LG G5 MWC 2016’da Resmi Olarak Tanıtıldı

Son bir kaç haftadır üzerinde çok konuşulan LG‘nin yeni amiral gemisi modeli G5 bugün Barcelona‘da MWC 2016 etkinliklerinde tanıtıldı.

İlk bakışta önceki G modellerine göre agresif değişiklikler göze çarpmakta. Tamamen metal kaplama, arka panelde parmak izi okuyucu ve diğer telefonlarda alışageldiğimiz ses düğmeleri yan tarafa taşınmış.

5.5 inçlik G4 modelin aksine LG G5 modelinde 5.3 inçlik bir ekran tercih etmiş, ancak çözünürlükten feragat edilmemiş. IPS Quantum teknolojisine sahip 2560×1440 piksel quad HD çözünürlük aynen korunmuş.

Minimum pil tüketimi özelliği ile “always-on” özelliği, G5‘in en önemli yeniliklerinden biri. Bu özellik sayesinde telefonun ekranı hep açık kalıyor ve saati, tarihi, bildirimleri,, tek bir tuşa bile basmadan görmemizi sağlıyor.

LG-G5-Always-On

Cihazın arka bölümünde 2 kamera yerleştirilmiş. Bu kameralardan biri 16 megapiksel, diğeri ise 8 megapiksel çözünürlük sunuyor. 8 megapiksellik kamera, 135 derecelik ekstra geniş fotoğraflara imkan tanıyor. 135 derecenin, insan gözünün görebildiğinden daha geniş bir açı olduğunu belirtelim. Ön kameranın sunduğu çözünürlük ise, yine 8 megapiksel.

4 GB RAM ile gelen LG G5’de Qualcomm Snapdragon 820 işlemci kullanılmış. Cihaz belleği 32GB olarak gelecek ve SD bellek yuvası ile 2TB‘a kadar artırılabilir. Cihazın pil kapasitesi ise 2.800 mA. Her ne kadar bu kapasite, LG G4’ten daha düşük gibi görünse de ekranın daha küçük olması nedeniyle bu tercih edilmiş olabilir.

LG-G5

LG G5‘in bir diğer önemli özelliği ise modüler bir yapıda olması. Telefonun pili alt kısımdan kolayca çıkıyor. Bu kısım, aynı zamanda ek aksesuarların kullanımına da imkan tanıyor. LG G5 & Friend konsepti altında tanıtılan ilk iki aksesuar, LG CAM Plus ve LG Hi-Fi Plus isimlerini taşıyor. LG’nin açıklamasına göre, bu slotu kullanarak telefona bağlanabilecek aksesuarların sayısı, ilerleyen günlerde daha da artacak. Aşağıda bağlanabilir olacak aksesuarlara ait bir fikir edinebilirsiniz.

lg-g5-friends

4 ayrı renkte olan LG G5 işletim sistemi olarak Android 6Marshmallow ile gelecek.