Samsung Galaxy Modellerinde EFS Yedeği Almak

Samsung‘un bu modellerinde telefona ait hassas bilgiler (IMEI numarası, MAC adresi, vb) telefonun EFS bölümünde saklanmaktadır. Telefonu root yaptıktan sonra artık telefonun herşeyine hükmedebileceğiniz için yanlışlıkla EFS bölümünü silmeniz, hasar vermeniz durumunda en önemlisi telefon IMEI bilginiz kaybolacağından bu bölümün kesinlikle yedeğinin alınması şarttır. Aksi takdirde telefonun *#06# ile IMEI sini sorguladığınızda ya boş gelecek ya da 0049990010640000 / 01 olarak değiştiğini göreceksiniz. Bu durumda telefonunuz operatöre bağlanamaz (Bu sorunun çözümü için ilgili makalemize göz atınız)

Bu EFS kılasörün yedeğini Root Explorer türü uygulamlarla kolayca yapabileceğiniz gibi EFS kılasörü dahil telefonunuzun hassas datalarının yedeğini alabilen kTool uygulamasını tavsiye ediyorum.

ktool

Bu uygulamanın çalışması için telefonun root edilmiş olması gereklidir ve aşağıdaki modellerle uyumludur. Uygulamayı indirmek için buraya tıklayın. Uygulamayı apk dosyasını çalıştırarak manuel yüklemeniz gereklidir.

  • Galaxy S2 (i9100)
  • Galaxy S3 (i9300)
  • Galaxy Note
  • Galaxy Nexus

İndirip kurduktan sonra uygulamayı çalıştırın. Aşağıdaki ekranı göreceksiniz. “Backup EFS to /sdcard/efs.img” seçeneği ile EFS yedeğini telefonun kendi dahili SD belleğine kaydedin. Sonrasında telefonunuzdaki SD bellekten efs.img ve efs.tar.gz dosyalarını bilgisayarınıza kopyalayıp güvenli bi yerde saklayın.

ktool-ekran

Eğer Samsung telefon modeliniz yukarıdakilerden biri değilse alternatif olarak bilgisayarda çalışan EFS Professional v2.0 uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulamayı http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1308546 dan indirebilirsiniz. Bu uygulama telefonunuzun root edilmiş olmasını gerektirir.

efs_backup_pro

 

Bir diğer alternatif ise TWRP tipi Recovery yüklemişseniz yedekleme bölümünden EFS yedeği de alabilirsiniz. Telefonunuzun TWRP uyumu olup olmadığını kontrol etmek için ilgili makalemize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Buna da göz atın

Samsung Mobil Telefonlar Android 4.4 KitKat Güncelleme Bildirimi

Birçok güncel çıkan yeni Samsung Mobil telefon kullanıcıları (Galaxy S5, vs) zaten Kitkat 4.4 sisteme …

Samsung Galaxy S3 (i9300) İçin Android 4.3 Yeni Yükseltme (XXUGNB6)

Malumunuz bir önceki sızıntı ROM İngiltere için geçen yıl Kasım ayında yayınlanan “I9300XXUGNB6” kodlu güncelleme …