Samsung Galaxy S3 Mini (i8190) Nasıl Root Yapılır?

galaxy-s3-mini-rooted

Öncelikle bir Android cihazı root etmenin ne olduğu, faydaları ve sakıncalarının ne olduğunu anlamak açısından ilgili makalemize buraya tıklayarak göz atınız.

Aşağıda belirtilen Root işlemlerinin doğru yapılmaması cihazınız için ciddi riskler doğurabilir. Bu anlamda bu blog kapsamında anlatılanların cihazınız özelindeki uygulamalarından doğabilecek sıkıntıların sorumluluğunun size ait olduğunu göz önünde bulundurduktan sonra aşağıdaki adımları uygulayınız. Oluşabilecek sorunlardan dolayı Androiddunya.com sitesi ve ilgili makale yazarları tüzel ve/veya özel olarak bu bağlamda sorumlu tutulamaz.

Bu işlem Türkiye’de satılan Galaxy S3 Mini – GT-I8190 modeli içindir (Yurtdışından getirilmiş I8190T, I8190N gibi modellere uyumlu değildir). Farklı bir modele bu işlemi yaparsanız telefonunuz kullanılamaz hale gelebilir. Telefon modelinizin GT-I8190 modellerinden biri olduğunu Ayarlar > Diğer > Cihaz Hakkında > (Model numarası) menüsünden teyit ediniz.

Samsung Galaxy S3 Mini modeli root yapmak için şu adımları takip ediniz. Bu root yöntemi hazır root edilmiş orijinal 4.1.2 ROM dosyası (XXAMG1 sürüm) içermektedir. Yaklaşık 571MB bir ROM dosyası indirilerek yapılır.

Adım 1:

Samsung telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayara bağladığınızda Windows’un telefonunuzu sorunsuz gördüğünden emin olunuz. Eğer Windows sürücü yüklemek için uyarı veriyorsa kabloyu çıkartıp buraya tıklayıp gerekli Samsung sürücüleri bilgisayarınıza indirip çalıştırın. Veya orijinal Samsung Kies yazılımını yükleyin.

Telefonunuzun en az %60 oranında şarjı olduğuna emin olunuz.

Adım 2:

 • Buraya tıklayarak gerekli olacak ODIN 3.07 uygulamasını indirin
 • Buraya veya buraya tıklayarak gerekli olacak firmware yazılımı indirin (530MB)  (I8190XXAMG1_I8190OXXAMG1_HOME_rooted_by_avicohh)

İndirdiğiniz her iki dosyayıda aynı kılasöre koyup içeriklerini aynı yere açın.

Adım 3:

Telefonunuzda Ayarlar -> Geliştirici seçenekleri bölümünden USB hata ayıklamayı seçili işaretleyin.

galaxy-s3-root-ayarlar

Adım 4:

Telefonunuzu kapatınız. Kapalı iken Alt ses düğmesi + Home tuşu + Güç düğmesine aynı anda bir kaç saniye aşağıdaki resimde görünen Samsung yazılım yükleme ekran uyarısı gelinceye kadar basın. Gelmedi ise tuşlardan birine eksik basmış olabilirsiniz. İşlemi baştan yapın.

warning_recovery

Bu ekranı görünce Üst Ses düğmesine basın. Aşağıdaki gibi Android logolu yazılım yükleme ekranı gelecektir. Alt ses düğmesi ise telefonu yeniden başlatır. Ona basmayın.

samsung-galaxy-s3-download-mode-i

Adım 5:

Telefonunuzu USB kablo ile bilgisayara bağlayın. İlk defa bu işlemi yapıyorsanız bazı bağlantı sürücüleri yüklenmesi için bekleyiniz. Windows uyarı vermezse veya Donanımınız başarı ile kuruldu türünden mesaj aldığınızda Adım-6‘ya geçiniz.

Adım 6:

ZIP dosyayı açtığınız kılasöre gidiniz ve ODIN3 v3.07  uygulamasını çalıştırın. Aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

odin_final

Bu ekranda sol üstte ID:COM bölümünde 0:[COM:XX] göreceksiniz. XX bilgisayarınızın COM bağlantı numarasına bağlı değişen bir rakamdır.

Daha sonra PDA butona basıp aynı kılasör içindeki .tar dosyasını seçin. Seçeneklerden Re-Partition işaretli olmadığına emin olun. Seçili ayarlar aynen yukarıdaki gibi olacaktır.

Son olarak “Start” butonuna basın ve root işleminin bitmesini bekleyin. İşlem bittiğinde telefonunuz otomatik olarak kapatılıp açılacaktır. Artık telefonunuz root edilmiş olacaktır.

