Samsung Galaxy Tab T211 4.4.2 İçin TWRP Recovery Yüklemek ve Root Yapmak

Root-Galaxy-Tab-3-7.0-SM-T211

Samsung’un T211 model (SM-T211) tabletine sonunda 4.4.2 Kitkat güncelleme geldi ve birçoğunuz bu güncellemeyi kurdu.

Ancak 4.4.2 kurulumu yapınca 4.1.2 ve 4.2.2 de yaptığımız mevcut root yöntemleri işe yaramamaktadır. Androiddunya blog takipçileri şimdi 4.4.2 ROM yükleyenler içinde bir root kılavuzu yayınlıyor. Bu root yönteminde öncelikle popüler Receovery uygulaması TWRP’yi yükleyeceğiz. Aslında TWRP özel ROM yüklemek için tek başına yeterli ancak mevcut Samsung 4.4.2 ROM’u root etmek için yine onun özelliklerinden yararlanacağız.

Bu makele 2 bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm TWRP kurulumunu açıklar, diğer bölüm ise bunun devamı root işlemini açıklar.

Öncelikle bir Android cihazı root etmenin ne olduğu, faydaları ve sakıncalarının ne olduğunu anlamak açısından ilgili makalemize buraya tıklayarak göz atınız.

Aşağıda belirtilen TWRP Recovery yükleme ve Root işlemlerinin doğru yapılmaması cihazınız için ciddi riskler doğurabilir. Bu anlamda bu blog kapsamında anlatılanların cihazınız özelindeki uygulamalarından doğabilecek sıkıntıların sorumluluğunun size ait olduğunu göz önünde bulundurduktan sonra aşağıdaki adımları uygulayınız. Oluşabilecek sorunlardan dolayı Androiddunya.com sitesi ve ilgili makale yazarları tüzel ve/veya özel olarak bu bağlamda sorumlu tutulamaz.
Öncelikle cihazınızın yedeğini almanızı hatırlatalım. Aksi takdirde cihazınızda olası veri kaybı veya yanlış işlemden dolayı cihazınızın kullanılamaz gelmesinde kimsenin sorumluluğu olmayacaktır. Bu bilinçle cihazınıza müdahale etmelisiniz.

Bu işlem sadece SM-T211 modeli içindir. Diğer Samsung model tabletler için değildir. Başlamadan önce cihazınızın bataryasının en az %50 dolu olduğundan emin olun.

Yükleme sonucunda tabletiniz sıfırlanmaz, mevcut uygulamalar ve ayarlarınız korunacaktır.

 • TWRP Recovery Yükleme
 • 4.4.2 Root İşlemi

Samsung USB sürücülerinin yüklü ve USB ile bağlandığında cihazınızın bilgisayar tarafından tanınıyor olmalıdır. USB sürücüleri yüklü değilse http://www.androiddunya.com/samsung-android-telefonlar-icin-windows-suruculeri/ bölümünden indirip kurunuz.

Telefonunuzda Geliştirici seçenekleri bölümünden USB hata ayıklamayı seçili işaretleyin.

(Not: Geliştirici seçenekleri menüsüne ulaşamıyorsanız buraya bakın)

Aşağıdaki 3 zip (ODIN, SuperSU, TWRP) dosyayı bilgisayarınıza indirip açın.

İndir “Odin v3” Odin3_v3.12.5.zip – 52215 defa indirildi – 1 MB

İndir “SuperSU” UPDATE-SuperSU-v2.71.zip – 12746 defa indirildi – 4 MB

Buraya tıklayarak TWRP Recovery dosyasını indirin. (T211.TWRP.2.7.1.0.KK.tar.md5)

 • Tabletinizi güç düğmesinden kapatınız. Kapalı iken Alt ses düğmesi + Home tuşu + Güç düğmesine aynı anda bir kaç saniye aşağıdaki resimde görünen Samsung yazılım yükleme ekran uyarısı gelinceye kadar basın. Gelmedi ise tuşlardan birine eksik basmış olabilirsiniz. İşlemi baştan yapın.

 • Bu ekranı görünce Üst Ses düğmesine basın. Android logolu yazılım yükleme ekranı gelecektir. Alt ses düğmesi ise telefonu yeniden başlatır. Ona basmayın.
 • ODIN uygulamasını çalıştırın ve tabletinizi bilgisayarınıza orijinal USB kablosu ile bağlayın.
 • ODIN uygulamasında sol üstte ID:COM bölümünde uygun port olduğunda beliren 0:COMxx  gördüğünüzde telefonunuza başarı ile bağlandınız demektir. Görmüyorsanız kabloyu başka bir USB porta bağlayın.
 • Kılasör içindeki ODIN uygulamasını çalıştırın ve aşağıda resimde de göreceğiniz gibi AP kısmından indirdiğiniz T211.TWRP.2.7.1.0.KK.tar.md5  dosyasını seçin. <OSM> Wait mesajı ile beraber dosya ismi AP bölümünde belirinceye kadar bir süre bekleyin.

Odin3-10

 • Options bölümünde seçenekler aynen yukarıdaki gibi olmalıdır. Re-Partition seçili olmamalıdır.
 • Start butona tıklayın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin. Bitince telefonunuz otomatik olarak yeniden başlatılacaktır.

