Silinen Veriler Nasıl Kurtarılır?

Silinen dosyaları etkili bir şekilde kurtarmaya yardımcı olabilecek yararlı ipuçları!

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki veri kaybı olduğunda, önce bilgisayarınızı veya diğer harici bellek depolama aygıtlarını kullanmayı bırakmanızın daha iyi olacağını lütfen unutmayın. Veri kurtarma için silinmiş dosyaları koruyacaktır.

Peki bahsettiğimiz bu durum nasıl çalışır?

Bir dosyayı sağ tıklatıp Sil düğmesine bastığınızda, sistem dosya dizinini kaldırarak verileri gizler ve boşluğu kullanım için ücretsiz olarak işaretler. Şu anda, dosya dizini yeniden oluşturularak dosyayı kolayca geri alabilirsiniz yani kısa yol olarak (CTRL+Z). Ancak cihazı kullanmaya devam ederseniz, bazı yeni veriler yazabilir ve eski silinmiş dosyaların içeriğini tamamen silebilir. Bu durumda, başarılı bir veri kurtarma şansı azalır. Sabit disk, bellek kartı veya sınırlı boş alana sahip bir USB sürücünüz olduğunda durum çok daha korkunç olabilir.

Bu yüzden, dosyalarınızı mümkün olduğunca az bir zamanda silen ve en kısa zamanda bir veri kurtarma işlemi başlatan cihazı kullanın! İşi yönetmek için seçebileceğiniz 3 olası yol.

Silinen dosyaları kurtarmak için 3 olası yol

Windows geri dönüşüm kutusundan silinmiş dosyaları kurtarmak için

Dosyalarınızı bilgisayardaki dosyaları Geri Dönüşüm Kutusuna taşıyarak ve Boşaltılmış Geri Dönüşüm Kutusu düğmesine basmadıysanız, bunları kolaylıkla geri alabilirsiniz. Sadece Geri DönüşümKutusu ‘nu açın, istediğiniz dosyaları bulun ve sağ tıklayın ve Geri Yükle kısmını seçin. Silinen dosyaları orijinal konumlarına geri yükler.

Silinen veya kaybolan dosyanın eski bir sürümünü kurtarmak için

Geri Dönüşüm Kutusu ‘nu boşalttıysanız, Windows yerleşik ücretsiz yedekleme ve geri yükleme özelliğini kullanarak silinen veya kaybolan dosyanın eski bir sürümünü kurtarmayı deneyebilirsiniz. Yapmak için:

Windows 7’de:

Başlat düğmesini -> Bilgisayar, dosya veya klasörü içeren kısımlar kullanılır klasörüne gidin sağ tıklayın ve ardından önceki sürümlerini geri yükle kısmına basın. Burada, farklı zaman ve tarihlere sahip silinmiş dosyaların veya klasörlerin mevcut önceki sürümlerinin bir listesini göreceksiniz. Beğendiğiniz sürümü seçin ve silinmiş dosyaları geri yüklemek için Geri Yükle kısmına tıklayın .

Windows 10 / 8.1 / 8’de:

Silinen dosyayı geri getirmek için kullanılan klasörü açın ve Geçmiş düğmesine tıklayın. Dosya Geçmişi, bu klasörün en son yedeklemesinde bulunan tüm dosyaları gösterir. Almak istediğiniz dosyayı bulmak ve seçmek içinÖnceki düğmesini tıklayın ve ardından geri almak için yeşil Geri Yükle düğmesini tıklayın.

EaseUS Data Recovery Wizard İle Silinen Dosyaları Geri Getirme

Silinen dosyalarınızın tam kopyasını kurtarmak isterseniz, üçüncü taraf bir veri kurtarma yazılımı denemeniz gerekebilir. İşte, burada benim sizlere önereceğim ve daha önceden kullandığım EaseUS Veri Kurtarma Sihirbazı Profesyonel iyi ve kolay bir kurtarma aracı tavsiye edebilirim.Silinen dosyaları kurtarma, biçimlendirme işleminde kurtarma, virüs saldırısından sonra veri kurtarma, sistem çökmesi, hata ve daha fazlası gibi tüm karmaşık veri kaybı durumlarıyla başa çıkmak için tasarlanmıştır ve birçok kullanıcının PC’den, harici sabit diskten, hafıza kartından, USB’den silinen dosyaları kurtarmasına yardımcı olmuştur. Ayrıca program size, video eğitimi sunmaktadır.

EaseUS Veri Kurtarma Sihirbazı, silinmiş dosyaları ve klasörleri bilgisayarınızın / dizüstü bilgisayarınızın sabit sürücüsünde, harici olarak takılı USB flash sürücüsünde veya micro SD kartını tüm depolama birimi üzerinden tarayarak kurtarır ve silinen öğeleri bulmak ve kurtarmak için gereken tüm işlemler aşağıdaki gibi yapılır:

Adım 1.  Bir konum belirtin: Yerel bir sabit disk veya dosyaların silindiği çıkarılabilir bir depolama aygıtı mı? Tam dosya konumunu seçin ve ardından Tara düğmesine basın.

Adım 2.  Tüm depolama cihazını tarayın: EaseUS dosya kurtarma yazılımı için kayıp verileri olabildiğince en hassas arama için kritik bir adımdan geçer. Yakında”Silinen dosyalar” adı verilen hızlı bir tarama sonucu görmenizi sağlar.Tüm silinmiş dosya ve klasörlerin tutulduğu yeri sizin önünüze koyar.

Adım 3.  Dosyaları ön izleyin ve kurtarın: “Silinen dosyalar” içinde, dosya yollarını izleyerek istenen dosyaları bulun. Ya da unutulmuş dosyaları hızla bulmak için”Filtre” özelliğini kullanabilirsiniz. Verileri çift tıklayarak tümüyle ön izlemenizi yaparsınız. Sonunda, tüm hedef dosyaları seçin ve Kurtar düğmesine tıklayın.

Silinen dosyalar için her sekmede tüm tarama sonuçlarını kontrol etmeyi asla unutmayın. “Kurtardığınıza yönelik”bölümü, silme işleminden sonra isim ve dosya yollarını kaybeden dosyaların kurtarılması seçin ve işleminizin sonuna gelmiş olursunuz

EaseUS Data Recovery Wizard Ücretsiz İndirmek İçin Tıklayın

Dikkat: Dosyalarınızı tamamen geri almadan önce, kurtarılan dosyaları bölümlere kaydetmeyin veya verilerinizi kaybettiğiniz yere götürmeyin!