Samsung KNOX Güvenlik Uygulaması Nasıl Kaldırılır?

Galaxy S4 ve Note 3 lansmanından sonra gördük ki Samsung Knox adı ile bilinen yeni güvenlik uygulamasını mobil cihazlara eklemiştir.

Knox, bir performans alanı ve güvenli data saklama imkanı sunarak Android cihazlar için bir çeşit güvenlik sistemi işlevi görüyor. Bunun arkasındaki mantık ise korunmasız olmakla eleştirilen Android cihazları dışarıdan gelecek saldırılara, casus yazılımlara ve benzer zararlı faaliyetlere karşı korumak. İlk olarak Samsung’un birkaç ay önce piyasaya sürmüş olduğu Galaxy Note 3’de kullanılan sistem, zaman içinde Android 4.3 güncellemesini alan diğer cihazlara da yerleştirilmiş durumda. Sistem özellikle kurumsal kullanım için düşünülmüş. Knox sayesinde, diyelim ki çalıştığınız şirket telefonun kurumsal tarafını yönetirken, siz de kişisel kullanım için istediğiniz uygulamaları kurabileceksiniz ve bu iki alan birbirinden tamamen ayrı çalışacak.  

Knox ne gibi sorunlara yol açmaktadır?

Samsung’un getirdiği bu yeni sistemle ilgili gelen en temel şikayetlerden biri özellikle cihazını rootlayanlar ya da custom ROM kurmak isteyenlere yaşattığı sorunlar ve sayacın sıfırlanamıyor oluşu. Dolayısıyla da telefonunuz garanti kapsamı dışında kalabiliyor.

Yani eskisi gibi Samsung telefon aldıktan sonra rootlama işlemine girişip “bloatware” denen gereksiz uygulamaları temizleyeyim ve cihazımı rahat rahat kullanayım diyemeyeceksiniz. Zira Knox, eFUSE adı verilen bir teknolojiyle telefonda yapılan değişikliklerin tarihini denetim altında tutuyor ve böylece, ileride herhangi bir sorun olduğunda şirket kullanıcının donanıma zarar verdiğini gerekçe göstererek cihazınızı garanti kapsamı dışında tutabiliyor.

Tabii Samsung’ta bu tarz girişimleri engelleyen sistemler her zaman vardı, bu bakımdan Knox yeni bir şey değil. Ama yeni olan Knox’un artık bunu, yani yaptığınız değişiklikleri download mode’a açık açık yazmaya başlaması oldu. Eskiden “flash counter” gibi yöntemlerle sayacı sıfırlamanın bir yolu varken Knox’ta bu iş de imkansız hale gelmiş durumda.

samsung-knox-050913

KNOX sisteme sahip cihazlarda bilinen bazı durumlar şunlardır:

 • Knox uyumlu olmayan bir ROM yükleyemez, eski sürüm bir ROM’a geri dönüş yapamazsınız. Bu durumda Knox ayarı 0x1 olacaktır. Bu da telefona müdahale anlamına gelecektir. (Ancak Bootloder ile oynayarak bunu yapılabildiği söylenmektedir)
 • ODIN ile Knox uyumlu bir ROM’u yükleseniz bile Knox ayarı 0x1 olarak değişecektir.
 • ROM yükleme sayacı resetlenemiyor
 • Know Samsung tarafından zorunlu tutulmakta ve kaldırılması istenmemektedir.
 • Kısaca telefona müdahale edildiği Knox ile kolayca tesbit edilmekte ve Samsung bu durumda cihazı garanti dışı tutma hakkına sahip oluyor.

KNOX sisteminden nasıl kurtulabilirim?

Aşağıdaki belirtilen yöntemler sonucunda cihazınızda oluşabilecek hatalar ve sorunlar tamamen sizin sorumluluğunuzda olacağının bilinciyle devam ediniz. Androiddunya.com sitesi ve editörleri herhangi bir yanlış işlemden dolayı cihazınıza ve yazılımlarında oluşacak sorunlardan sorumlu olmayacaktır.

1) Samsun’un tavsiye ettiği şekilde:

Bu yöntem Samsung tarafından http://www.samsung.com/us/support/howtoguide/N0000005/13093/159642 daki yönergeden alınmıştır.

 • KNOX uygulamasını çalıştırın
 • Menu tuşuna basıp KNOX Ayarları (KNOX Settings) seçin
 • KNOX Hakkında (About KNOX) seçin
 • Kaldır (Uninstall) seçin. Bu aşamda KNOX verilerinin yedeğinin alıp almayacağınızı soracaktır. Olumlu cevap verirseniz KNOX verilerinin yedeği oluşturulacaktır.
 • KNOX şifrenizi girip devam edin, Tamam (OK) seçeneği ile işlemi bitirin.

