Android Cihaz Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Android cihazlarımızda güvenlik nasıl sağlanır?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Android uygulama mağazası olan Google Play çok da temiz bir mağaza sayılmaz. Mobil Apps Survey firması tarafından üç büyük platformdaki toplam uygulama sayısı virüslü uygulama sayısı ve çöp uygulama sayısı belirtildi.

Android-virus

Buna göre Android platformunda toplamda 1 milyon 420 bin uygulama olup bunların 320 bin tanesi virüslü ve 525 bin tanesi ise çöp uygulama kategorisinde. iOS platformunda toplamda 950 bin uygulama olup bunlardan 210 bin tanesi virüslü ve 270 bin tanesi ise çöp uygulama kategorisinde. Windows Phone platformunda toplamda 310 bin uygulama olup bunlardan hiç birinde virüs bulunmamakla birlikte çöp uygulama sayısı ise 130 bin civarında.

Bu kadar virüslü uygulama içerisinde cihazınızın temiz kalması mümkün mü ?

Elbette mümkün. Bunun çok basit bir yolu var. Virüs programı indirdim telefonum artık güvende demeyin sakın. Bazı virüs programları bile bazen işe yaramıyor. Bunun yanında kendinizde manuel olarak bir şeyler yapmalısınız.

android-security
Anroid Cihaz Güvenliği

Yapmanız gereken telefonunuzun ; Ayarlar > Güvenlik > Bilinmeyen Kaynaklar kutucuğunu işaretli olmamasına dikkat etmek.

Cihazınızda yüklü uygulamalar için casus ve gereğinden fazla yetki kullanan uygulamalar var mı? İlgili makalemize göz atınız..

Play Store dışından .apk uygulama yüklemeden önce içeriği ve istediği yetkileri görmek istiyor musunuz? İlgili makalemize göz atınız..

Buna da göz atın

WSJ: FBI Uzaktan Android Cihazların Mikrofonunu Açabilir

The Wall Street Journal haberine göre FBI şüpheli listesinde bulunan kişileri izlemek için çeşitli hacker …

APK-Info For Windows İle Android APK dosyalarını Yüklemeden Önce İnceleyin

Zaman zaman özellikle tecrübeli Android kullanıcıları Play Store harici kaynaklardan çeşitli Android uygulamalar yüklemekteler. Bilindiği …