WSJ: FBI Uzaktan Android Cihazların Mikrofonunu Açabilir

The Wall Street Journal haberine göre FBI şüpheli listesinde bulunan kişileri izlemek için çeşitli hacker grupların kullandığı araçlara benzer araçlar kullanmaya başladı. Bunların bir kısmını kendileri geliştirdiği gibi, bir kısmını da özel sektörden satın aldıkları belirtilmektedir. Eski bir büro görevlisinin açıklamasına göre kullanılan teknolojiye ile Android cihazdaki mikrofon uzaktan aktif edilip ses kaydı yapılabilmektedir. Benzer şekilde bir laptop’daki mikrofonda aktif edilebilmektedir.

NA-BX493A_FBIHA_G_20130801184205

Son birkaç gündür ingilizce yayımlanan internet makalelerde ve haberlerde bu konu çok geçmektedir. Muhtemelen Türkçe kaynaklarda da belki de yanlış bir paniğe yol açacak ifadelerle bu çevrilecek.

Normalde böyle bir şeyin tabiki mümkün olmayacağını söyleyebiliriz. Ancak bu uzaktan dinleme olayı ilgili resmi kurumlar tarafından şüpheliye uzaktan bir e-posta veya link vasıtasıyla bir uygulama yüklettikleri takdirde bu mümkün olabilir. Zaten hem Google hem de FBI bu WSJ’de yayımlanan makalenin doğruluğunu kabul etmemişlerdir.

FBI tarafından aranan biri değilseniz zaten hiç endişeniz olmasın.

Buna da göz atın

LG Yeni Modellerinde Tanıttığı Knock Code Özelliği İçin 4 Komik Video Yayınlandı

LG, G2’dahil yeni bazı telefonlarında yer verdiği güvenlik özelliği olan Knock On özelliğini daha da geliştirerek …

APK-Info For Windows İle Android APK dosyalarını Yüklemeden Önce İnceleyin

Zaman zaman özellikle tecrübeli Android kullanıcıları Play Store harici kaynaklardan çeşitli Android uygulamalar yüklemekteler. Bilindiği …