Samsung Galaxy S4 (GT-I9500) İçin 5.0.1 Lollipop Firmware Yükleme

Samsung-GALAXY-S4-b

Samsung 30.12.2015 de son bir kez Lollipop 5.0.1 güncellemesini Galaxy S4 için yayınladı.

Aşağıdaki yeni 5.0.1 ROM Türkiye içindir.

5.0.1 Firmware Detayları:

Model name GALAXY S4
Country Turkey
Version Android 5.0.1
Changelist 6624737
Build date Tue, 15 Dec 2015 09:26:24 +0000
Product code TUR
PDA I9500XXUHOL1
CSC I9500OJVHOG3

Lollipop 5.0.1 yüklemek için aşağıdaki dosyaları bilgisayara indirin.

ODIN yardımcı dosyasını indirmek için aşağıdaki linke tıklayın

İndir “Odin v3” Odin3_v3.13.1.zip – 77910 defa indirildi – 3 MB

Firmware dosyasını indirmek için aşağıdaki butona tıklayın.

Firmware dosyası -TMC-I9500XXUHOH6-20150921134100.zip
Aşağıda belirtilen yükseltme işleminin doğru yapılmaması cihazınız için ciddi riskler doğurabilir. Bu anlamda bu blog kapsamında anlatılanların cihazınız özelindeki uygulamalarından doğabilecek sıkıntıların sorumluluğunun size ait olduğunu göz önünde bulundurduktan sonra aşağıdaki adımları uygulayınız. Oluşabilecek sorunlardan dolayı Androiddunya.com sitesi ve ilgili makale yazarları tüzel ve/veya özel olarak bu bağlamda sorumlu tutulamaz.
Bu ROM’u yüklemeden önce telefonunuzun Nandroid (tüm sistemin) yedeğini almanızı önemle tavsiye ediyoruz. Özellikle EFS yedeği önemlidir. (EFS yedeği nasıl alınır detay için buraya tıklayın). Yedekleme herhangi bir sorunda eski haline dönmenize olanak sağlayacaktır.

Bu şekilde manuel ROM yükleme durumunda telefonunuz üzerinden OTA güncellemesi veya KIES ile yazılım yükseltme bazı uzman müdahalesi olmadan yapamayabilirsiniz. Bu nedenle bu manuel yükseltme işlemini ROM yükleme konusunda uzman olmayan kişilerin uygulamamasını öneririz.

Yüklemek için aşağıdaki adımları takip edin:

Adım 1-

Samsung telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayara bağladığınızda Windows’un telefonunuzu sorunsuz gördüğünden emin olunuz. Eğer Windows sürücü yüklemek için uyarı veriyorsa kabloyu çıkartıp buraya tıklayıp gerekli Samsung sürücüleri bilgisayarınıza indirip çalıştırın. Veya orijinal Samsung Kies yazılımını yükleyin.

Telefonunuzun en az %50 oranında şarjı olduğuna emin olunuz.  USB kablo taklı ise şimdi kabloyu çıkartın.

Adım 2-

Telefonunuzda Ayarlar -> Geliştirici seçenekleri bölümünden USB hata ayıklamayı seçili işaretleyin. (Geliştirici seçeneklerini göremiyorsanız Ayarlar  > Diğer > Hakkında > Yapım Numarası seçeneğine 7 kere ard arda tıklayın. Daha sonra geri tuşuna basarak çıkın  bu ekrandan ulaşabilirsiniz.)

galaxy-s3-root-ayarlar

Adım 3-

İndirdiğiniz TMC-I9500XXUHOH6-20150921134100.zip dosyayı bir kılasör içinde açın.

ZIP dosyayı açtığınızda .tar.md5 ile sonu biten bir firmware dosyası göreceksiniz.

Aynı şekilde Odin zipli osyasını da aynı kılasör içine açınız

Adım 4-

Telefonunuzu kapatınız. Kapalı iken Alt ses düğmesi + Home tuşu + Güç düğmesine aynı anda bir kaç saniye aşağıdaki resimde görünen Samsung yazılım yükleme ekran uyarısı gelinceye kadar basın. Gelmedi ise tuşlardan birine eksik basmış olabilirsiniz. İşlemi baştan yapın.

warning_recovery

Bu ekranı görünce Üst Ses düğmesine basın. Android logo ile beraber “Downloading…” yazısı bulunan yazılım yükleme ekranı gelecektir. Alt ses düğmesi ise telefonu yeniden başlatır. Ona basmayın.

Adım 5-

Telefonunuzu USB kablo ile bilgisayara bağlayın. Bilgisayarda sürücü yükleme işlemi devam edebilir, bitmesini bekleyin.

Adım 6-

ZIP dosyayı açtığınız kılasöre gidiniz ve kılasördeki ODIN uygulamasını çalıştırın. Aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Odin3-10

Bu ekranda sol üstte ID:COM bölümünde 0:[COM:XX] göreceksiniz. XX bilgisayarınızın COM bağlantı numarasına bağlı değişen bir rakamdır.

Seçeneklerden Re-Partition işaretli olmadığına emin olun. Sadece Auto Reboot ve F.Reset Time seçili olacaktır. Ayarlar yukarıdaki gibi olacaktır.

AP butona basıp sonu .tar.md5 ile biten dosyayı seçin. Seçtikten sonra yüklenmesi için bir süre bekletecektir.

Son olarak “Start” butonuna basın ve yükleme işleminin bitmesini bekleyin. Bu işlem biraz zaman alacaktır. İşlem bittiğinde telefonunuz otomatik olarak kapatılıp açılacaktır.

Telefonunuz açıldığında Ayarlar > Diğer > Cihaz hakkında menüsünden Android 5.0.1 olup olmadığını kontrol edin.

Eğer telefonunuz tekrar açılırken boot ekranında takılı kalıyorsa, telefonu tekrar kapatın ve Üst Ses Açma + Home + Açma Kapama düğmelerine beraber basılı tutarak Recovery ekranında açın. Recovery ekranında Wipe data/Factory Reset ve Wipe Cache Partition işlemleri yapıp tekrar reboot edin.

 

 

Buna da göz atın

Samsung Galaxy S4 (i9500) Nasıl Root Yapılır?

Öncelikle bir Android cihazı root etmenin ne olduğu, faydaları ve sakıncalarının ne olduğunu anlamak açısından …

Samsung Galaxy S4’e ClockworkMod Recovery Yüklemek

Samsung‘un yeni amiral gemisi i9500 kodlu Galaxy S4 modeli hızlıca yaygınlaşmaya başladı. Root ve özel …