Vodafone 945 Nasıl Root Yapılır ve Recovery Nasıl Yüklenir

Öncelikle bir Android cihazı root etmenin ne olduğu, faydaları ve sakıncalarının ne olduğunu anlamak açısından ilgili makalemize buraya tıklayarak göz atınız.

Aşağıda belirtilen Root işlemlerinin doğru yapılmaması cihazınız için ciddi riskler doğurabilir. Bu anlamda bu blog kapsamında anlatılanlarla cihazınız özelindeki uygulamalarından doğabilecek sıkıntıların sorumluluğunun size ait olduğunu göz önünde bulundurduktan sonra aşağıdaki adımları uygulayınız. Oluşabilecek sorunlardan dolayı Androiddunya.com sitesi ve ilgili makale yazarları tüzel ve/veya özel olarak bu bağlamda sorumlu tutulamaz.

Vodafone 945 adı ile bilinen operatör kampanyalı ve genel olarak kullanışlı olan bu Android tabanlı akıllı telefona belli adette uygulama yüklediğinizde ana belleğin çabuk dolduğunu farkedeceksiniz. Tabi bu durum çok can sıkmaktadır.

VODAFONE-945

Nede olsa SD bellek de var ama SD belleğe uygulamaları çok sınırlı adette yükleyebiliyorsunuz. Üstelik hiç kullanmak istemediğiniz ama silemediğiniz hazır yüklü genel bir dolu uygulama var. Tüm bu sıkıntıların üstesinden gelebilmek için telefona biraz müdahale etmek gerekli. Yani superuser (süper kullanıcı) yetkisi alırsak istediğimiz kullanmadığımız işletim sistemi ile hazır gelen uygulamaları kaldırabilir, bazılarını SD belleğe taşıyabilir dolayısıyla bize uygulama yüklemek için daha fazla alan kalır. İşte bu superuser yetkisi kazanma işine telefonu root yapma diyoruz.

Root sonrası daha farklı ROM’lar bulup onları kullanma şansı da elde ederiz. Faydaları çok tabi. Ancak bu root yapma işi uzman biri tarafından yapılmalı, aksi takdirde telefonunuz tamamen kullanım dışı kalabilir, hatta garantili tamir bile ettiremeyebilirsiniz. Öte yandan başarılı olarak root etseniz bile cihaz garanti dışı kalacaktır. Bu tür durumları göze alıp root yapmalısınız. Bu işlem için sorumluluk sizde. Telefonunuzun en az %60 şarjı dolu olduğundan emin olunuz işleme başlamadan önce.

Burada bahsedilen uygulama Android 2.1 ve 2.2 sürümlere sahip Vodafone 945 modellerine uygulanabilmektedir. 2.2.1 ve üzerinde başarılı olmayabilir. Öncelikle telefonunuzun sürümünü kontrol ediniz.

Adım-1

Buraya tıklayarak gerekli root dosyasını (UniversalAndroot-1.6.2-beta5.apk) direk telefonunuza indirin veya bilgisayardan SD belleğine kopyalayın.

Adım-2

Dosya yöneticisini kullanarak UniversalAndroot-1.6.2-beta5.apk dosyasını bulun ve çalıştırın. Yükleme esnasında market dışı yükleme uyarısı alırsanız Ayarlardan Bilinemeyen kaynaklar işaretleyin geri dönün ve yüklemeyi yapın.

Adım-3

Yüklenen uygulamayı çalıştırın. Sağdaki ekrana benzer bir ekran göreceksiniz. Go Root butonuna basın.

vod945

Wooot!Your device is Rooted yazısını gördüğünüzde telefonu kapatın ve yeniden başlatın. Artık telefonunuzu Root etmiş oldunuz

Adım-4

Bu adımda Recovery imajı yükleme işlemi yapacağız.

Aşağıdaki uygulamaları indirip telefonun SD belleğine kopyalayın:

Sonrasında telefon üzerinden dosya yöneticisi ile önce RecoveryManager_v0.37b.apk dosyasını tıklayıp yükleyin. Yüklediğiniz Recovery Manager uygulamasını çalıştırın. Superuser uyarısına Allow diyerek izin verin Recovery sekmesine girin ve Install Recovery seçeneğini seçin.

vod945-recovery

Sonrasında gelen menüden Recovery-clockwork-4.0.1.5-vod945.img dosyasını seçin kısa bir süre sonra işlem tamamlanacaktır. İşlem tamamlandığında isterseniz ekranda gördüğünüz Reboot into Recovery seçeneği ile telefonu yeniden başlatarak Recovery Modda açabilirsiniz.

Artık Recovery yüklenmiş bulunmakta, Recovery menüye ulaşmak için telefon kapalıyken ufak puntolu beyaz ANDROİD yazısı çıkıncaya kadar Ses Kısma + Telefonu Açma tuşlarına aynı anda basılı tutmanız yeterlidir.

Artık telefonunuz başarılı olarak root edilmiş demektir. Root Uninstaller gibi programlar (RU PRO simgeli olanı tavsiye ederim) kullanarak tamamen gereksiz boşa yer kaplayan uygulamaları artık kaldırabilirsiniz. Dilerseniz Custom Rom yükleyebilirsiniz. SD belleği Recovery ekranından partitionlara ayırıp bazı uygulamaları SD belleğe kurabilirsiniz veya taşıyabilirsiniz.