Samsung Galaxy Trend Plus GT-S7580 Nasıl Root Yapılır?

Root Samsung Galaxy Trend Plus GT-S7580

Öncelikle bir Android cihazı root etmenin ne olduğu, faydaları ve sakıncalarının ne olduğunu anlamak açısından ilgili makalemize buraya tıklayarak göz atınız.

Aşağıda belirtilen Root işlemlerinin doğru yapılmaması cihazınız için ciddi riskler doğurabilir. Bu anlamda bu blog kapsamında anlatılanların cihazınız özelindeki uygulamalarından doğabilecek sıkıntıların sorumluluğunun size ait olduğunu göz önünde bulundurduktan sonra aşağıdaki adımları uygulayınız. Oluşabilecek sorunlardan dolayı Androiddunya.com sitesi ve ilgili makale yazarları tüzel ve/veya özel olarak bu bağlamda sorumlu tutulamaz.
Bu işlem Samsung Galaxy Trend Plus GT-S7580 modeli içindir. Farklı bir modele bu işlemi yaparsanız cihazınız kullanılamaz hale gelebilir.

Samsung Galaxy Trend Plus GT-S7580 modelini root yapmak için şu adımları takip ediniz.

Bu root işlemi Android 4.2.2 Kitkat yüklü sistemde denenmiştir. Başka sürüm sistemlerde çalışmayabilir. 

Adım 1:

Samsung telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayara bağladığınızda Windows’un telefonunuzu sorunsuz gördüğünden emin olunuz. Eğer Windows sürücü yüklemek için uyarı veriyorsa kabloyu çıkartıp buraya tıklayıp gerekli Samsung sürücüleri bilgisayarınıza indirip çalıştırın. Veya orijinal Samsung Kies yazılımını yükleyin.

Telefonunuzun en az %50 oranında şarjı olduğuna emin olunuz.

Adım 2:

Aşağıdaki 3 zip dosyayı aynı kılasöre indirip hepsini açın.

İndir “Odin v3” Odin3_v3.13.1.zip – 77870 defa indirildi – 3 MB

İndir “SuperSU” UPDATE-SuperSU-v2.82.zip – 22165 defa indirildi – 7 MB

CWM Recovery İndir

Adım 3:

Telefonunuzda Ayarlar > Geliştirici seçenekleri bölümünden USB hata ayıklamayı seçili işaretleyin.

Geliştirici seçenekleri menüsünü göremiyorsanız Ayarlar > Hakkında > Yapım numarası üzerine 7 defa dokununuz (Detay için buraya tıklayın) Geliştirici seçeneklerinin açıldığını belirten bir mesaj göreceksiniz. Geri bir alt menüye dönerek USB hata ayıklama‘yı açın

galaxy-s3-root-ayarlar

Adım 4:

Telefonunuzu bilgisayara bağlayın. Eğer Samsung telefon tanınmasında bir sorun olduğuna dair bir uyarı alırsanız buraya tıklayarak sürücüleri yükleyin ve tekrar buradan devam edin. Telefonunuza bilgisayardan ulaştığınızda indirmiş olduğunuz UPDATE-SuperSU-v2.xx.zip dosyasını telefonun belleğine kopyalayın.

Adım 5: CWM Recovery Yüklenmesi

Telefonunuzu kapatınız ve bilgisayar bağlantısını kesin. Telefon kapalı iken Alt ses düğmesi + Home tuşu + Güç düğmesine aynı anda bir kaç saniye aşağıdaki resimde görünen Samsung yazılım yükleme ekran uyarısı gelinceye kadar basın. Gelmedi ise tuşlardan birine eksik basmış olabilirsiniz. İşlemi baştan yapın.

warning_recovery

Bu ekranda üst ses düğmesine basarak devam ediyoruz. Telefonu tekrar USB kablo ile bilgisayara bağlayınız.

Adım 6:

İndirdiğiniz ve içeriğini açtığınız yerde Odin3 uygulamasını çalıştırın. Aşağıdaki ekran açılacaktır.

Odin3-10

Tablet ile bilgisayar bağlantısı doğru yapıldığında sol üst tarafta 0:[COM3] şeklinde bağlantı portu gösterilecektir. Log bölümünde ise en sonda Added!! görmelisiniz. Bunları göremiyorsanız USB bağlantısını çıkartıp tekrar takın. Halen olmuyorsa tablet sürücüleri tam yüklenmemiş olabilir. Bu durumda Adım1 den driver yükleme işlemini yapınız.

Options bölümündeki ayarlarda Auto Reboot seçeneğinin işaretini kaldırın. Sadece F. Reset Time seçili kalsın. Sakın Re-Partition işaretlemeyin.

AP butona tıklayıp indirdiğimiz recovery.tar.md5 dosyasını seçin. Dosya ODIN‘e yüklendiğinde aşağıdaki gibi Checking MD5 finished Successfully.. yazısını görmelisiniz.

Start butona tıklayın ve CWM Recovery dosyasının yüklenmesini bekleyin. Aşağıdaki şekilde sol üstte yeşil PASS! yazısını görünce işlem tamamdır. İşlem 10-15 saniye sürecektir.

Adım 7: Root yapılması

Şimdi USB kabloyu çıkartın.

Ses kısma ve Güç (açma kapama) düğmelerine beraber yaklaşık 7 saniye basılı tutun. Telefon kapanıp siyah ekran gördüğünüzde hemen Ses açma+Home+Güç düğmelerine beraber basın. Samsung logosunu ekranda gördüğünüz an Güç düğmesini bırakın ama Ses açma+Home tuşlarına basmaya devam edin. Mavi ekran ve arkasından CWM Recovery ekranı açılacaktır.

Bu şekilde hızlı yapamazsanız önce telefonu tamamen tekrar kapatın. Sonra aynı anda Ses açma+Home+Güç düğmelerine aynı anda basın. Samsung logosunu ekranda gördüğünüz an Güç düğmesini bırakın ama Ses açma+Home tuşlarına basmaya devam edin.

cwm_recovery_6027

CWM ekranında install.zip seçeneği seçelim (güç düğmesi seçim yapar). Açılan alt menüden ses açma kapama tuşları ile choose zip from internal sdcard seçin (eğer .zip dosyayı harici sd belleğe koymuşsanız en üstteki seçenek) .

UPDATE-SuperSU-v2.xx.zip dosyasını koyduğunuz yeri bulup üzerine gelip seçin. Açılan menüden Yes seçeneği ile yüklemeyi yapın.

++++ Go Bck ++++ seçeneği ile ana ekrana dönüp reboot system now seçeneği ile telefonu tekrar başlatın.

Root durumunu test etmek için ücretsiz yükleyebileceğiz Root Check uygulaması ile teyit edebilirsiniz. Uygulama hakkında detay bilgi için tıklayınız.

Root Check
Root Check
Developer: JRummy Apps
Price: Free
Bundan sonraki ilk işiniz eminiz ki telefonunuzda hazır gelen ve kullanmadığınız sistem uygulamalarını kaldırmak olacaktır. Bunu yapmak için buradaki makalemize göz atabilirsiniz.