TWRP Recovery yüklenip yüklenmediğini kontrol etmek için tabletinizi güç düğmesinden kapatınız. Kapalı iken ÜST ses düğmesi + Home tuşu + Güç düğmesine aynı anda bir kaç saniye basılı tutun ve aşağıdaki TWRP Recovery ekranı gelince bırakın.

twrp-recovery-menu

Bu ekran gelmişse başarılı şekilde kurmuşsunuz demektir. Reboot seçeneği – Sistem ile tableti yeniden başlatın.

Bu bölümdeki işlemleri yapmadan önce  TWRP Recovery yüklemesini yapmış olduğunuzu varsayıyoruz.

Adım 1: Tabletiniz açıkken indirmiş olduğunuz UPDATE-SuperSU-v2.xx.zip dosyasını tabletinizin belleğine kopyalayın.

Adım 2: Tabletinizi TWRP Recovery ekranında başlatın. (Nasıl başlatılacağı TWRP yükleme işleminde belirtilmiştir.)

twrp-recovery-menu

Adım 3: Install seçeneğini seçin ve belleğe koyduğunuz UPDATE-SuperSU-v2.xx.zip dosyasını bulun ve seçin. Sonrasında sizden yükleme teyidi için gereken kaydırıcı çubuğu sağa doğru çekin ve yüklemeyi tamamlayın. Geri dönün ve “Roboot” seçeneği ile tableti yeniden başlatın.

Adım 4: Tabletiniz yeniden başlayınca uygulamalar ekranında SuperSU (SuperUser) uygulamasının yüklü olduğunu kontrol edin. Yüklü olduğunu görüyorsanız root işlemi tamamlanmış demektir. Uygulamayı çalıştırın. (Eğer bir güncelleme isteği çıkarsa internete bağlı iken”Normal” seçeneği ile güncellemeyi yapın.)

 

Root durumunu test etmek için ücretsiz yükleyebileceğiz Root Check uygulamasını kullanabilirsiniz. Uygulama hakkında detay bilgi için tıklayınız.

Root Check
Root Check
Developer: JRummy Apps
Price: Free+
Bundan sonraki ilk işiniz eminiz ki telefonunuzda hazır gelen ve kullanmadığınız sistem uygulamalarını kaldırmak olacaktır. Bunu yapmak için buradaki makalemize göz atabilirsiniz.
 • Ufocu Ayhan

  peki sm-t211 için 4.4.2 kitkat ROM’u nerden bulabilirim? link verebilirmisiniz ?

 • ALİ KARAKAYA

  benim galaxy tab3 sm t211 7.0 inch 4.4.2 var .yukarıdaki gibi yaptım ama olmadı bir kaç kez denedim sorun aynı oluyor ekrandaki gibi hata veriyor.bana yardımcı olabilir misiniz?

 • Samet Eliçabuk

  Ayrı ayrı bir sürü kabloyla denedim 0:COMxx yerine ID:COM yazıyor ?

 • Onur

  Kardeşim ben dediklerini yaptım en sonki fotoğrafta çıktı yani bu foto çıkınca kesin olur demişsin ya çıktı o da sonra bende bi tane cihazın rootlu olup olmadığını kontrol eden program var root gözükmüyor diyo eksik bişeyler kalmış olabilirmi ? bide yeni bi program gelmiş cihaza supersu installer diye napacağım onu ?

  • Rot yapma bölümü ile devam ettiniz mi işlemlere?

 • IRSAD

  ADMIN ALLAH RAZI OLSUN!SEN COK IYI BIRISIN SAOL ADMIN BIN KERE TESEKKUR EDIYORUM!YESSSSSSSSSSSSSSS BEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

 • Celalettin Şeker

  ya kardeşim olmadı bu iş. tamam bu twrp yüklendi. ama süper user olamıyorum. makina root olmadı dediğin her şeyi yaptım admin. delirmek üzereyim. şimdi bu twrp yüklü onu da kaldıramıyorum. ne yapacağım ben

  • İkinci adım olan Root yapma bölümündeki yönergeleri yaptınız mı? “4.4.2 Root İşlemi” tabı var makalede.

 • KAHRAMANKSK

  t212 yi telefon özelliğini açamıyorum

 • ugur atay

  t 212 bu rom olur mu yada olan bir link verebilirmisiniz 4.4.2 yapmak istiyorum T212 4.2.2 yüklü şimdi.

  • Hayır. T212 için 4.4.2 güncelleme ROM linki http://samsung-updates.com/device/?id=SM-T212
   İndirip ODIN ile yükleyebilirsiniz.

   • ugur atay

    hocam ben bunu belirtmedim bende t 212 var ama şimdi t211 room atıp telefon aktif halde 4.1.2 oldu bu sürümü yükseltme imkanı olur mu malum bazı apklar çalışmıyor. telefonu kapatmadan bu verdiğiniz link olur mu ? teşekkurler şimdiden..

    • T211’in 4.4.2 romunu yükleyen birisi tabletin sapıttığını bildirmişti. Biz cihaz artık elimizde olmadığından deneyemedik. Eğer siz denemek isterseniz TWRP recovery yüklü durumda herşeyi deneyebilirsiniz. Sorun çıkınca TWRP recovery ekranından veya normal ODIN ile ROM yükleme işlemi ile tekrar 4.1.2 ye geri dönüş yaparsınız