Açıldığında SuperSU uygulamasının yüklü olup olmadığını kontrol edin. Bazı nedenlerden dolayı SuperSU uygulaması yüklü değilse Play Store’dan indirip yükleyin. SuperSU uygulamasını çalıştırın. Bir güncelleme yapmak için sizden onay isteyecektir.

Root-Samsung-Galaxy-S3

 

Samsung Galaxy S3 Mini modeli root yapmak için şu adımları takip ediniz. Bu root yöntemi hazır root edilmiş orijinal 4.1.2 ROM dosyası (XXAMG1 sürüm) içermektedir. Yaklaşık 571MB bir ROM dosyası indirilerek yapılır. Adım 1: Samsung telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayara bağladığınızda Windows’un telefonunuzu sorunsuz gördüğünden emin olunuz. Eğer Windows sürücü yüklemek için uyarı veriyorsa kabloyu çıkartıp …

Review Overview

User Rating: 4.19 ( 12 votes)
0
 • mutu

  All threads completed. (succeed 0 / failed 0)
  Hatası veriyo bu ne?

  • Safak

   AYNEN BENDEDE

 • Hüseyin

  MERHABA benim telefon un modeli GT-I8200Q root yapmak istiyorum bu uygun mu yoksa benim tel için farklı mı bi yardımcı olur musunuz ?

  • http://www.androiddunya.com/ Androiddunya

   GT-I8200Q modeline hiç bunu denemedik. Riskli olabilir. Root etmek için http://www.kingoapp.com/ daki uygulamayı deneyin. Otomatik hallediyor uyumlu ise telefona.

 • Emre

  Root Attıgım Taktirde SuperSu Dan Un-Root Yapabiliyormuyum ??

  • http://www.androiddunya.com/ Androiddunya

   Bazı telefonlarda Unroot yapabilmektedir. Alternatif olarak kingoroot uygulamasını kullanabilirsiniz

 • Süleynan

  Telefonuma başarılı bir şekilde root atmıstım ardından yazılım güncellemesı yaptım ve supersuya girince ”Yüklenmiş SU Kodlaması yok. ve SuperSU bunu yükleyemedi. Bir problem var! ” yazıp kapanıyor ve root isteyen programlara girdiğimde telefon rootsuzdur diyor tekrar root atarsam acaba bişey olur mu?

  • http://www.androiddunya.com/ Androiddunya

   Her yeni ROM yüklemesinden sonra tekrar root yapmak gereklidir. Ancak buradaki 4.1.2 ROM dur. Sizdeki daha yeni yazılımsa kingoroot uygulaması ile deneyin

 • Onur Şen

  benim tel I8190XXAMG4 burdaki I8190XXAMG1 yüklesem olur mu herhangi bir sorunla karşılaşır mıyım

  • http://www.androiddunya.com/ Androiddunya

   G4 biraz daha yeni bir ROM. Ancak G1’e dönüşün bir sorun olacağını düşünmüyorum. Alternatif olarak Kingo Root ile deneyebilirsiniz.

   • serkan

    Bana yardimci olun parasi neyse veririm numaram 05453257918.

 • Tolgahan

  İyi günler root yaptıktan sonra eski haline tekrar getirebilir miyim? garantiye sokabilir miyim? teşekkürler

  • http://www.androiddunya.com/ Androiddunya

   Orijinal ROM’u tekrar yüklerseniz root kaybolur.

 • tepe göz

  aynen benimkide böyle şimdi bunu yüklersek ne değişiklikler olucak ?

 • mehmet

  Merhaba i8190 ‘ı en fazla kaca yukseltiriz ve bide rom ‘u indirmek icin bir link atar misiniz email adresim toparlakmehmet@gmail.com (brz acemiyim lutfen)

 • Emir

  Slm Admin Bnm Telefonumun ekranı gelmiyor samsungta kalıyor

 • yunus

  odinin farklı sürümü olursa bi sıkıntı çıkarmı

  • http://www.androiddunya.com/ Androiddunya

   3.07 veya 3.09 tavsiye ederim. Daha eskileri önermiyorum

 • furkan

  çok teşşkekür ederim diğer siteden yaptm odin 3.4 ile telefon uygulama acmadı 3.7 ile denedim kusursuz çalışıyor sizden allah razı olsun

 • Medet Öztürk

  odin dosyası için yölendirilen linkte hata var ?

 • Medet Öztürk

  odin linkinde sorun var

  • http://www.androiddunya.com/ Androiddunya

   Teşekkürler. Link düzenlendi.

 • cemalettin

  ben bu işlemleri yapıyorum ama olmuyo

 • cemalettin

  işlem bittikten sonra telefon aynı değişen bişi yok

Scroll To Top