2) Daha kesin ve sisteme müdahale yöntemi ile

Unutmayın, Knox ve onun koruduğu sisteme müdahale Samsung tarafından artık kolayca tesbit edildiğinden cihazınız kolayca garanti dışı kalacaktır. Bunu göze alarak Knox’u kaldırma yapabilirsiniz. Ayrıca Knox’u aşağıdaki yöntemlerle cihazınızdan kaldırmak için cihazınızın root edilmiş olması şarttır.

Yöntem-1: (Uzmanlık gerektirir)

Bu yöntem en kesin yöntemlerden bir tanesidir. Bu yöntem için aşağıdaki adımları izleyiniz.

 • Buraya tıklayarak KNOX_REMOVAL_SCRIPT_V1.0.zip  dosyasını bilgisayarınıza indirip telefonunuzun SD belleğine kopyalayın. (SD yoksa normal diske kopyalayın)
 • Cihazınıza daha önce yüklenmemişse custom Recovery yükleyin. TWRP tavsiye ederiz. Kullanımı kolaydır. TWRP kurulumu için buradaki makalemize göz atınız. ClockWorkMod (CWM) recovery veya başka bir custom recovery de kullanılabilir. Yüklemeyi tamamlayınca tekrar buradan devam ediniz.
 • Cihazınızı Recovery modda açınız. Bu modda açmak için Üst Ses + Home + Güç düğmelerine beraber basınız ve Samsung yazısı gelince güç düğmesinden parmağınızı bırakın. Mavi TWRP ekranı açılacaktır.

twrp

 • Opsiyonel adım: Öncelikle yanlış bir işlem yaptığımızda sistemi geri almak için Backup yapabilirsiniz.
 • Install butona tıklayıp kopyaladığınız KNOX_REMOVAL_SCRIPT_V1.0.zip dosyasını bulun ve seçin. Sonrasında “Swipe to Confirm Flash” parmağınızla sağa kaydırarak dosya yükleme işlemini başlatın.
 • İşlem bitince Reboot seçeneği ile sistemi yeniden başlatın.

Yöntem-2 (Root gereklidir)

Özel geliştirilmiş Android Knox kaldırma uygulaması ile bu işlem yapılabilir. Aşağıdaki butona tıklayıp uygulamayı (KNOXDisablerFree_v1.0.1.apk) cihazınıza indirin veya bilgisayardan kopyalayıp kurun ve çalıştırın. Bu uygulama Knox uyarılarını kapacaktır.

İndir “KNOX Disabler” KNOXDisablerFree_v1.0.1.apk – 1678 defa indirildi – 262 KB

728x90
 • Arda

  merhaba arkadaşım telfonumu bilgisayra takıyorum ama sadece şarj ediyor. Telefonun bildirim kısmında ise hiçbirşey çıkmıyor yardımcı olur musun ?

  • gani taş

   Telefonun modeli ne *#0808# yap ilk şık kı işaret le olur

 • Ghost
 • ProHacker

  Admin, paylaştığınız knox removal scripti hangi modele uyumlu? Her modelde çalışır mı? Telefonum I9505 S4

  • vatan1806 .

   o şekilde sistem dosyası kalkmaz sadece güncelleme ve kullanıcı tarafından kurulan uygulamalar kaldırılır..

 • Ali

  Merhaba yukarıda anlatılan 1. Yöntemi uyguladım
  “Kaldır (Uninstall) seçin. Bu aşamda KNOX verilerinin yedeğinin alıp almayacağınızı soracaktır. Olumlu cevap verirseniz KNOX verilerinin yedeği oluşturulacaktır.” söylediği gibi winrar dosyası oluşturdu ama oluşturulan bu dosyada ŞİFRELİ dosya içindekileri göremiyorsunuz. Samsung Müşteri Hizmetleri ile görüştüm. KNOX a atılan hiç bir veri birdaha dışarı alınamaz dediler bilginize.

  • umut

   kaldırmak için bukadar uğraşmayın google play girin ve uygulamayı bulun diriek kaldırın ordan 🙂

 • Ali BİLAL

  her tel için mi bu geçerli cihazın romunda bir sıkıntı yaratırmı tel j500F

 • umut

  merhaba arkadaşlar knox kaldırmak için bukadar uğraşmayın. google play girin uygulamayı bulun ve yükle tyerinde kaldır cıkacaktır kaldır diyin ve uygulama kalmiş olacaktır 🙂

 • Ege

  KNOX nasıl etkinleşiyor birisi söylesin lütfen