SMS Göndererek Uzaktaki Bir Android Telefonu Nasıl Kapatabiliriz?

Dünyanın en yaygın telefon işletim sistemi olan Android üzerinden her geçen gün geliştiriciler kullanıcıların işlerini kolaylaştırıcı uygulamalar geliştirmektedirler.

Burada son zamanlarda keşfettiğimiz ve bazı kişilerin ihtiyacı olabilecek bir uygulamayı tanıtmak istiyoruz. Bu uygulama ile uzaktan bir Android telefonu basit bir SMS mesaj göndererek nasıl kapatabiliriz onu öğreneceğiz.

Android_Shut

Bu özelliğe sahip bir telefona sahip olmak isterseniz öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki telefonunuz root edilmiş olması gereklidir. Root edilmiş bir telefonunuz varsa aşağıdaki adımları takip edin.

Android cihazı root etmenin faydaları ve sakıncaları konulu makalemize buraya tıklayarak göz atabilirsiniz. Android cihaz root kılavuzları için tıklayınız.

 

  • Remote Power Off zip dosyasını bilgisayarınıza indirin ve zip dosyayı bir kılasörde açın.
  • Açtıktan sonra kılasöre girip  System>App> Remoteturnoff.apk dosyasını telefonunuzun belleğine kopyalayın.
  • Telefon üzerinden kopyaladığınız apk dosyayı çalıştırıp yükleyin. Yükleme uyarısı gelirse ayarlar bölümünden bilinmeyen kaynaklar seçeneğini işaretleyip tekrar deneyin.
  • Uygulamayı çalıştırın. Super User yetki isteme ekranı gelince yetkilendirin. Gelmemişse SuperUser (supersu) uygulamasını çalıştırıp manuel olarak uygulamaya root yetkisi verin.
  • Uygulama ilk çalıştığında sizden kod girmenizi isteyecek. Bu kod kapatacağımız telefona SMS ile göndereceğimiz kod olacak
  • remote-sms
  • Enter Current Code kımını boş geçin, Enter New Code ve Retype New Code her iki bölüme de vereceğiniz bir kodu yazın.

Artık uygulama hazır. Bundan sonra telefona herhangi bir telefondan yazdığımız kodu SMS olarak gönderdiğimizde cihaz kapatılacaktır. Bu güvenlik açısından kullanılabileceği gibi tanıdık veya arkadaşlarınıza şaka amaçlı da kullanılabilir.