

Samsung Galaxy SII (GT-I9100) modeli root yapmak için şu adımları takip ediniz.

Adım 1:

Samsung telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayara bağladığınızda Windows’un telefonunuzu sorunsuz gördüğünden emin olunuz. Eğer Windows sürücü yüklemek için uyarı veriyorsa kabloyu çıkartıp buraya tıklayıp gerekli Samsung sürücüleri bilgisayarınıza indirip çalıştırın. Veya orijinal Samsung Kies yazılımını yükleyin.

Telefonunuzun en az %60 oranında şarjı olduğuna emin olunuz.

Adım 2:

ODIN uygulamasını indirin

İndir “Odin v3” Odin3_v3.13.1.zip – 77919 defa indirildi – 3 MB

  • Ayarlar > Cihaz hakkında menüsünden telefonunuzun Kernel sürümünü öğrenin ve aşağıdaki örnekte olduğu gibi işaretli olan 3 harfi alın ve aşağıdaki linklerden CF-Root-SGS2_XX_OXA_KP1-v5.1-CWM5.zip sarı ile işaretli yerdeki eşdeğerini bulup indirin. Birden fazla varsa önceki 2 harfin aynısı olan seçin (Örneğin aşağıdaki resimdeki gibi: XW)

how-to-root-sgs2-kernel-version

CF-Root-SGS2_XX_OXA_KP1-v5.1-CWM5.zip
CF-Root-SGS2_XX_OXA_KP2-v5.1-CWM5.zip
CF-Root-SGS2_XX_OXA_KP4-v5.2-CWM5.zip
CF-Root-SGS2_XX_OXA_KP8-v5.2-CWM5.zip
CF-Root-SGS2_XX_OXA_KPA-v5.2-CWM5.zip
CF-Root-SGS2_XX_OXA_LP1-v5.2-CWM5.zip
CF-Root-SGS2_XX_OXA_LP2-v5.2-CWM5.zip
CF-Root-SGS2_XX_OXX_LP6-v5.2-CWM5.zip
CF-Root-SGS2_XX_OXX_LPB-v5.2-CWM5.zip
CF-Root-SGS2_XX_OXX_LPB-v5.2-CWM5-PROPER.zip
CF-Root-SGS2_XX_OXA_LPH-v5.2-CWM5.zip
CF-Root-SGS2_XX_OXA_LPJ-v5.3-CWM5.zip
CF-Root-SGS2_XX_XEO_LPQ-v5.3-CWM5.zip ***
CF-Root-SGS2_XX_XEO_LPQ-PROPER-v5.4-CWM5.zip (use also for LPE)
CF-Root-SGS2_DX_XTC_LP7-v5.4-CWM5.zip
CF-Root-SGS2_XW_O2U_LP3-v5.4-CWM5.zip
CF-Root-SGS2_XX_OXA_LPS-v5.4-CWM5.zip
CF-Root-SGS2_XW_XEN_LP7-v5.4-CWM5.zip
CF-Root-SGS2_BU_VOD_LPC-v5.4-CWM5.zip
CF-Root-SGS2_XW_XSA_LP8-v5.4-CWM5.zip
CF-Root-SGS2_XW_KPN_LP9-v5.4-CWM5.zip
CF-Root-SGS2_DX_SIN_LP9-v5.4-CWM5.zip

İndirdiğiniz her iki dosyayıda aynı kılasöre koyup Odin zip dosyasını aynı yere açın

Adım 3:

Telefonunuzda Ayarlar -> Geliştirici seçenekleri bölümünden USB hata ayıklamayı seçili işaretleyin.

galaxy-s3-root-ayarlar

Adım 4:

Telefonunuzu kapatınız. Kapalı iken Alt ses düğmesi + Home tuşu + Güç düğmesine aynı anda bir kaç saniye aşağıdaki resimde görünen Samsung yazılım yükleme ekran uyarısı gelinceye kadar basın. Gelmedi ise tuşlardan birine eksik basmış olabilirsiniz. İşlemi baştan yapın.

warning_recovery

Bu ekranı görünce Üst Ses düğmesine basın. Aşağıdaki gibi Android logolu yazılım yükleme ekranı gelecektir. Alt ses düğmesi ise telefonu yeniden başlatır. Ona basmayın.

samsung-galaxy-s3-download-mode-i

Adım 5:

Telefonunuzu USB kablo ile bilgisayara bağlayın. İlk defa bu işlemi yapıyorsanız bazı bağlantı sürücüleri yüklenmesi için bekleyiniz. Windows uyarı vermezse veya Donanımınız başarı ile kuruldu türünden mesaj aldığınızda Adım-6’ya geçiniz.

Adım 6:

ZIP dosyayı açtığınız kılasöre gidiniz ve ODIN uygulamasını çalıştırın. Aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Odin3-10

Bu ekranda sol üstte ID:COM bölümünde 0:[COM:XX] göreceksiniz. XX bilgisayarınızın COM bağlantı numarasına bağlı değişen bir rakamdır.

Daha sonra AP (eski sürümde PDA) butona basıp aynı kılasör içindeki indirdiğiniz CF-Root dosyasını seçin. Seçeneklerden Re-Partition işaretli olmadığına emin olun. Seçili ayarlar aynen yukarıdaki gibi olacaktır.

Son olarak “Start” butonuna basın ve root işleminin bitmesini bekleyin. İşlem bittiğinde telefonunuz otomatik olarak kapatılıp açılacaktır. Artık telefonunuz root edilmiş olacaktır.

 

Açıldığında SuperSU (SuperUser) uygulamasının yüklü olup olmadığını kontrol edin. Bazı nedenlerden dolayı SuperSU uygulaması yüklü değilse Play Store’dan indirip yükleyin. SuperSU uygulamasını çalıştırın. Bir güncelleme yapmak için sizden onay isteyecektir.

Root-Samsung-Galaxy-S3

Root durumunu test etmek için ücretsiz yükleyebileceğiz Root Check uygulamasını kullanabilirsiniz. Uygulama hakkında detay bilgi için tıklayınız.

Root Check
Root Check
Developer: JRummy Apps
Price: Free
Bundan sonraki ilk işiniz eminiz ki telefonunuzda hazır gelen ve kullanmadığınız sistem uygulamalarını kaldırmak olacaktır. Bunu yapmak için buradaki makalemize göz atabilirsiniz.