Turkcell T50 Modeli Nasıl Root Edilir?

tcell-t50-rooted

Öncelikle bir Android cihazı root etmenin ne olduğu, faydaları ve sakıncalarının ne olduğunu anlamak açısından ilgili makalemize buraya tıklayarak göz atınız.

Aşağıda belirtilen Root işlemlerinin doğru yapılmaması cihazınız için ciddi riskler doğurabilir. Bu anlamda bu blog kapsamında anlatılanların cihazınız özelindeki uygulamalarından doğabilecek sıkıntıların sorumluluğunun size ait olduğunu göz önünde bulundurduktan sonra aşağıdaki adımları uygulayınız. Oluşabilecek sorunlardan dolayı Androiddunya.com sitesi ve ilgili makale yazarları tüzel ve/veya özel olarak bu bağlamda sorumlu tutulamaz.

Bu işlem Turkcell T50 modeli içindir. Farklı bir modele bu işlemi yaparsanız telefonunuz kullanılamaz hale gelebilir. Bu root yöntemi en son T50_V1.0.0B17 sürümde çalışmaktadır. Eski sürüm ise lütfen önce telefonunuzu güncelleyiniz.

Turkcell T50 modeli root yapmak için şu adımları takip ediniz. 

Adım 1:

Telefonunuzun en az %50 oranında şarjı olduğuna emin olunuz.

Öncelikle telefonda geliştirici seçeneklerini aktif etmemiz gereklidir. Bunun için Ayarlar menüsünde en alttaki Telefon hakkında seçeneğine giriyoruz.

tcell-t50-root1

Sonrasında aşağıdaki gibi açılan menüde yine en alttaki Derleme numarası kısmına 7 defa dokununuz. En sonunda Artık siz bir geliştiricisiniz mesajı göreceksiniz.

tcell-t50-root2

Geri tuşu ile bir önceki menüye dönün ve alt kısımda Geliştirici seçenekleri menüsünün eklendiğini göreceksiniz.

tcell-t50-root3

[Locker] The locker [id=3793] doesn't exist or the default lockers were deleted.

 

tcell-t50-root5

Adım 3:

Buraya tıklayarak gerekli root dosyasını indirin ve bir kılasör içine zip dosyayı açın.

Adım 4:

Telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın (Windows 7 tavsiye edilir). Telefonda bağlantı tipini Sadece şarj et seçin. Bilgisayarınızda T50 modelin sürücüleri yüklenmiş varsayıyoruz. Bilgisayarınız internete bağlı ise internetten otomatik olarak gerekli sürücüler indirilecektir. Olmazsa ZIP dosyayı açtığınız yerde driver/ kılasörünü seçip gerekli sürücülerin yüklenmesini bekleyiniz.

Telefon bilgisayarınız tarafından tanınınca aşağıdaki gibi bir uyarı ekranı gelecektir.

hata_ayiklama

Kutucuğu işaretleyip Tamam ile kapatınız.

Adım 5:

Şimdi bilgisayardan ZIP dosyayı açtığınız kılasöre gidin ve root.bat dosyasına çift tıklayıp çalıştırın. Aşağıdaki gibi DOS ekranı açılacak ve işlem başlayacaktır.

tcell-t50-root6

İşlem bittiğinde ekran kapanacak ve telefon yeniden başlatılacak.

Sonrasında SuperSU (Superuser) uygulamasının eklendiğini göreceksiniz. Telefonunuz internete bağlı iken SuperSu uygulamasını çalıştırın. Bir güncelleme isteyebilir. Normal seçeneği ile güncellemeyi yapın ve telefonu tekrar kapatıp açın.

Bundan sonra root gerektiren bir uygulama çalıştırınca birkaç saniye sonra aşağıdaki gibi bir ekran açılıp üstte uygulama adı ile birlikte uygulamaya root yetkisi verip vermeyeceğinizi soracaktır.

root_permission

Sadece güvendiğiniz ve bildiğiniz uygulamalara izin verin. Geçici sürelik root izni vermek isterseniz Tekrar sor kısmını işaretleyin.
Root yaptıktan sonra telefonda gereksiz yer kaplayan uygulamaları hemen kaldırmak isteyebilirsiniz. Bunun için buradaki makalemize göz atınız.