XIAOMI Mi4C 4G Android Çift Hatlı Akıllı Telefon – Ürün İnceleme

Gün geçtikçe yıldızı daha da parlayan uzakdoğulu XiaoMi markası özellikle kendi ülkesinde büyük üreticilerin korkulu rüyası. Çin dışındaki pazarlara da açılma gayretinde olan Xiomi’nin çok yakın zamanda Türkiye’de de bazı modelleri satılmaya başlandı.

Eylül ayının sonlarında lansmanı yapılanda yeni modeli Mi4C‘yi tanıtacağız. Model standart ve gelişmiş (advanced) tipte iki ayrı varyantta piyasaya sürülüyor. Biraz daha özellikleri kırpılmış olan standart modeli Ekim ayı sonlarında pazara sunulacak.

 

Mi4C-adv-modelMi4C-std-model

 

Her iki modelde uluslararası pazarlar için üretildiğinden herhangi bir GSM şebekesine kilitli değil. Yani Türkiye’de bulunan GSM şebekeleri ile direk uyumlu olduğunu söyleyebiliriz.

Türkiye’de 2015 itibariyle Vodafone ve Turkcell GSM 900 frekansı, Avea ise 1800 ve 2100 frekansları ile çalışmaktadır (Bkz. detay: http://maps.mobileworldlive.com)

Mi4C modellerin frekans destekleri şu şekilde:

2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 850/900/1900/2100MHz
4G: FDD-LTE 1800/2100/2600MHz

Her iki modelde Qualcomm Snapdragon 808 64-bit 6-core processor, 1.8GHz işlemci ile gelmekte. Cihazın standart modeli Gearbest sitesinde $245 civarı bir fiyatıyla 2GB bellek ve 16GB disk alanına sahipken, gelişmiş modeli 3GB bellek ve 32GB disk alanı ile gelmekte ve fiyatı $275 civarında. Farklılıkları bunlardan ibaret sadece. Her ikisinede microSD tip bellek takılabilmekte ve böylece kapasiteleri artırılabilmektedir.

Mi4C özel MIUI 7 kullanıcı arabirimi yüklü Android 5.1 ile gelmektedir.

Mi4C-ekran

Telefonun 5 inç boyutundaki Full HD Sharp/AUO / LG tip ekranı ile 1920×1080 piksel çözünürlük sunmaktadır. AUO/Sharp Panel Self Refresh (PSR) teknolojisi ile daha az enerji harcama konusunda ısrarlı. 441PPI yoğunluklu ekran keskin görüntüler veriyor. 5 inç seviyesinde ekrana sahip bu telefon oldukça ince bir dizayna sahip ve sadece 126 gr ağırlığında.

Mi4C-pil

Akıllı telefon ve büyük ekran deyince hemen akıllara pil kapasitesi geliyor değil mi? Xiaomi bu konuda oldukça cömert davranmış görünüyor. 3080mA lik Lithium-ion Polymer pil ile bir çok üst düzey telefonundakinden daha iyi kapasitede bir pil sunuyor. Ancak pili çıkartılamıyor.

Kameralarına göz atarsak, arka taraftaki 13 megapiksellik kameraya karşı ön paneldeki selfie kamerası 5 megapiksel olarak dizayn edilmiş. Ön kamerası 85 derece geniş açılı ve f/2.0 aperture özelliklerine sahip. Arka kamera ise 5 element lens, f/2.0 aperture özellikleri ile geliyor.

xiaomi-usb-c

Android telefonlarda çok yakında görmeyi umduğumuz USB Type-C tipi bağlantı bu telefonda bulunuyor. USB Type-C tipi portalar USB 3.1 standardını desteklemekte ve 10Gbps hıza ulaşabilmektedirler. Bu bağlantı tipiyle yön derdimiz de bitiyor. Aynı iOS cihazlardaki gibi her yönde de kabloyu bağlayabiliyoruz.

Telefon infrared özelliğine sahiptir. Bu vesile ile çeşitli cihazlarınızı uzaktan kumanda görevi de görebiliyor. Sadece 3 adımda cihazları eşleştirebilir ve telefonunuzdan kumanda keyfine bakabilirsiniz.

Telefon Gearbest sitesi tarafından ücretsiz kargo ile gönderilmesine rağmen bilindiği gibi Türkiye’ye cep telefonu kargo yoluyla sipariş edip getirtmek yasaktır. Bu cihaza sahip olmak istiyorsanız kargo ile tesliminde sorun olmayacak bir ülkeye gönderip oradan birinin yanında getirmesi şarttır.

Sonrasında 120 gün içinde IMEI şebeke kaydı yaptırmanız gereklidir ki bunun için yurtdışından gelmiş olan birisinin pasaportuna işlenmesi gereklidir. Aksi takdirede 120 gün sonra cihazın GSM bağlantısı kesilecektir.