Xiaomi Mi Cihazların Bootloader Kilidi Nasıl Açılır?

Xiaomi cihazlarda ROM firmware ve diğer değişiklikleri yapılmasını önlemek için Bootloader kilidi konulmuştur. Diğer değişiklik derken örneğin cihazı root etmek istediğinizde önünüze bu bootloader kilit engeli çıkacaktır.

Peki bu kilidi aşmak mümkün müdür? Evet aslında zahmetsiz bir şekilde bunu açmak mümkün. Ancak bunu açtığınızda cihazınızın daha az güvenli, kötü amaçlı yazılım saldırılarına daha açık bir duruma geleceğiniz açıkça belirtilmektedir. Bu durumda kişisel bilgi ve diğer güvenlik durumları risk altına girebilir ve sizin sorumluluğunuza bırakılmıştır.

Mi cihazınızın Bootloader kilidi nasıl unlock edilir?

Kilidi açmak için öncelikle Mi hesabınızın olması gereklidir. Bu hesabı normalde telefonu aktif ettiğinizde yapmış olmalısınız. Yapmadıysanız telefondaki herhangi bir Mi uygulamasına girerken bunu yapabilirsiniz veya https://global.account.xiaomi.com/pass/register adresine girip kayıt olun.

Sonrasında http://en.miui.com/unlock adresine girin. Aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Unlock Now tıklayınız.

Unlock Mi

Açılan ekran Çince olsada oraya Mi hesap bilgilerinizi yazıp giriş yapın. Aşağıdaki ekrana gireceksiniz.

Mi Unlock

Download Mi Unlock tıklayın ve bir uygulama (Sürümü farklı olabilir – miflash_unlock-en-3.3.827.31.zip) indirilecek.

Sonrasında aşağıdaki adımları izleyin:

 • Mi cihazınızın normal şekilde çalışması gerekmektedir. Yani açılışta takılmayan (brick) bir cihaz konumunda olmalıdır.
 • Cihazınız orijinal Mi yazılımına sahip olmalıdır. (Zaten bootloader kaldırmak istiyorsanız öyle olduğunu varsayıyoruz)
 • Mi hesap bilgilerinizi hazır ediniz. Kullanıcı adı olarak telefon numarası, email adresiniz veya Mi hesap numaranızdan birisini kullanabilirsiniz.
 • Telefonunuzdan Ayarlar > Telefon Hakkında bölümüne girin MIUI sürümü yazan yere 4-5 defa dokunun ve geliştirici seçeneklerinin açılmasını sağlayın.
 • Geri gelip Ayarlar > Ek ayarlar menüsüne girin. Mi kilit açma durumu bölümüne girin ve Agree seçeneğini seçip devam edin. Sonra en alttaki butona (Hesap ve cihaz ekle) tıklayın. Başarıyla eklendi. Bu cihaz hesabınızla ilişkilendirildi mesajını gördüğünüzde işlem bitmiştir.
 • Ek ayarlar bölümünde OEM kilit açma seçeneğini açık hale getirin.
 • Şimdi telefonunuzu güç düğmesinden kapatın.
 • Telefonunuzu orijinal USB kablosu ile bilgisayara bağlayın.
 • Ses kısma düğmesine basılı tutarken güç düğmesine basın ve iki tuşuda yaklaşık 10 sn kadar bırakmayın. Mi akrobat görseli bulunan FASTBOOT ekranı açılacaktır. Normal açılmışsa kapatıp tekrar deneyin.

 • İndirdiğiniz MiFlash uygulamasını zip dosyadan açın ve miflash_unlock.exe uygulamasını çalıştırın.
 • Açılan kullanıcı sözleşmesini sonunda “Agree” butonuna tıklayın ver açılan ekranda Mi hesap bilgilerinizle giriş yapın. Burada internet bağlantınızın olması gereklidir.
 • Eğer yukarıdaki gibi bir ekran açılmışsa (Not connected to the phone / Telefona bağlanılamadı) muhtemelen bilgisayarınızda Mi sürücüleri yüklü değildir. Bu durumda resimde sağ üstte görülen sarı işaretli Ayarlar düğmesine tıklayın.
 • Sürücüyü kontrol etmek ve yüklemek için ortadaki seçeneğe (Check) tıklayın. Sürücü yüklemek için bilgisayarınızda yönetici yetkilerine sahip olmanız gereklidir.
 • Yükleme yapıp “Connect pour device again” yazısını gördüğünüzde USB kabloyu çıkartıp tekrar takın ve o ekranı kapatıp ana ekrana dönün. Şimdi “Phone Connected” mesajı göreceksiniz ve “Unlock” butonu tıklanabilir olarak göreceksiniz.

Şimdi yapmanız gereken Unlock butonuna tıklamak. Bu işlemin güvenlik zaafiyeti yaratabileceği uyarısı çıkacaktır. Onu onaylayıp devam edin. Unlock ekranında işlemin yüzde 100 olana kadar bekleyin.

İşlem tatmalanmış olacaktır.

Hata mesajı ile karşılaştırsanız;

Eğer aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşırsanız telefonu güç düğmesine bir uzun bir süre basılı tutun ve telefonu yeniden normal şekilde başlatın. Yukarıdaki adımları tekrar yapın ve telefonunuzdan Mi hesabınıza giriş yapıldığına emin olup geliştirici seçeneklerini açıp o menüden gerekli ayarlamaları yaptığınıza emin olun. İşlemi başarısız yaptığınızda bir sonraki deneme için malesef 72 saat beklemeniz gerekecek. Telefonunuzda Mi hesabına bağlı olarak tutun, aksi takdirde her defasında 72 saat süresi uzayacaktır.

Unlock işlemi başarı ile yapılmışsa aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz. Reboot Phone tıklayıp telefonunuzu yeniden başlatabilirsiniz.