WhatsApp’ın Facebook ile Veri Paylaşması Nasıl Önlenir?

Geçtiğimiz günlerde WhatsApp kullanıcılarına gelmeye başlayan sözleşme güncellemesi ile WhatsApp bilgilerinin kardeş uygulama olan Facebook ile paylaşımına dair izin talep edilmekte. Bu uyarı WhatsApp başlattığınızda bir uyarı penceresi içinde belirtilip bunu onaylayıp onaylamadığınızı sormakta.

facebook-whatsapp-1

Peki hangi bilgileriniz paylaşılacak?

WhatsApp‘ta paylaştığınız hiçbir şey, telefon numaranızmesajlarınız, fotoğraflarınız ve hesap bilginiz dahil olmak üzere Facebook‘ta veya herhangi bir diğer uygulamamızda başkalarının görmesi için paylaşılmayacak.

Ancak WhatsApp üzerindeki bu bilgileriniz Facebook‘un veritabanında bulunacak. Reklam amaçlı bir yenilik duyurulduğunda Facebook kitlesel reklam için bu bilgilerden faydalanabilir, Facebook‘da daha fazla arkadaş önerilerinde kullanılabilir.

Android için WhatsApp bilgi paylaşımını iptal etme

Eğer ilk uyarı geldiğinde olumlu işaretlemiş olsanız dahi bunu WhatsApp Ayarlar bölümünden kapatabiliyorsunuz. Android cihazınızda Whatsapp uygulaması içinden Ayarlar > Hesap menüsüne girmeniz gerekiyor.

Bu bölümde en altta yer alan “Hesap bilgilerimi paylaş” seçeneğindeki işareti kaldırmanız gerekiyor. Bu seçenek görünmüyorsa henüz size bu bilgi paylaşım bildirimi gelmemiş demektir veya zaten kapatmışsınızdır.

Bu seçeneği işaretini kadırdığınızda artık Facebook deneyiminizi geliştirmek için bilgilerinizin kullanılmayacağını ve paylaşma seçeneği işaretlenirse bu ayarın tekrar yapılamayacağı ile ilgili uyarı mesajı gelecek. Uyarı mesajına “Paylaşma” dediğiniz takdirde bilgilerini paylaşmıyor olacaksınız.

whatsapp-hesabi-bilgi-kapat_Watermarked_1

Unutmayın bu seçeneği kapatmak için sadece 30 gün süreniz var. Bunu kapatınca artık o seçenek kayboluyor ve tekrar açamıyorsunuz.

Kaynak: cazda.com

 

Buna da göz atın

WhatsApp Sesli Arama Özelliğini Aktif Etme

Milyonlarca kullanıcısı ile WhatsApp’dan beklenen sesli konuşma özelliği ortaya çıktığından beri birçoğunuz bunun için sabırsızlanmaktaydı. …

WhatsApp Mesajlaşma Uygulaması Artık Web Üzerinden de Kullanılabiliyor

Bir süredir beklenen bu özellik bugün itibariyle duyuruldu. Artık bilgisayarınızdan Chrome web tarayıcı üzerinden erişilebilen …