Sony Xperia Z1 Bilgisayarsız Nasıl Root Edilir?

xperia-Z1

Öncelikle bir Android cihazı root etmenin ne olduğu, faydaları ve sakıncalarının ne olduğunu anlamak açısından ilgili makalemize buraya tıklayarak göz atınız.

Aşağıda belirtilen Root işlemlerinin doğru yapılmaması cihazınız için ciddi riskler doğurabilir. Bu anlamda bu blog kapsamında anlatılanların cihazınız özelindeki uygulamalarından doğabilecek sıkıntıların sorumluluğunun size ait olduğunu göz önünde bulundurduktan sonra aşağıdaki adımları uygulayınız. Oluşabilecek sorunlardan dolayı Androiddunya.com sitesi ve ilgili makale yazarları tüzel ve/veya özel olarak bu bağlamda sorumlu tutulamaz.

Bu işlem Sony Xperia Z1 modeli içindir. Farklı bir modele bu işlemi yaparsanız cihazınız kullanılamaz hale gelebilir.

Root işlemi 5.1.x sürüm Android sistemlerde sorun olabilmektedir. Eğer cihazınız bu sürümde ise root başarılı olmayabilir.

Sony Xperia Z1 modelini root yapmak için şu adımları takip ediniz.

Adım 1 – Cihazın hazırlanması:

  • Telefonunuzun en az %50 oranında şarjı olduğuna emin olunuz.
  • Cihazınızda önemli gördüğünüz tüm verileri yedekleyin.
  • Telefonunuzdan USB Hata Ayıklama (USB Debugging) özelliğini aktif yapın. Bunu yapmak için Ayarlar > Cihaz hakkında > Yapım numarası bölümüne 7 defa dokunun. Sonrasında Geliştirici seçenekleri aktif etmiş olacaksınız. Sonrasında Ayarlar > Geliştirici seçenekleri ekranında USB Hata Ayıklama seçeneğini göreceksiniz.
  • Bilinemeyen kaynaklar seçeneği işaretlenmelidir. Bunun için Ayarlar > Güvenlik menüsünden bu seçeneği bulabilirsiniz.

Adım 2 – Gerekli uygulamanın indirilmesi ve kurulması:

  • Buraya tıklayarak KingRoot uygulamasını (NewKingrootV4.50.apk) indirin.
  • İndirdiğiniz uygulamayı telefonunuza kurun.
  • Cihazınızın internet erişimi olması gerekir. Bunu kontrol edin.
  • Uygulamayı çalıştırın. Uygulama çinli geliştiriciler tarafından yazılmış olduğundan bazı ibareler Çince görünebilir bu sorun değil.
  • Aşağıdaki ekranlarda göreceğiniz gibi alttaki TRY TO ROOT butonu ile başlayın ve root edilmesini bekleyin.

kingroot-start kingroot-2 kingroot-3

Örnek bir yükleme videosu izlemek isterseniz (Galaxy S4):

Yükleme bittiğinde ek olarak Purify uygulaması yüklenecektir. Bu uygulama telefonunuzu yavaşlatan arkaplan uygulamalar konusunda size yardımcı olacaktır ve pilin daha fazla dayanmasını sağlayacaktır. Uygulama ile ilgili detay için tıklayınız.

Telefonunuz açıldığında KingUser uygulamasını göreceksiniz. Root durumunu test etmek için ücretsiz yükleyebileceğiz Root Check uygulaması ile teyit edebilirsiniz. Uygulama hakkında detay bilgi için tıklayınız.

RootCheckApp

Bundan sonraki ilk işiniz eminiz ki telefonunuzda hazır gelen ve kullanmadığınız bazı sistem uygulamalarını (bloadware) kaldırmak olacaktır. Bunu yapmak için buradaki makalemize göz atabilirsiniz.