Samsung Galaxy telefonda dahili bellekteki resimleri harici belleğe taşıma

Samsung telefonunuza diyelim ki 32 GB ek bellek takarak daha fazla veri depolamayı düşündünüz. Ancak baktınız ki telefonun kamerası çektiği resimleri ve videoları halen dahili belleğe atıyor ve bir süre sonra bellek yetersiz mesajı almaya başlıyorsunuz. Ancak halen harici bellek boş duruyor. Bu can sıkıcı durumdan kurtulmak için bir kaç değişik yöntem bulunmaktadır.

Bu duruma kalıcı çözüm uygulamak için uzman bir müdahaleye gerek olacağından onu şimdilik anlatmıyorum. Yani telefonununuz root edilmiş olması gerek ve bazı sistem dosyalarına müdahale gerekli. Ben öyle biriyim diyorsanız XDA forumunda bu konu anlatılmış.

Basit ve herkesin yapabileceği diğer yöntem ise manuel olarak resim ve video dosyaları taşımak. Bunun için şu adımları takip ediniz:

1-Telefonunuzu USB kablo ile bilgisayara bağlayınız.

2-Otomatik olarak telefon bellek içerikleri açılacaktır. Açılmazsa Bilgisayarım simgesine tıklayın. Aşağıdaki gibi taşınabilir aygıt kısmında telefonunuzun model simgesini göreceksiniz.
Samsung-Ekran1

 

3- Model simgesine çift tıklayın. Aşağıdaki gibi Card ve Phone sürücü simgelerini göreceksiniz.
Samsung-Ekran2

4- Phone simgesine tıklayın. Böylece telefon dahili belleğindeki kılasörleri ve dosyaları göreceksiniz. Listeden DCIM kılasörünü seçip mouse sağ tuşa basıp “Kes” seçin.

5- Bir önceki ekrana dönün (3. maddedeki ekrana) ve bu kez Card yazan simge üzerinde mouse sağ tuşa basıp “Yapıştır”  seçin. Dosyaları taşıma işi başlayacaktır. Eğer zaten DCIM kılasörü var türünden bir uyarı alıyorsanız, bu işlem daha önce yapıldığı için zaten aynı isimde kılasör var diye bilgisayar uyarıyor olabilir. Uyarıya devam diyerek onaylayınız. Böylece dahili bellekteki resim ve videolar harici belleğe taşınmış olacaktır.

Bu işlemi telefonunuzda yüklü gelen Dosya Yöneticisi uygulaması (Dosyalarım) ilede yapmak mümkündür.

Eğer o resim ve videoları bilgisayarınıza da kopyalamak veya taşımak isterseniz 5. adımdan sonra bilgisayarınızda herhangi bir kılasör içinde veya masaüstünde mouse sağ tuşa basıp “Yapıştır” seçmeniz yeter.