Samsung Galaxy S4’e ClockworkMod Recovery Yüklemek

Samsung-GALAXY-S4-b

Samsung‘un yeni amiral gemisi i9500 kodlu Galaxy S4 modeli hızlıca yaygınlaşmaya başladı. Root ve özel recovery meraklıları tabiki ilk iş olarak root ve popüler recovery uygulamalarından ClockworkMod Recovery yüklemek isteyeceklerdir. Burada ClockworkMod Recovery 6.0.3.1 (CWM) sürümü nasıl yüklenir ondan bahsedeceğiz.

Öncelikle telefonunuzun yedeğini almanızı hatırlatalım. Aksi takdirde telefonunuzda olası veri kaybı veya yanlış işlemden dolayı telefonunuzun kullanılamaz gelmesinde kimsenin sorumluluğu olmayacaktır. Bu bilinçle telefona müdahale etmelisiniz.

Bu işlem sadece uluslararası Galaxy S4 modeli içindir. Özel operatör modelleri veya diğer Samsung model telefonlar için değildir.

Başlamadan önce telefonunuzun bataryası en az %50 dolu olduğundan emin olun.

Samsung USB sürücülerinin yüklü ve USB ile bağlandığında telefonunuz bilgisayar tarafından tanınıyor olmalıdır. USB sürücüleri yüklü değilse http://www.androiddunya.com/samsung-android-telefonlar-icin-windows-suruculeri/ bölümünden indirip kurunuz.

Telefonunuzda Ayarlar -> Geliştirici seçenekleri bölümünden USB hata ayıklamayı seçili işaretleyin.

  • Buraya tıklayarak ODIN ve CWM imaj dosyasını içeren dosyayı indirin ve bilgisayarınızda bir kılasöre açın.
  • Telefonunuzu kapatınız. Kapalı iken Alt ses düğmesi + Home tuşu + Güç düğmesine aynı anda bir kaç saniye aşağıdaki resimde görünen Samsung yazılım yükleme ekran uyarısı gelinceye kadar basın. Gelmedi ise tuşlardan birine eksik basmış olabilirsiniz. İşlemi baştan yapın.
  • Bu ekranı görünce Üst Ses düğmesine basın. Android logolu yazılım yükleme ekranı gelecektir. Alt ses düğmesi ise telefonu yeniden başlatır. Ona basmayın.
  • ODIN uygulamasını çalıştırın ve cihazınızı bilgisayarınıza orijinal USB kablosu ile bağlayın.
  • ODIN uygulamasında sol üstte ID:COM bölümünde uygun port olduğunda beliren 0:COMxx  gördüğünüzde telefonunuza başarı ile bağlandınız demektir. Görmüyorsanız kabloyu başka bir USB porta bağlayın.
  • Kılasör içindeki ODIN uygulamasını çalıştırın ve aşağıda resimdede göreceğiniz gibi PDA kısmından cofface_I9500_cwm_recovery_en_new.tar  dosyasını seçin

  • Option bölmünde seçenekler aynen yukarıdaki gibi olmalıdır. Re-Partition seçili olmamalıdır.
  • Start butona tıklayın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin. Bitince telefonunuz otomatik olarak yeniden başlatılacaktır.

CWM yüklenip yüklenmediğini kontrol etmek için telefonunuzu kapatın ve Üst ses düğmesi + Home tuşu + Güç düğmesine aynı anda bir kaç saniye basılı bekleyin. Bir süre sonra CWM Recovery ekranı çıkması gerekecektir. Bu tuş kombinasyonunu yapamıyorsanız Recovery ekrana kolayca ulaşmanızı sağlayan Quick Boot uygulamasını buraya tıklayarak yükleyebilirsiniz.

Buna da göz atın

En Çok Konuşulan Samsung Galaxy S4 (I9500) Problemleri

Samsung Galaxy S4 bir önceki başarılı satış rakamları elde eden S3 modelinden sonra satışları ile Samsung’un …

Samsung Galaxy S4 (i9500) Nasıl Root Yapılır?

Öncelikle bir Android cihazı root etmenin ne olduğu, faydaları ve sakıncalarının ne olduğunu anlamak açısından …